17 gündür denizde bekliyorlardı

Güncelleme: 18.08.2019 17:34

İspanya, 107 göçmenle beraber 17 gündür İtalya'nın Lampedusa açıklarında bekleyen Open Arms gemisine Algeciras limanını açtığını duyurdu. Ancak mültecileri Libya açıklarında kurtararak İtalya yakınlarına kadar getiren Open Arms yetkilileri, gemideki durumun Algeciras'a gitmeye elverişli olmadığını belirterek İtalya'ya yanaşma isteğini tekrarladı.

spanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter üzerinden yayımladığı mesajda ülkesinin acil insani durumlarda her zaman harekete geçtiğini vurgulayarak Algeciras limanının Open Arms gemisi için açık olduğunu söyledi. Sanchez, mülteci sorununa Avrupa Birliği (AB) insani değerleri çerçevesinde bir genel çözüm bulunmasını gerektiğini de vurguladı.

Başbakan Sanchez, İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin mültecileri taşıyan gemiye haftalardır limanları açmamaktaki ısrarını ise 'akıl almaz' bulduğunu ifade etti.

Open Arms: Bu koşullarda 7 günlük yolu kaldırmamız imkansız

Akdeniz'de zor durumdaki mültecileri kurtararak güvenli limanlara ulaştırma görevini üstlenen İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Open Arms, Pedro Sanchez'in önerisi üzerine, geminin 17 gün bekleyişin ardından bulunduğu koşullarda İspanya'ya gitmesinin imkansız olduğunu duyurdu.

Open Arms Başkanı Roberto Gatti, geminin ve mültecilerin 7 gün sürecek bir yolculuğu kaldırmasının mümkün olmadığını ifade etti.

EURONEWS

İngiltere'de Ankara Anlaşması kararı

Ülke şokta! Cumhurbaşkanı'nın mitingine bombalı saldırı

Rusya'dan Aramco saldırısı açıklaması

Husiler'den tehdit! Yeniden vurabiliriz
Özbekistan'dan Türk Konseyi kararı

İran'da deprem!

Johnson tepkiler üzerine kararından vazgeçti

Uçak evlerin üstüne düştü! Çok sayıda ölü