ABD'nin deviremediği yiğit Maduro Çin ile anlaşmaya gitti!

Güncelleme: 14.09.2018 14:18

ABD'nin gerek ekonomik savaş gerek suikast düzenleyerek hedef aldığı Venezuela Başkanı Maduro, yine ABD'nin hedef aldığı Çin ile ticari anlaşmalar ve mevcut borçların tertibi için görüşmeye gitti. Maduro, Çin için 'o bizim ablamız' ifadesini kullandı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, bozuk durumda olan ekonomisini düzeltmek üzere Çin’e gitti. Maduro’nun ana gündem maddesi Çin’in Venezuela’ya yapacağı yatırımlar ve iki ülke arasındaki borç durumu olacağı öğrenildi.

Ana gündem maddesi ekonomi olan ziyareti kapsamında bugün lider Şi Cinping ile görüşecek olan Maduro, “Çin bizim ablamız. Kardeşim Şi ile görüşeceğim için çok mutluyum” ifadelerini kullandı. Çin’e en son Mart 2017’de giden Maduro, stratejik bağların geliştirileceğine dair büyük umutlar taşıdığını söyledi. Maduro, ziyaretinin enerji yatırımları ve ticarete de büyük bir ivme kazandıracağını düşünüyor. 

Dün başlayan ziyaretin Pazar gününe kadar sürmesi bekleniyor.

Maduro, acil ödeme planı çerçevesinde ihtiyaç duyduğu parayı Çin’den almak istediği öğrenildi. Eğer Çin yönetimi Maduro’nun talebini kabul ederse beş milyar dolarlık yeni krediyle ülkesine döneceği bildirildi.

Bu hafta başlarında Pekin'e giden Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Çin Kalkınma Bankası Başkanı ile görüşmüştü.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre bu yılın sonuna kadar enflasyonun yüzde bir milyon olacağı belirtiliyor.

Bozulan ekonomi nedeniyle yüzbinlerce Venezuelalı komşu ülkelere göç etmişti.

Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip

Çin Ulusal Petrol Şirketi (CNPC), Venezuela’da petrol ve doğalgaz aramalarını yapan en büyük yatırımcıların arasında bulunuyor.

Çin Venezuela’nın en önemli kreditörlerinden. 2000’li yıllardan itibaren Çin, hızlı büyüyen ekonomisinin enerji ihtiyacını karşılamak için petrol karşılığı kredi anlaşmaları kapsamında Venezuela’ya 50 milyar dolarlık ekonomik gelir sağladı.

Petrol fiyatlarının düşmesi ve ham petrol üretiminin azalmasıyla Venezuela’ya nakit akışının yaklaşık 3 yıl önce durduğu belirtilmişti.

Ancak Venezuela ile Çin arasında 5 milyar dolarlık yeni bir kredi anlaşması temmuz ayında imzalanmıştı. Venezuela krediyi petrol üretim yatırımlarının finansmanı için kullanacağını açıklamıştı.

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Erdoğan canlı yayında Macron'a böyle ders verdi!

Başkan Erdoğan: (Macron'un sözde Ermeni soykırım kararı) "Macron, 'sen daha siyasette yenisin, önce tarihi iyi öğren dedim. 'Bizim tarihimizde böyle bir şey yok dedi'. Bak şimdi ben sana tarih dersi veriyorum."

Fransa'da olaylar çığrından çıktı

ATM'lerdeki dolandırıcılık yöntemine bakın!

Atatürk Barajı'nda teknolojik yenilik

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de 1. dünyada 6. sırada yer alan Atatürk Barajı, yapılan modernizasyon çalışmasıyla teknolojik olarak yenilendi.

100'den fazla ismi ifşaladılar
Çıkarları birbirlerine uymadı
Kadıköy'de gol var kazanan yok
Bakan Akar'dan kritik görüşmeler!
İlandır
İdlib'de insanlık katledildi
Hedefte Suudi Arabistan ve BAE var
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi!
Dev proje hizmete giriyor!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
Yıkılacaklar arasında o ismin de oteli var!
Erdoğan: Onlar konuşur AK Parti yapar
Yıldırım 'endişe etmeyin' deyip garanti verdi!
CHP'deki çatlak İP'ye sıçradı!
Onlarca ölü ve yaralı var!
100'den fazla ismi ifşaladılar
Fransa'dan ilginç karar!
İdlib'de insanlık katledildi