YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Ali Murat Kırık

Sosyal medyada dolandırıcıların avı olmayın!

02.12.2018 00:01

Sosyal medya artık hayatımızın merkezinde yer alıyor. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlarla birlikte ağlar arası ağ adı verilen internetin kapıları ardına kadar açılıyor. Alışveriş yapıyoruz, eğleniyoruz, araştırma yapıyoruz, bankacılık işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz… Peki, gerçekten internet ve sosyal medya konusunda dikkatli miyiz? Bilgi birikimine ve gerekli donanıma sahip miyiz? Açıkçası bu sorulara “evet” diyebilmek mevcut koşullar altında zor gibi gözüküyor. Yapılan araştırmalar internetin ve sosyal medyanın karanlık yüzünü ve insanların sanal ortamda nasıl kolaylıkla kandırıldığını bizlere aleni bir şekilde sunuyor.

Sanal dolandırıcılar iş başında!

Sosyal medya ve internet ortamında fırsat kollayan sanal dolandırıcılar birçok farklı yöntem deneyerek vatandaşları kandırmaya, kişisel verileri elde etmeye, hatta banka bilgilerine ulaşmaya çalışıyorlar. En popüler yöntemlerden bir tanesi de phishing adı verilen şifre, banka, kredi kartı ve hesap bilgileri çalmaya yönelik atılan aldatıcı elektronik postalar ve mesajlar oluyor.  Öncelikle; “Şifrenizi güncellemeniz gerekmektedir”, “Hesabınıza erişiminiz engellendi”, “Bir lokasyondan bilginiz dışında hesabınıza erişim sağlandı” konulu mesajlar, elektronik postalar gönderilmekte, ardından bir internet sitesi adresine tıklamanız ve şifrelerinizi, kişisel bilgilerinizi girmeniz istenmektedir. Böylece bilgiler karşı tarafın oluşturduğu sahte veri tabanına gönderilmekte ve kişisel bilgileriniz çalınmakta, hatta banka bilgilerinize erişim sağlanarak hesaplarınız boşaltılabilmektedir.

Cep telefonu dolandırıcılığından daha tehlikeli!

Kendilerini polis, asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara terör örgütü üyeliği, polis operasyonu, banka hesap güvenliği vb. gibi sebepler sunarak tehdit, korku ve panik havası oluşturmakta, böylece vatandaşları kandırmaktadırlar. Artık hemen hemen herkeste bu tarz dolandırıcılık faaliyetlerine karşı belli bir bilinç oluşmuş durumadır. Fakat sanal dolandırıcılık hala büyük bir tehdit unsurudur. Özellikle sanal ortamda gerçekleştirilen dolandırıcılık faaliyetlerinin internet ve sosyal ağlarla daha sonradan tanışan bireyler açısından birtakım olumsuzluklar oluşturduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Ne tarz mesajlar alabilirsiniz?

Şunu unutmamak gerekir ki hiçbir banka bir elektronik posta ya da cep telefonu mesajıyla şifrenizi talep etmez ya da belli bir bağlantı linkine yönlendirmez. Veyahut hiçbir elektronik posta hizmet sunucusu şifrenizi güncellemeniz için farklı bir siteye yönlendirmez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta adres çubuğunda HTTPS (Güvenli Hipermetin Aktarım İletişim Protokolü) ibaresinin yer almasıdır. Bu ibare web sitesinin güvenli olduğunu ve aktarılan verilerin gizliliğinin korunduğunu ifade etmektedir. Yani herhangi bir saldırıya karşı kullanıcılar güvence altındadır. Sosyal medyada da “Hesabınıza erişim sağlandı, ilgili bağlantıya tıklayın” denilerek şifre hırsızlığı gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem giderek yaygınlaşmaktadır. Hatta diğer kullanıcılara da giden bu otomatik mesajlar adeta domino etkisi oluşturmakta, böylece kullanıcılar mağdur olmaktadır.

Yemleme mesajlarına karşı dikkatli olmak şart!

Bu mesajlarla amaçlanan tek şey dolandırıcılıktır! Yemleme mesajlarını kolaylıkla tespit edebilmek elbette mümkündür. Bu mesajlar genellikle bozuk Türkçe ile gönderilmekte ve aynı tarz içeriklere sahip olmaktadır. Mutlaka kişisel bilgileri, şifreleri talep etmekte ve belli bir banka hesabına para gönderilmesini istemektedir. Antivirüs programları kullanmak, bağlantılara tıklamamak ve kişisel bilgileri karşı tarafa göndermemek yemleme mesajlarıyla mücadele noktasında oldukça önemlidir. Sürekli bilinçli olmanız dileğiyle…

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.