YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç. Dr. Yener ÖZEN

Narko-Terörizm

22.07.2019 00:01

 

Uyuşturucu tacirleri tarafından kendi yasadışı işlerini korumak için kullanılan terör taktikleridir. Uyuşturucu baronlarıyla, silahlı örgütler arasında ittifakı tarif eder. Her ikisi de hükümetlerin istikrarının bozulmasından ve kurulu toplumsal düzenin çökmesinden çıkar elde etmektedir. BM'nin yaptığı bir araştırmaya göre dünya üzerinde dönen uyuşturucu parasının miktarı 400 milyar dolar. Bu para, BM üyesi 207 devletin GSMH'sinden kat kat fazla. OECD'nin hazırladığı raporlarda ise ABD ve Avrupa'da bir yıl içinde dönen uyuşturucu parası 122 milyar. Bu paranın 85 milyar dolarının dünyanın çeşitli yerlerinde aklandığı da aynı raporlarda dile getiriliyor. Rakamlar, uyuşturucu ticaretinde dönen paranın ülke ekonomileri ve hükümetlerin ekonomi politikaları üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Sektör haline gelen uyuşturucu ticaretinde, ilaç ve kimya sanayinden fazla para dönüyor.

Uyuşturucu günümüzde, sadece toplumsal çöküşü hazırlayan bir musibet olmakla kalmıyor. En kanlı terör örgütlerinin uyuşturucu parasıyla finansman bulduğu dikkate alındığında işin vahameti daha da artıyor. Narkoterörizm olarak adlandırılan uyuşturucunun bu yeni boyutu yüzünden birçok ülke teröre karşı verdiği mücadelede mesafe bile alamıyor. Yıllarca Türkiye'nin başına bela olan ASALA'nın, PKK'nın, İŞİD’in vs… besin kaynakları da uyuşturucuya dayanıyor.

ABD, uyuşturucu ticaretinden en fazla mağdur olan ülkelerden birisidir. Amerika, "Arka Bahçem" dediği Orta Amerika'dan gelen uyuşturucuyla ne kadar mücadele ederse etsin başarılı olamıyor. Avrupa ise Altın Hilal olarak adlandırılan Hindistan, Pakistan, Afganistan ve Bekaa'dan gelen uyuşturucunun önüne geçemiyor. Altın Hilal ülkeleri ve Ortadoğu'dan Avrupa'ya ulaşan uyuşturucunun takip ettiği en önemli güzergâh ise Türkiye’dir. Türkiye üzerinden dönen uyuşturucu parası resmi rakamlara göre 1617 milyon dolar olarak açıklansa da, bu rakamın 2530 milyon doları bulduğu tahmin ediliyor. Birçok Avrupa ülkesine göre bu rakam 4045 milyon dolar.

Bu yönüyle Türkiye, uyuşturucu ticaretinde transit bir ülkedir. Ancak son zamanlarda özellikle Marmara Bölgesi'nde ortaya çıkarılan eroin çiftlikleri ve laboratuarları sebebiyle, transit ülke olmaktan öte görevler de üstlenmişe benziyor. İngiltere, Almanya, Hollanda ve Fransa'ya göre Türkiye artık, Ortadoğu ve Altın Hilal ülkelerinden gelen uyuşturucunun işlendiği bir merkez. Tıpkı Frankfurt Eyalet Mahkemesi Yargıcı Rolf Schwalbe gibi düşünen kimi ülkelere göre ise, Türkiye üzerinden dönen uyuşturucu trafiği devletin üst düzeyindeki yetkililerce himaye bile ediliyor. Şimdi, her ülke kendine göre Türkiye üzerinden dönen uyuşturucu ile ilgili raporlar hazırlıyor, kararlar alıyor. Bu raporlara göre Avrupa'da ele geçirilen eroinin yüzde 75'i; ABD'de yakalananların ise 25'i Altın Hilal ülkelerinden geliyor. Tabii ki güzergâh Türkiye’dir.

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu'nun (INCB) hazırladığı raporda, Türkiye'de yasadışı haşhaş ekimi ve bu haşhaştan elde edilen eroinin bulunmadığı net bir şekilde dile getiriliyor. Türkiye'nin ürettiği haşhaşın ilaç sanayinin dışına çıkmadığının kabul edilmesi Türkiye'ye göre devletin bu işin içinde olmadığının kanıtı. Ancak INCB, Asya'dan gelen eroinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştığını iddia ediyor.

