YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ

İttihad-ı İslam Ne Zaman Olacak?

09.06.2019 00:02

Din tartışma alanımızın dışında ve yaşam alanımızın içinde olduğu zaman. Yaşanmayan bir dini anlatmaktan ziyade yaşadıklarımızla yetinmediğimiz ve hayatımızın her anında yaşanması gereken bir dine iman ettiğimiz zaman olacaktır ittihad-ı İslam. Bütün uhreviliğimizin yanında dünyeviliğimizi de tanzim ve temsil eden bir din hayatımızın hayatı olduğu anda ittihad olacak.

Kalplerimizdeki putları kırdığımız ve tek ilaha o kalbi teslim ettiğimiz zaman. Ölüme uyuyup hayata uyandığımız her gün kalbimizde yeni şeyler oluyor. Asaf Halet Çelebi’nin ifadesiyle İbrahim/ gönlümü put sanıp kıran kim yerine gönüllerdeki putları kırdığımız zaman ittihad olacak. Lakin biz her güne gönüllerdeki putları kırma yerine gönülleri kırmaya müheyya olmuş bir haletle gözümüzü açıyoruz. Kalbin sadece tatmin olacağı bir Allah’a yönelmekten ziyade o kalbi yeni putlarla doldurarak kalbi yıkıyoruz. Bizden bize gelen bu kötülüğü aştığımız, kalbin sadece ve sadece Allah’ı anmakla yaşayabileceğini anladığımız ve onu kırmaktan çekindiğimiz zaman ittihad olacak. Sadi-i Şirazinin dediği gibi;

Dil bedest âver ki hacc-ı ekberest

Ez hezârân Kâbe yek dil bihterest

Kâbe bünyâd-ı Halil-i âzerest

Dil nazargâh-ı celil-i ekberest

Farzın ve sünnetin birbirinden ayrılmaz iki hakikat olduğunu hatta etle tırnaktan daha öte birbiriyle içi içe olduğunu anladığımız zaman. Sünnetin farzın önüne geçirilemeyeceğini sünnetsiz farzın da yeterli derecede anlaşılıp yaşanılamayacağına iman edip amel ettiğimiz anda olacak bu ittihad. İtikadi ve ameli yegane kaynaklarımızın sadece ve sadece Kur’an ve sünnet olduğunu kabul edip Allah’ın rızası için yaşadığımız andan itibaren ittihad olacak. 

Namazın kaygısı hayatımızdaki diğer kaygıların önüne geçtiği ve namaza göre programlanan bir hayatımız olduğu zaman. Namaz tüm zamanlarda ve tüm peygamberlerin ümmeti için geçerlidir. Huzurun tek gerçek adresi olan namaz hayatımızda diğer dünyevilikler kadar konuşulduğu zaman ittihad olacak. Namazımız bizi kötülüklerden alı koyduğunda ve namazsız geçen ömrün öte tarafta bir anlamının olmadığını bildiğimizde ittihat olacak.

Zekat, kalkınma modelimiz aynı zamanda üretim için Allah’ın bir emri olduğu anlaşıldığı zaman. Namaz uhrevi hayatımızı tanzim ettiği gibi zekat da dünyevi hayatımızı tanzim ettiğinde ve cemiyetin adalet terazisi olduğunda ittihad olacak. Zengini mal biriktirme kaygı ve tahakkümünden ari tutacak, fakire de miskin miskin beklemek yerine kendisine verilenden üretime geçilecek bir ruh telkin ettiği zaman zekat ittihad olacak.

