YAZARLAR

Tüm Yazıları Doç.Dr.Saim Kayadibi

Venezuela’nın mücadelesi Firavunların mağlubiyeti olacak

31.01.2019 00:01

Firavunlar ve Musalar evrensel kavramlardır. Ne tarihin belirli bir döneminde yaşamış ve geçip gitmişlerdir ne de bugün vahşilikleriyle son bulacaklardır. Kıyamete kadar her iki kavramın oyuncuları da var olmaya devam edeceklerdir.

Mekke döneminde ve sonrasında farklı oyuncularla tarih sahnesine yeniden çıkmıştı bu kavramlar. Sonunda Musa’nın mücadelesi galip geldi ve Firavunlar ve onun zihniyetindekiler mağlup oldular.

Günümüzde bu kavramları temsil edenler yeniden gündemde. Mekke müşriklerinin düştükleri gülünç durumdan pek de farklı olmayan bir durumla yeniden karşı karşıyayız. İslam’ın güneşi gözleri kamaştırırcasına yavaştan yavaştan aydınlatmaya başladığı zamana kadar Mekke’nin o kokuşmuş vahşilerinin insanlık algıları nasılsa şimdiki Batılı vahşilerin insanlık algıları da aynı. “Batı” derken mekandan ziyade bir “anlayış” kastettiğimiz bilinmelidir.

Mekke toplumunun vahşileri tapmak istedikleri putu kendi elleri ile yapan, sonra acıkınca yaptıkları putları yiyen din simsarlarıydı. Günümüzün aynı vahşileri tapmak istedikleri putlarını “demokrasi”, “insan hakları”, “özgürlük” gibi farklı adlarda icat edip, sonra da acıkınca onu yok etmekten, vahşice katletmekten çekinmemekteler. Kendi gibi düşünenlerle birlikte yeryüzünde fesat ve bozgunculuk çıkarmaktadırlar.

Hak ve adaletin peşinde koşanlar o vahşilere “yapmayın etmeyin, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayın, masum insanların canlarına, mallarına, petrollerine, doğal kaynaklarına göz dikmeyin, onları ambargolarla aç ve sefil bırakmayın” dedikleri zaman, onlar Allah’ın ifadesi ile “Bizler sadece ıslah edicileriz.” derler.” (Bakara 11)

Şimdi seçimle gelmiş bir lider olan Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu kendi arzularına hizmet ettiremeyeceklerini anlayan bu çağdaş vahşi Batılılar, onu yiyebilmek için nasıl sırtlanlaştıklarını görüyoruz.

Önceden onların bu hallerini maskeler içinde yaptıklarından halk fark edemiyordu. Oysa şimdi bütün dünyanın gözü önünde yapıyorlar. Bir twitle mesaj gönderip ardından petrol kokusu almış aç sırtlanlar gibi her taraftan saldırıyorlar. Batılılar kendi icat ettikleri putlarını kendi elleri ile yemek için diş biliyorlar...

Petrol kokusu almış vahşi emperyalist eşkıyalar, kan kokusu alan köpek balıklarından nasıl daha tehlikeli olduklarını en yakın komşularımızdan biliyoruz. Körfez ülkelerinin petrol kokusunu almış olan vahşiler oraları köleleştirmekle kalmayıp Irak’ı talan etmek, Libya’yı sömürmek için yapmadıklarını bırakmamışlardı. Köleleştirebildiklerini köleleştirip başlarına kuklalar koydular, köleleştiremediklerini de ambargolarla yalnızlaştırmaya çalıştılar...

Bölgemizden uzak, arka bahçesi olarak nitelendirdiği Güney Amerika kıtasını sessiz sedasız sömürmeye devam eden Amerika Birleşik Devletleri uyanmaya başlayan halkı yeniden susturabilmek için alışkın olduğu darbe teşebbüsünde bulundu. 

Mısır’da olduğu gibi yine taktik aynı taktik... Önce Venezuela’nın muhalefet lideri Juan Guaido’yu ülkenin yeni lideri ilan ettirdiler. İktidar ve muhalefet yanlıları 23 Ocak’tan itibaren sokakları işgal edip gösteriler yapmaya başladılar. Ülke karıştırıldı...

Seçilmiş meşru devlet başkanı Maduro, ülkesini “emperyalist darbe girişimi”ne karşı uyanık olmaya çağırdı.  İlk destek Türkiye’den geldi. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın “Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız” mesajı dünyayı ikiye böldü. 

Bir tarafta ABD ve darbeyi destekleyenler, diğer tarafta darbeye karşı çıkanlar...

Arkasından haydutluk göstergesi olarak Venezuela’nın dışardaki altın rezervlerine el koydular. Sonra diğer yaptırımlar peşi sıra gelmeye başladı. Venezuela’nın petrol şirketi PDVSA’ya ekonomik yaptırım uygulama kararı aldılar ve ABD bankalarındaki milyarlarca dolarlık varlığını dondurdular.

Dünyanın en zengin petrol rezervine sahip bir ülke olduğunu hatırlarsak, Venezuela şu anda dünyanın en zengin ülkelerinden biri olması gerekirdi. Emperyalistler tam bir Firavun taktiği uygulayarak iç ve dış müdahalelerle ülkeyi yoksulluğun ve çaresizliğin kucağına itmişler. Fakirlik ve yoksulluğun yanında sağlık, eğitim gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdalar. İşsizlik yüzünden ülkenin en zeki ve yetişmiş insanları komşu ülkelere göç etmişler.

Artık Venezuela halkının uyanma vakti gelmiştir...

Kendilerini emperyalistlerin elinden kurtaracak Maduro gibi bir ilerleri var. Eğer dik dururlar, kendilerine oynanan oyunun farkına varırlarsa, Kızıl Denize gömülen Firavun gibi bu çağdaş Firavunları da Pasifik ve Atlas Okyanuslarına gömebilirler...

Foto Galeri

Marmara Depremi'nin 20. yılı

Boğalar acemi kasapları affetmedi

Yerli uçan arabanın prototipi yayınlandı

Carettaların denizle buluşma anına yoğun ilgi

Ceylanpınar'da eve roket isabet etti

Video

Sel mağduru esnaf İmamoğlu'na isyan etti!

Muğla'da korkutan yangın!

Anadolu Otoyolu'nda yolcu otobüsü ile tır çarpıştı

45 Saniye Boyunca, 4 Hiroşima Şiddetinde Sallanan Türkiye..

Yağış sonrası Eminönü'nün son hali

Günün Manşetleri

Son Haberler

 • 1

  Suriye'de sıcak çatışma!

 • 2

  Sudan'da yeni gelişme! İsimler belli oldu

 • 3

  Dolarda haftanın ilk rakamları

 • 4

  Muğla'daki yangın kontrol altına alındı

 • 5

  Başakşehir zorlu deplasmanda dağıldı

HDP'li belediyelere kayyum atandı! CHP'den tepki
3 Büyükşehirin belediye başkanları görevden atıldı
Memura yeni zam teklifi!
29 ilde dev operasyon!
Etiyopya'da Camii sevdalıları
Yeni nesil ‘Algı Oyunları'
Adana'da dev operasyon!
Neden Maarif TV'miz Yok?
Yargıtay Başkanı Cirit: Son derece çirkin söylemler
Hükümetten İzmir'deki yangın hakkında açıklama
Bakanlıktan İmamoğlu'nun açıklamalarına yanıt
Derbi kanlı bitti!
17 gündür denizde bekliyorlardı
Çavuşoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na tepki
Esnaftan İmamoğlu'na isyan!