ABD'den S-400 F-35 çıkışı! Türkiye'ye tek cümlelik cevap

Güncelleme: 10.12.2019 19:05

ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SECEUR) Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters yaptığı açıklamada, Türkiye'nin F-35 programına dönebilmesi için S-400'lerden kurtulması gerektiğini söyledi. General Wolters, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiye de değinerek, "Her iki tarafın ortak noktalarda birleşmesinin, fikir ayrılığına düşmesine göre daha ağır basıyor" dedi.

ABD ile Türkiye arasında büyük tartışmalara sebep olan S-400 F-35 krizinde son dakika gelişmesi yaşandı.

Başkent Washington'da gazetecilerle bir kahvaltıda bir araya gelen ABD Avrupa Kuvvetleri (EUCOM) ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanlığı (SECEUR) Komutanı Orgeneral Tod D. Wolters, "Türkiye'nin F-35 programına geri dönebilmek için yapacağı bir şey olup olmadığı" sorusuna "Onlar S-400'lerden kurtulabilirler" diyerek cevap verdi.

General Wolters ayrıca, S-400'leri devre dışı bırakmak ya da depoya kaldırmanın da, F-35'lere sahip olmak için yeterli olmadığını belirtti.

"ABD, Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesi ve S-400 sistemlerini satın almasını NATO ile olan daha geniş kapsamlı ilişkisinden ayrı tutmak istiyor" ifadelerini kullanan Wolters, her iki tarafın ortak noktalarda birleşmesinin fikir ayrılığına düşmesine ağır bastığını belirtti. 

Ortak karar açıklandı

ABD'de Senato ve Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alımı nedeniyle yaptırım uygulanması üzerinde anlaşmıştı. Alt komiteler tarafından hazırlanan tasarıda, Türkiye'ye F-35 savaş jetlerinin satışının yasaklanması ve S-400 alımı nedeniyle ABD Başkanı Donald Trump'a yaptırım uygulanması çağrısı yapılmıştı. Ayrıca, Türkiye'ye ait F-35'lerin kendileri tarafından alınması için fon oluşturulması talep edilmişti.

İşgalciler Mescid-i Aksa'da 3 Filistinli genci gözaltına aldı

Türkiye ve Rusya Libya krizi çözümünde etkin rol oynuyor

Türkiye'nin hamlesi ile Rumlar şoka girdi

NATO'dan itiraf gibi açıklama: Türkiye olmadan DEAŞ'ı...
ABD ile Rusya Suriye'de petrolü bölüşemiyor

Putin'den jet karar: Yeni kabineyi onayladı

Trump'tan dikkat çeken Keşmir açıklaması: Yakından izliyoruz

M: Filistin'de her 2 kişiden 1'i 2020'de yardıma ihtiyaç duyacak