ABD yeni savaş oyuncağını ilk kez İran'a karşı kullandı iddiası

Güncelleme: 22.07.2019 20:23

ABD ile İran arasında devam eden gerginlikte İHA savaşı yaşanırken en son ABD, İran'a cevap vermek için yeni ürettiği "MRZR LMADIS" adı verilen İHA-savar savunma sistemini kullanarak binlerce metre uzaktan İran'a ait bir İHA'yı sinyallerini karıştırarak düşürdüğü iddia edildi.

İran ile ABD arasında kriz devam ederken her iki taraftan da açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD donanmasının, insansız hava araçlarına (İHA) karşı geliştirdiği yeni savunma sistemiyle İran'a ait İHA'yı düşürdüğü ileri sürüldü.

Military.com internet sitesinde yer alan, ABD Savunma Bakanlığı tarafından doğrulanan habere göre, ABD'nin ürettiği yeni "MRZR LMADIS" adı verilen İHA-savar savunma sisteminin binlerce metre uzaktan İran'a ait bir İHA'yı sinyallerini karıştırarak düşürdüğü belirtildi.

TEST AMACI DIŞINDA İLK KEZ

Haberde USS Boxer adlı amfibi çıkarma gemisi Hürmüz Boğazı'nda seyir halindeyken, İran'a ait sabit kanatlı bir İHA'nın tehdit mesafesine yaklaşması üzerine, "savunma hamlesi" olarak düşürüldüğü ifade edildi. Küçük bir asker cipe yüklü olan elektronik harp sisteminin test amacı dışında ilk kez kullanıldığı kaydedildi.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

Komuta modülü ve sensör modülü olmak üzere iki kısımdan oluşan sistemin, tehditleri radar sensörleri, kameralar, radyo frekans detektörleri ve sinyal bozucularla tespit etme ve uzaktan sinyal bozucularla etkileyerek düşürme kapasitesi olduğu belirtildi. Sistemin daha önce karada ve denizde test edildiği açıklandı.

Johnson tepkiler üzerine kararından vazgeçti

Uçak evlerin üstüne düştü! Çok sayıda ölü

Husiler'den tehdit! Yeniden vurabiliriz

Ruhani, Üçlü Zirve için Ankara'da
'İsrail işgali bitmeden barış yok'

Özbekistan'dan Türk Konseyi kararı

Cumhurbaşkanı seçimi için tarih verdiler

Tunus'ta oy verme işlemi sona erdi