ABD'de yaptırım tasarısına onay! Türkiye'den ilk açıklama

Güncelleme: 11.12.2019 20:51

ABD Senatosu Dışişleri Komisyonunda Türkiye'ye yaptırım öngören tasarı oylandı. Oylamada 18 evet, 4 hayır oyu çıktı. Böylelikle, Türkiye'ye yaptırım tasarısı Senato gündemine alınacak ve yaptırımların uygulanıp uygulanmaması oylanacak. Tasarı Senatodan onay aldıktan sonra, Temsilciler Meclisine gidecek orada da onaylanırsa Trump'a sunulacak. Trump da imzalarsa kanun olacak.

ABD Senato Dış ilişkiler Komitesi, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanmasını öngören tasarıyı 4 hayır oyuna karşı 18 evet oyu ile kabul etti.

Söz konusu tasarı yarın Senato'ya gidecek ve oylanacak.

NE ZAMAN KANUNLAŞACAK?

Eğer Senato "Türkiye'ye yaptırım tasarısını" onaylarsa, ilgili tasarı Temsilciler Meclisine gönderilecek. Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde tasarı kabul edilirse, ABD Başkanı Donald Trump'a sunulacak. Başkan Trump da onay verip imzalarsa, tasarı kanun olacak.

TÜRKİYE'DEN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın oylamanın ardından şu açıklamayı yaptı:

"Kongre'deki süreci yakından takip ediyoruz. Bu tasarı geçse de S-400'le ilgili süreç devam edecek. Sayın Trump'ın bu konuda iyi niyet içinde olduğunu hepimiz takdir ederiz. Bunu kamuoyu önünde de söyledi. Bu yasadan rahatsız. Ama tabii Kongre'den geçince onun da eli kolu bağlı oluyor. Kongre üyeleri gözlerini-kulaklarını gerçeklere kapatmış durumda."

TRUMP 'TÜRKİYE HAKLI' DEMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, S-400 ve F-35 tartışmalarıyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı:

Obama yönetimi sırasında bizim Patriot füzelerimizi almak istedi ama satmadılar. Hiç adil değildi, Patriot almak istedi ama Obama hayır dedi. Sürekli hayır dediler. Ve savunması için ihtiyacı vardı. Sonra Rusya’ya gittiler S400 aldılar. Çünkü patriot almasına izin vermediler. Benden önceki yönetim bunu satın almasına izin vermedi.

Bu masumlar mı terörist! Bu çocuklar mı katil!

Suudi Arabistan'dan ABD'ye 500 milyon dolar ödeme

Hamaney: ABD'nin itibarını ve süper gücünü hedef aldık

Afganistan'daki sığınmacılar zor şartlar altında yaşıyor
Yunanistan'dan Libya Konferansı açıklaması: Veto edeceğiz!

Berlin Konferansı Libya krizini çözebilir mi?

Esed rejimi güçleri Halep'in batısı ve güneyine saldırıyor

Ukrayna Başbakanı da istifa etti!