Maddi ve bedeni sıhhatimiz el verdiği anda Hhac farziyetini ifa etmek için bütün imkanları seferber ettiğimiz zaman. Haccın öncesi ve sonrası bir Müslüman yaşantısı oluşturduğunu ve oraya gittikten sonra ibadetin imanla ne kadar iç içe olduğunu anladığımız zaman ittihad olacak. Bu ilahi vasfın ağırlığını ömrümüzce Allah rızası için taşıdığımızda ve oradaki simgelerin hakikatini yaşamımızın pusulası yaptığımızda ittihad olacak. Mesela şeytanı taşlarken asıl nefsimizi taşladığımızı, kurbanın boynuna bıçak atarken kalbimizdeki tek sevgili olan Allah’ın dışındaki bütün putlara İbrahimvari baltalar indirdiğimizi, Kabe’yi perdesiz tavaf ederken asıl her gün 5 vakit namazda Allah’ın huzurunda olduğumuzu biz onu görmezsek de onun bizi gördüğünü, Safa ile Merve arasında gidip gelmenin dünya ile ahiret arasında gidip gelme olduğunu ve aradaki mesafenin o kadar kısa olduğunu, Arafat’ta buluşmanın bütün dünyevi zamanların hükmünü sıfırlayıp ahiret hayatının başladığını anlayıp hatta ahiret hayatının da bu dünyevi hayattan bıraktığımız yerden bir devam olduğunu anladığımızda ittihad olacak.

Ramazan ayını Hazreti Yusuf (a.s.), Şaban’ı Bünyamin ve Recep’i de Levi gibi bildiğimiz ve gördüğümüz zaman olacak. Hazreti Yusuf, 12 kardeşin en affedicisi ve merhamet edicisiydi. Diğer 11 kardeşi tarafından ona yapılan her türlü menfilikleri affetti. Onların hem dünyalarını hem de ahiretlerini ihya ederek geçmiş bütün mazi günahlarının affolması için her türlü çileye katlandı ve bir peygamber olarak Allah tarafından taltif edildi. Biz de Ramazan ayındaki orucu diğer 11 ayın affı vesilesi kılarsak ve bu ayda inen Kur’an-ı Kerim’i hayatımızda tek rehber ve bu kitabın muallimi olan Efendimizi (a.s.v.) tek önder kabul eder ve öyle yaşarsak ittihad olacak.

En yakınımızdaki komşuyu görüp en yakınımızdaki camiye ibadete gittiğimizde her türlü dış tanım ve tarifi bırakıp mümin kardeşimizi gerçekten sevdiğimizde olacak. Müminleri sevmenin bedel ödettiği ve bunu da tereddütsüz yerine getirdiğimiz zaman ittihad olacak. Yakınımızdan başlayıp uzağımıza doğru yol aldığımızda en evvel kendimizi düzeltip sonra da yakınımızdakine güzel örnek olduğumuzda ittihad olacak. En uzağımızdakini en yakınımız gibi gördüğümüzde, rengine, diline, coğrafyasına, geri kalmışlığına ileri gitmişliğine, dününe dündeki yaptıklarına bakmadan geleceğe beraber yürüdüğümüzde ittihad olacak.

Sakın bu yazdıklarıma bakıp da nerede o ittihat demeyin. Evet ittihat olacak. Hem de çok yakın zamanda. Çünkü Allah’ın rızası çoğunluğun tabiiyetinden ziyade azınlık da olsa samimi Müslümanların takvasında ve ihlasındadır. Elmas gibi yükte hafif pahada ağır olanlardadır. Böyle Müslümanlar İslam aleminin her yerinde var inşallah. Onlar gündüzün aydınlığında sıradan insanlar gibidirler gecenin karanlığındaysa ayın 14’ü gibi zifiri karanlığı delen güzelliktedirler. 

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Türk ekipten heyecanlandıran araştırma!

 • 2

  Kritik teklif Meclis'e sunuldu!

 • 3

  Dolar 6,85'in altında

 • 4

  Malezya'dan Türkiye'ye Ayasofya desteği

 • 5

  Katar: Kovid-19 salgınında zirve noktasını geçtik

Üç malzemeli hindistan cevizli kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'da El Kahhaar zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(02.07.2020)
Dolar ne kadar? 02.07.2020
Nazardan korunmak için okunacak sureler
Yüzdeki pütürler neden olur, nasıl geçer?
20′lik diş ağrısına ne iyi gelir?
Borçlardan kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Fussilet suresi, Fussilet suresinin okunuşu ve anlamı
Ankebut suresinin nüzul sebebi...
Ankebut suresinin faziletleri ve faydaları
Ankebut suresinin okunuşu nasıldır?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Elmalı turta kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Gaffar zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(01.07.2020)
Dolar ne kadar? 01.07.2020
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Rızkın artması için okunacak dua ve sureler...
Şura suresi, Şura suresinin okunuşu ve anlamı
Rum suresinin nüzul sebebi...