BM'den Hafter'e 'üstü kapalı' kınama

Güncelleme: 26.01.2020 23:42

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilciliği, Libya'nın başkenti Trablus'taki Mitiga Havalimanı ve çevresine düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadı fakat kınamada saldırıyı kimin düzenlediğine ilişkin bir ifade yer almadı.

BM Libya Özel Temsilciliği Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Trablus'taki Mitiga Havalimanı ve çevresine düzenlenen ve iki sivilin yaralanmasına neden olan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu saldırı uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlalidir." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, sivillerin kullandığı tek havayolu konumundaki Mitiga Havalimanı'nın sık sık hedef alınmasının iki milyonluk Trablus halkının seyahat hakkından mahrum bırakılması anlamına geldiği belirtildi.

Açıklamada saldırıyı kimin düzenlediğine ilişkin bir ifade yer almadı.

Uluslararası meşruiyete sahip Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) bağlı güçlerin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu, Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin bugün başkentteki Mitiga Havalimanı çevresine düzenlediği saldırılarda, Fas uyruklu bir sivilin öldüğünü, 5 Libyalının da yaralandığını açıklamıştı.

Füze saldırısı nedeniyle Mitiga Havalimanı'na iniş yapmak isteyen Libya Havayolları'na ait bir yolcu uçağı iniş güzergahını değiştirmek zorunda kalmıştı.

Libya'da kalıcı ateşkes ve siyasi sürecin başlatılması amacıyla 19 Ocak'ta Berlin'de konferans düzenlenmişti.

Halife Hafter'e bağlı milisler, ateşkes çağrısının yer aldığı Libya Konferansı'nın sonuç bildirgesinden sonraki saatlerde ateşkese yönelik ihlallere başlamıştı.

Çin Devlet Başkanı'ndan kritik açıklama! 'Acımasız ve karmaşık'

İran'da ikinci 5.9 şiddetinde deprem

Rusya'dan küstah 'Türkiye' açıklaması!

İtalya'dan koronavirüs hamlesi!
İran'da 5,9 büyüklüğünde deprem

Buzul Çağı'ndan kalma kuşun kalıntısı bulundu

Güney Kore alarmda! En üst düzeye çıkartıldı

İran'da koronavirüs paniği! Ölü sayısı yükseldi