Amerikan Narkotik Örgütü'ne (DEA) göre ll milyondan fazla nüfusa sahip İstanbul, uyuşturucu transitinde anahtar ve işlem merkezi. Buraya gelen uyuşturucunun büyük bölümü Avrupa'ya, bir miktarı ise ABD'ye gidiyor. Raporda: "Türk, İranlı ve diğer uluslararası kaçakçılar, Avrupa'daki ve Kuzey Amerika'daki dağıtıcılarla, Pakistan, Afganistan, İran, Doğu Türkiye ve Orta Asya'daki yeni bağımsız ülkelerdeki üretim merkezleri ve kaynak bölgelerle ilişkilerini sürdürerek İstanbul'da faaliyet göstermektedirler. Terörist Örgüt PKK (Kürdistan İşçi Partisi) Türk hükümetine karşı terör hareketini desteklemek için eroin üretim ve kaçakçılığını kullanmaktadır. Geleneksel uyuşturucu kaçakçısı aileleri ve kaçakçı organizasyonları da aktiftirler" ifadelerine yer veriliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Interpol raporlarına göre Türkiye uyuşturucu ile mücadelede en başarılı ülke. Türk polisinin başarılı operasyonları sayesinde Avrupa'yı zehirlediği iddia edilen eroinin büyük bir kısmı yakalanıyor. Balkan rotası olarak adlandırılan güzergahtan geçen uyuşturucunun yüzde 75'i Türk polisi tarafından yakalanırken, sadece yüzde 25'ini Avrupa devletleri yakalayabiliyor. Öyle ki, tüm Avrupa devletlerinin yakaladığı uyuşturucu bile Türk polisinin yakaladığı kadar bile değil. Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu'nun (INCB) Türkiye ile ilgili hazırladığı raporlarda yer alan ifadeler Avrupa ve Amerika'nın üzerimize gelmesinin altında başka nedenlerin olduğunu ortaya koyuyor: "l995'te Türk mücadele faaliyetleri çok başarılıydı. Türk görevlileri, 3 tondan fazla eroin, 56 kg kokain, 53 ton asid anhidrit yakalamıştır. Ayrıca 16 tondan fazla esrar ve dikkat çekecek miktarda afyon ve baz morfin ele geçirmişlerdir. Türkiye, ABD ve diğer kullanıcı ülkelerle yakın işbirliği yaptı. Türk yetkilileri, ABD hükümetinin çoğu araştırmalar için ihtiyaç duyduğu doküman ve deliller konusunda çok yardımcı oldu ve bu işbirliği, ABD'yi çoğu olayda başarıya yönlendirdi. Bu araştırmanın sonucu olarak, Amerika ve diğer ülkelerde, finansal fayda sağlayacak milyonlarca dolar ele geçirildi."

Raporda yer alan bir ifade ABD'nin Türkiye'yi niye bu kadar sıkıştırdığını ele veriyor: "Bazı uyuşturucu paralarının Türkiye'ye gelerek yasaya uygun işlemlerde kullanılması ve banka kontrollerinin eksikliği sebebiyle, Türkiye, ABD'nin antikara para aklama çabalarında büyük bir öncelik taşımaktadır.

Sefa İle…

Doç. Dr. Yener ÖZEN

EBYU Öğretim Üyesi

 

 

 

Son Haberler

 • 1

  Rahşan Ecevit'e veda!

 • 2

  Yavuz gemisi adanın güneyinde

 • 3

  CHP'de güç savaşı!

 • 4

  Metrobüsler çarpıştı: Yaralılar var

 • 5

  Hâmid Aytaç Hat Müzesi ne zaman kurulacak?               

Günün Manşetleri

Bir dönem değişiyor! Mağduriyet bitecek
Resmi Gazete'de yayınlandı! 7 ilde petrol aranacak
Veliler dikkat! Bunu yapan çocuklar tehlikede
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Pompada akıl oyunları
Asleri kampa saldırı! 70 ölü, 150 yaralı
Dünya bu zirveye kitlendi! Karar günü
Suikasti anbean takip etmiş! Konuşmaları yayınlandı
Meteoroloji uyardı! Kar geliyor
Refah Partisi'nin kapatıldığı gün!