YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç.Dr.Saim Kayadibi

Malezya’da Üniversite açmanın tam zamanı!

08.11.2018 00:01

Türkiye Malezya’da Yükseköğrenim açısından talihsiz bir tecrübe yaşadı. 2017’de Malezya’dan gelen bir teklifi değerlendiren Türkiye hemen kolları sığadı, ortak bir üniversite projesine girişti.

Malezya’nın en zengin beş milyarderinden biri olan  Syed Mokhtar Albukhary 2010 yılında Alor Setar kentinde kendi ailesinin adını verdiği Albukhary International University’i kurmuştu. Amacı dünyanın farklı köşelerindeki eğitim imkânından mahrum parlak zekalı Müslüman çocuklara burslar vererek okutmak, sonra ülkelerine dönüp ümmete ve insanlığa faydalı olmalarını sağlamak.

Buhara ve Semerkand sanatının yeniden canlandırıldığı süslemelerle insana ilim irfan aşkı verecek harika bir üniversite kampüsü teşkil edildi. İlk bir kaç yılında özellikle Ortaasya’dan burslu öğrenciler getirtildi, onlara burada medeniyet ve ilim öğretilmeye çalışıldı.

Niyet çok güzeldi. Ama bu aile üniversite tecrübesinden yoksun olduğu için üniversiteyi işletme konusunda epeyce zorlandı ve bir kaç yıl sonra üniversite eğitim ve öğretim hayatına aravermek zorunda bırakıldı.

Türkiye’nin eğitim kurumu işletmesinde mahir olduğunu bilen Albukhary ailesi Sayın Cumhurbaşkanımız’a teklifi götürdü. Hemen kabul görüp kollar sığandı. Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) öncülüğünde İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. İrfan Gündüz, Başkanvekili Bilal Erdoğan ve Rektör Prof. Recep Şentürk beylerin girişimleri ile çalışmalar hızlandırıldı.

Öncelikle İbn Haldun Üniversitesi’nin bir şubesi olarak faaliyete başlaması düşünülen Alor Setar’daki  üniversite kampüsünün canlanması amacıyla Türkiye’den 3’er aylık dönemler halinde İngilizce dil eğitimi programına başlandı. Hızla 2017-18 eğitim yılına hazırlık çalışmalarına devamediliyor, öğrenci kabulüne hazırlanılıyordu.

Herşey çok güzel gidiyordu, tâki 09 Mayıs 2018 Malezya Genel seçimleri yaklaşana kadar. Hâlâ nedenleri net birşekilde bilinemeyen, büyük bir olasılıkla, siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’nin ortak üniversite çalışması durduruldu. Bir yıla yakın hazırlık çalışmalarına bakılmadan bütün çalışanları ülkeyi terketmek zorunda bırakıldı...

Bizim bir düsturumuz vardır hani “Durmak yok yola devam” diye. Her yerde ve zamanda olduğu gibi güzel çalışmaların önüne engeller çıkabilir. Bilerek yada bilmeyerek birileri güzel çalışmaların önünü kesebilir. Ülkemizin ve ümmetin geleceğine yönelik hayırlı çalışmalarımız hep engelleniyor diye hedeflerimizden vazgeçmemiz bize, yani Türkiye’ye yakışmaz...

Şimdi Malezya’da yeniden üniversite kurmanın tam zamanı.

Neden mi?

Malezya son seçimle birlikte yeni bir döneme girdi. Seçimleri Türkiye dostu, Recep Tayyip Erdoğan’ın arkadaşları Dr. Mahathir ve Enver İbrahim kazandı...

Dr. Mahathir 94 yaşına girmiş olmasına rağmen yılmadan çalışmalarını sürdürmekte, bu özelliği onu dünyanın en yaşlı dinamik lideri konumuna yükseltti. Dr. Mahathir Malezya’yı modern Malezya haline getiren kurt bir siyasetçidir de ayrıca. 1981 yılından beri ülkeyi sürekli ileri taşıyarak geliştirmiş olan Mahathir kendi isteği ile 2003 yılında siyasetten ayrılıp geriye çekilmiş, uzaktan gelişmeleri takip etmeye karar vermişti.

Malezya’ya yapılmış bütün yatırımların, gelişmelerin altında 22 yıl başbakanlık yapmış Mahathir’in imzası vardır. Vizyon ve misyon olarak yaptığı projeler, getirdiği yenilikler ile zamanın şartlarına göre, dönemin Turgut Özal’ını, Necmettin Erbakan’ını, günümüz şartlarına göre Erdoğan’ı hatırlatır. Bir anda ülkeyi yerellikten küreselliğe taşıyabilmiş dinamik bir liderdir.

Ülkede meydana gelen olumsuz gelişmelere yönelttiği eleştirilerden dolayı Mahathir istenmeyen adam ilanedilivermişti bir anda hükümet tarafından. Aleyhine yapılan kampanyalara aldırmadan, yanlış gidişe dur demek için 15 yıl aradan sonra yeniden siyasete atıldı. Mayıs 2018 seçimleri ile birlikte ülkenin başına büyük bir oy farkı ile yeniden başbakan seçildi.

Dr. Mahathir şimdi en büyük visyon ve misyonunun Eğitim olduğu açıklamasını yaptı. En büyük bütçenin de eğitime ayrılacağı müjdesini verdi. Bu açıklamadan hemen sonra Japonya Malezya’da üç tane üniversite açmak için faaliyete başladı.

Türkiye olarak talihsiz tecrübeye takılıp hedeflerimizden geri durmamalı, yeniden ivedilikle Malezya’da üniversite açma çalışmasına başlamalıyız diye dününüyorum. Hem Sayın Büyükelçimiz Merve Kavakçı da burada...

Öne Çıkanlar

Milat Gazetesi 1. Sayfa

Yitik kadınlar kendini bulsun diye!

Bakan Soylu açıkladı!

Bakan Turhan müjdeyi verdi!

Lokanta ve kafelerde yeni dönem!

Benzin ve motorinde indirim müjdesi!