YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Ali Murat Kırık

ÖSYM’nin başarılı sosyal medya stratejisi!

10.08.2019 00:01

Üniversiteli olmak için 2,5 milyon aday, YKS maratonunda ter dökmüştü. Yılların birikiminin ölçüldüğü bu maraton oldukça zorluydu. YKS’ye giren ve puanlarını öğrendikten sonra tercihlerini yapan adaylar 6 Ağustos itibariyle yerleştirme sonuçlarını öğrenerek üzerlerindeki heyecanı bir nebze de olsa atmış oldular. Kimi istediği üniversite ve bölümü kazanarak sevindi, kimi ise mecburi yapmış olduğu tercihlere yerleşerek mutlu olamadı ya da hiçbir yeri kazanamayarak üzüldü. Ama üzülecek hiçbir şey yok! Bundan sonra önümüze bakmak, daha çok çalışarak, çabalayarak istediğimiz üniversiteleri ya da bölümleri kazanabiliriz. Dünyanın sonu asla değil, bu bir sınav! Hayatımızın sınav olduğu düşünülürse her şeyin çaresi var, bir tek ölümün çaresi yok…

Programlardaki doluluk oranı yüzde 90'ı aştı!

YÖK'ün YKS Yerleştirme Sonuçları Raporu'nu dikkatli incelemekte fayda var. Zira rapora göre 753 bin 461 aday tercihlerinden birine yerleşti. Programlardaki doluluk oranın ise yüzde 90'ı aşması da adaylar açısından gayet tatminkâr bir sonuç oldu. YKS yerleştirme sonuçlarına göre, lisans ve ön lisans programlarında boş kontenjanlarda geçen yıla göre 57 bin 275 kişilik bir azalma yaşandı. Bu durum tercihlerin daha dikkatli yapıldığının da göstergesi oldu. YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri, 19-23 Ağustos arasında gerçekleştirilecek. Bu süreçte üniversitelerden yapılacak açıklamaların takip edilmesi ve kayıt gününün kaçırılmaması büyük önem arz ediyor.

Tercih yapan adayların sayısı düştü!

YKS sonuçlarına göre adayların yapmış olduğu tercihler göz önüne alınarak bir önceki yıla göre önemli bir düşüş yaşandı. 2018 yılında tercih yapma hakkı bulunan aday sayısı 1.749.144 iken bu yıl bu imkâna sahip olan aday sayısı 1.761.394 oldu; bununla birlikte tercih yapan aday sayısı geçen yıl 1.206.811 iken bu yıl 1.113.640 oldu.

ÖSYM Başkanı Aygün’ün büyük başarısı!

YKS sonrası puanların açıklanmasının ardından adaylar tercihlerini yapmış ve yerleştirme sonuçlarını beklemek üzere internet başında adeta asker olmuştu. Bu süreçte dikkat çeken çok önemli bir ayrıntı vardı. O da ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün Twitter hesabını çok aktif ve başarılı bir şekilde kullanmasıydı. Başkan Aygün; adayların taleplerine, beklentilerine, isteklerine hiçbir zaman kayıtsız kalmadı ve başarılı bir sosyal medya stratejisinin nasıl yürütüleceğini dair herkese büyük bir ders vererek örnek teşkil etti. Prof. Dr. Halis Aygün, aktif olarak hocalık yaptığı dönemlerde de her zaman çevresiyle sıcak bir iletişim kurmuş ve öğrencileri tarafından sevilen bir isim olarak akademide faal bir şekilde yer almıştı. Nitekim bunun sonucu olarak ÖSYM Başkanlığı’nı da sonuna kadar hak etti. Prof. Dr. Aygün, liyakata da çok önem veren bir isim olması sebebiyle ekibini, eşinden dostundan değil tamamen işinin ehli olanlardan kurdu.

Prof. Dr. Aygün’den sosyal medya dersi!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS yerleştirme sonuçlarının Kurban Bayramı'ndan önce açıklanacağını Twitter hesabından yaptığı açıklamayla belirtmiş ve Türkiye'nin geleceği gençler için hiç durmadan çalıştıklarını ifade etmişti. Adayların açtığı #ösymsonuçlarıaçıkla hastagini de iletisinde kullanmış ve bu tweet özellikle gençlerin yoğun ilgisini çekmişti. #birseyunutmadınmıosym hastagine de “az daha sabır” mesajıyla cevap veren Prof. Dr. Aygün, kamu kurum ve kuruluşlarında sosyal medyanın kullanılarak birincil ağızdan bilginin aktarılmasının ne derece önemli olduğunu da gözler önüne sermiş oldu. 6 Ağustos’ta ise tercih sonuçlarının sonuc.osym.gov.tr sayfasından ulaşılabileceğini aktarmış, böylece iletiler toplam 2 milyon etkileşime ulaşmıştı. Halis hocayı çalışmalarından dolayı kutluyor ve başarılı sosyal medya kullanımının tüm idarecilerimize örnek olmasını diliyorum.

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Video

Anadolu Otoyolu'nda yolcu otobüsü ile tır çarpıştı

45 Saniye Boyunca, 4 Hiroşima Şiddetinde Sallanan Türkiye..

Yağış sonrası Eminönü'nün son hali

Yanlış adama çattılar

Trabzonspor'un son saniye golüne Berat Albayrak böyle sevindi

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  İstnabul'da sağanağın ardından yaralar sarılıyor

 • 2

  İstanbul'da bu yollar trafiğe kapatılacak

 • 3

  Muğla'da orman yangını

 • 4

  PKK'ya Kuzey Irak'ta darbe!

 • 5

  Bakan Ersoy Kapalıçarşı'da incelemelerde bulundu

Kritik rapor Erdoğan'a sunulacak!
Tatil dönüşü uzmanlardan uyarı!
İstanbul havalimanları 60 milyona yakın yolcu taşıdı
Afganistan'daki patlamada korkunç bilanço
Yolcu otobüsü tıra çarptı!
YPG/PKK'nın alçak planı deşifre oldu!
Stratejik ortak(!) güvenli(!) bölge...
Evlenelim, evlendirelim!..
İstanbul'u sel vurdu vekili bile Ekrem İmamoğlu'na ulaşamadı
Denizlispor maçının ardından Galatasaray'da istifa depremi
Eylem hazırlığındaki teröristlere operasyon!
Cibutili öğrenciden Erdoğan'a övgü
Dijital bağımlılıkla mücadelede yeni dönem!
Çanakkale'de yolcu otobüsü devrildi
Elektrikte yerli üretim damgası!