Batı bölünmeye başladı!

Güncelleme: 25.05.2019 00:02

Ortadoğu’da yükselen tansiyona dikkat çeken Prof. Dr. Nurşin Güney Ateşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın politikalarından Avrupalı devletlerin de rahatsız olduğunu belirtti: “Atlantik dünyasında bir çatırdama söz konusu.”

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Bilge Adamlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (Bilgesam) Uzmanı Prof. Dr. Nurşin Güney Ateşoğlu, Donald Trump yönetimindeki ABD’nin son dönem dış politika analizini Milat ile paylaştı. Avrupa ile ABD’nin arasındaki ilişkilerin çatırdamaya başladığına vurgu yapan Prof. Dr. Ateşoğlu, ABD’nin İsrail’den Avrupa’ya bir gaz koridoru kurmaya çalıştığını kaydetti.

Trump’ın İran’ı baskı altına almaya çalıştığını ve arak İran konusundaki güvenlik sorunlarını çözmeye çalıştığını ifade eden Ateşoğlu, Trump’ın yakın ekibinin de İran’a müdahale konusunda hazırlık yaptığını aktardı.

Dört koldan saldırıyor

Trump’ın 2020 seçimlerini kazanmak için bir takım adımlar attığını belirten Ateşoğlu, bunlardan birinin Yüzyılın Anlaşması olduğunu söyledi. Trump’ın bununla birlikte İsrail lobisinin desteğini arkasına almaya çalıştığını kaydeden Ateşoğlu,  bir taraftan da İran’ı baskı altına alarak, Akdeniz’den başlayıp Körfez ülkelerini içine alan gaz merkezli bir ittifak kuşağını oluşturmak istediğini vurguladı.

İran’a müdahale planları

Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa arasındaki bölgede oluşturulan kuşağı Trump’ın baskı altında tuttuğuna vurgu yapan Prof. Dr. Ateşoğlu, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’a yönelik savaş planları hazırlığı içeresinde olduğunu ifade etti.

Bu ekibin Trump’ı sıkıştırdığını belirten Ateşoğlu, “Trump savaşmadan maksimum baskıyla hem Akdeniz’de hem de İran üzerinde etkili olmaya çalışıyor. Bu nedenle Körfez’de İran’a karşı; Akdeniz’de Rusya’ya ve hatta Türkiye’ye karşı olması bölgedeki tansiyonu artırarak gerilimi tırmandırıyor” diye konuştu.   

Sıcak çatışma beklenmiyor

Üst perdede büyük güçler arasında stratejik bir mücadele olduğunu kaydeden Ateşoğlu, “Büyük güçlerin hem Akdeniz hem de Körfez, daha da önemlisi Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki adımlarını Soğuk Savaş’ın emareleri olarak görebiliriz. Hem iktisadi hem de jeopolitik anlamda üst düzeydeki stratejik mücadelenin bölgeye negatif yansımalarını çok ciddi bir şekilde hissediyoruz. Şu anda sıcak bir çatışma beklenmiyor ama gerginliğin artması risk ihtimalini de artırıyor” ifadelerini kullandı.  

Atlantik dünyası çatırdadı

Fransa’da Macron’un Avrupa Ordusu kurulması açıklamasından bir süre sonra ülkede Sarı Yeleklilerin gösterilerinin başladığını hatırlatan Ateşoğlu, bunun fitilini de ABD’nin ateşlediğini söyledi. Ateşoğlu, “Trump, G7 zirvesinde NATO’yu lağvetmekle ilgili bir ifade kullanmıştı. Bu tür açıklamalar Avrupalıları çok tedirgin etti. Dolayısıyla Avrupa Birliği’nin lokomotif ülkeleri başta Fransa, Almanya olmak üzere birlik içerisinde yeni savunma tedbirleri almak için yola çıktılar. Atlantik dünyasında bir çatırdama söz konusu. Ama İran’a yaptırımların tekrar başlaması gibi konularda karşı duruş sergilemesine rağmen Avrupa’nın çok da fazla etkili olamadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.   

Foto Galeri

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Bakan Akar harekatı böyle izledi

Günün diğer manşetleri

Trump itiraf etti: Ekonomide görülmemiş bir çöküş yaşanır!
Bahçeli: İstanbul proje isimlere teslim edilmeyecek kadar önemli
Bakan Soylu'dan CHP'nin adayına tepki: Beylikdüzü'nde başladığın camiyi bitir
İhracat etki etti! Sıfırlanması bekleniyor
Volkswagen'den Türkiye hamlesi!
Jandarma başında bekliyor! Dokunan 60 bin lira ödeyecek
Kıdem tazminatında önemli karar!
Böyle heyelan görülmedi!
İBB'den o iftiralara yanıt!
MSB duyurdu
İmamoğlu dalga konusu oldu
Sınava alınmayınca gözyaşlarına boğuldu
'Kudüs'te oldu bittileri reddediyoruz'
ABD'de FETÖ'ye şok
Meteoroloji'den uyarı

Video

Böyle heyelan görülmedi!

Trafikte makas atan sürücüye sedyede ceza

Fransa'daki polis şiddetine bakın!

Buna binmek cesaret ister!

İçinden metro geçen apartman

Benzer Konular

 • 1

  Trump itiraf etti: Ekonomide görülmemiş bir çöküş yaşanır!

 • 2

  Somali'de çifte bombalı saldırı: 8 ölü

 • 3

  Böyle heyelan görülmedi!

 • 4

  6,4'lük deprem korkuttu

 • 5

  Çevreci eylemciler trafiği kapattı