YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç.Dr.Saim Kayadibi

ABD’nin propaganda oyunu!

01.03.2019 00:01

Eskiden söylenir dururdu, ABD dünyanın jandarmasıdır diye. O istediği yere istediği şekilde müdahale eder, kimseden ve hiçbir güçten çekinmeden bunu yapar. Hatta öyle müdahaleler yapar ki bunu tek kişilik Rambolarıyla bile halledebilir.

O dünyanın jandarmasıdır. Bu yüzden ABD çıkarlarına ters düşen hertürlü oluşuma müdahale etme hakkına sahiptir. Bunun için her hangi bir neden olmasına bile gerek yoktur. Zaten gerektiğinde yeterli sebepler oluşturulur. Çünkü elinde dünyayı kendine boyun eğdirecek korkunç silahları vardır.

Hem zaten Amerikan Rüyasının gerçekteştirilmesi insanlar için hak, adalet, özgürlük, barış, eşitlik ve demoktrasinin bütün devletlere getirilmesine bağlıdır. Bu ABD için vazgeçilmez bir varlık nedenidir.

Teknoloji destekli güçlü propaganda yöntemleri ve istihbarat güçleri sayesinde toplumları bu yalana inandırırlar. Kitleler bir bakıma mümkün olmayan yalanlara inanmak için hazır beklerler. İnsanın doğasında vardır olağanüstü şeylere inanmak.

Kimi zaman nükleer başlıklı füzelerini gösterir ekranlardan, kimi zaman da iyi eğitimli ajanlarını bizzat gönderir toplumların zihinlerini teslim almak için. O ajanlar ömürlerini gittikleri ülkelerin dini, kültürü ve değerlerini öğrenmek ve o konularda uzmanlaşmak için harcamışlardır. Bu yüzden gittikleri yerlerde her zaman, yerli işbirlikçileri sayesinde, el üstünde tutulurlar. Bir bakıma modern propaganda araçlarıdırlar ve yeri geldi mi profesyonelce eğitim aldıkları bu propaganda araçlarını da yerli yerinde iyi kullanırlar...

Hitler’in kısa sürede Alman toplumunu propaganda araçları sayesinde nasıl kontrol edebildiğini çok iyi biliyoruz. O zamanın şartlarına göre propaganda araçlarını en üst seviyede kullanabilmede gösterdiği başarı sayesinde toplum nipnotize edilmiş, akılları etkisiz, duyguları esir edilmişti.

“Yalan söyleyin mutlaka inanan çıkacaktır. Olmazsa yalana devam edin. Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız, insanlar ona o kadar fazla inanırlar ” diyerek yalanı hedeflerine ulaşmada en etkili silah haline getirmişlerdi.

Aydınların kolay kandırılamayacağını çok iyi bildiklerinden, onlar daha çok kitlelerle ilgileniyor, onları efsunlamakla bütün ülkeyi esir alabileceklerini de çok iyi biliyorlardı. Çünkü savaşlar ancak kitlelerle kazanılırdı. Ama yalanın neye mal olacağını kandırılmış kitleler ancak işin sonunda anlayabilirlerdi. İkinci Dünya savaşında Ruslar Almanya’yı esir almış, Berlin kapılarına dayandığında Alman halkı hâlâ yalanlara inanmış Alman rüyasının etkisindeydiler.

Alman toplumu yalanlarının etkisinden ancak akıl babası, Hitler’in sağ kolu Felsefe Doktoru Joseph Goebbels ile kampta intihar ettikten sonra ancak anlayabildiler. Toplum kendini yalanlara öyle inandırmışlardı ki Alman Rüyası dünyaya hakim olacak, bütün yeryüzünde Alman çağı başlayacaktı. Oysa büyük bir yenilginin girdavına doğru çekilmekte olduklarının farkında değillerdi.

Şimdi aynı şekilde Amerika Birleşik Devletleri de sadece kendi toplumunu değil, bütün dünyayı benzer yalanlarla efsunlamaya devamediyor. İstila etmeyi planladıkları yerleri öncelikle yalan propagandalarla hazır hale getirmekteler, sonra da yerli işbirlikçileri sayesinde ülkeyi esir almaktalar. En son Venezuela meselesinde olduğu gibi. Ama Türkiye’nin aktif stratejileri sayesinde Rusya’nın müdahil olması onların oyunlarını bozdu. Ama yine de saldırgan tutumlarını propaganda yöntemleri ile devamettirme gayreti içindeler.

Dün Ortadoğu, bugün Venezuela, yarın Kolombiya, bir başka gün dünyanın farklı ülkelerinin kaynaklarına çökmek için hertürlü araçları ile yalanlarına devamedecekler. Ama eninde sonunda her zulmü yapanın yüzleştiği gibi Beyazsaray’dan, Pentagon’dan intihar haberleri gelmeye başladığı zaman, Alman toplumu Hitler’in yalanlarından uyandığı gibi  Amerikalılar da uyanacaklar.

Bu yalanların farkında olan aklıselim insanlar propaganda araçları ile hipnotize edilmiş toplumların uyandırılmasına çalışmalı. Amerika gibi diğer emperyalist ülkelerin saldırgan tutumlarına karşı anti-propaganda yöntemleri kullanılarak onlarla mücadeleye devam edilmelidir.

 

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Korkuluk dediğin böyle olur

Nükleer ve kimyasal tehditler insansız araçla tespit edilecek

Türk savunma sanayisinde insan hayatını tehdit eden kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) risklerin tespiti ve koruyucu tedbirlerin hızla alınmasına yönelik milli bir sistem geliştirildi.

Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı

Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi (Suomen Kansa Ensin) Başkanı Marco De Wit, Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine yönelik çalışmalarında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

Doğu Ekspresi ile baharda yolculuk bir başka güzel

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı sıra üniversite öğrencilerinin de ilgi odağı olan, Ankara ile Kars arasında sefer yapan Doğu Ekspresi, ilkbaharda güzel manzaralar eşliğinde yolculuk imkanı sunuyor.

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.