17 gündür denizde bekliyorlardı

Güncelleme: 18.08.2019 17:34

İspanya, 107 göçmenle beraber 17 gündür İtalya'nın Lampedusa açıklarında bekleyen Open Arms gemisine Algeciras limanını açtığını duyurdu. Ancak mültecileri Libya açıklarında kurtararak İtalya yakınlarına kadar getiren Open Arms yetkilileri, gemideki durumun Algeciras'a gitmeye elverişli olmadığını belirterek İtalya'ya yanaşma isteğini tekrarladı.

spanya Başbakanı Pedro Sanchez, Twitter üzerinden yayımladığı mesajda ülkesinin acil insani durumlarda her zaman harekete geçtiğini vurgulayarak Algeciras limanının Open Arms gemisi için açık olduğunu söyledi. Sanchez, mülteci sorununa Avrupa Birliği (AB) insani değerleri çerçevesinde bir genel çözüm bulunmasını gerektiğini de vurguladı.

Başbakan Sanchez, İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin mültecileri taşıyan gemiye haftalardır limanları açmamaktaki ısrarını ise 'akıl almaz' bulduğunu ifade etti.

Open Arms: Bu koşullarda 7 günlük yolu kaldırmamız imkansız

Akdeniz'de zor durumdaki mültecileri kurtararak güvenli limanlara ulaştırma görevini üstlenen İspanyol sivil toplum kuruluşu (STK) Open Arms, Pedro Sanchez'in önerisi üzerine, geminin 17 gün bekleyişin ardından bulunduğu koşullarda İspanya'ya gitmesinin imkansız olduğunu duyurdu.

Open Arms Başkanı Roberto Gatti, geminin ve mültecilerin 7 gün sürecek bir yolculuğu kaldırmasının mümkün olmadığını ifade etti.

EURONEWS

BM Genel Sekreteri Guterres'ten İdlib için ateşkes çağrısı

İsrail askerleri Batı Şeria'da 4 Filistinliyi yaraladı

İdlib'de stratejik önemdeki Neyrab köyünde çatışmalar sürüyor

Gürcistan'dan Rusya'ya siber saldırı tepkisi
Brexit sonrası 'Gallisin, İngiltere'yi terk et' dayağı

ABD ile Taliban 29 Şubat'ta anlaşma imzalayacak

BAE'de koronavirüse yakalanan sayısı 11'e çıktı

Koronavirüs Lübnan'a sıçradı