Bosna Hersek'ten Nobel tepkisi: Soykırım ödüllendirildi

Güncelleme: 10.12.2019 21:27

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Komsic, Srebrenitsa'daki soykırımı inkar eden Handke'ye Nobel ödülü verilmesine ilişkin, "Bugün soykırım ödüllendirildi." dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Zeljko Komsic, Srebrenitsa Soykırımı'nı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke'ye Nobel Ödülü verilmesine ilişkin, "Bugün soykırım ödüllendirildi." dedi.

İsveç'in başkenti Stockholm'deki ödül töreninin ardından açıklama yapan Komsic, soykırım ve savaş suçlarından yargılandığı sırada ölen eski Sırp lider Slobodan Milosevic'e hayranlığı ile tanınan Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepki gösterdi.

Komsic, bugün İsveç'te soykırımın ödüllendirildiğini vurgulayarak, "Ödülü verenler büyük utanç duymalı. Soykırımı inkar eden birinden nefret söylemleri beklenebilir, ancak ödülü veren taraftan gelen nefret son derece yıkıcı." ifadelerini kullandı.

Adaletin sağlanması için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Komsic, ödülün Handke gibi bir isme verilmesinin "kurban yakınlarına karşı bir nefret eylemi" olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek ve Kosovalı kurban yakınları, bu yılki ödülün Handke'ye verileceğini açıklanmasının ardından, İsveç Kraliyet Akademisi'ni bu hatadan geri dönmeye çağırmış, çok sayıda protesto düzenlenmişti.

Protestolara ve tepkilere rağmen, Handke bu akşam düzenlenen törende ödülünü İsveç Kralı 16. Carl Gustav'ın elinden almıştı.

AB'den skandal Türkiye hamlesi: Yaptırım uygulansın

İsrail'den Kudüs'teki Filistinlilerin evlerine tahliye kararı

Arap vekillerden Şeyh Sabri'nin 'Aksa'dan uzaklaştırılmasına' tepki

8 AB ülkesi Hürmüz Boğazı için harekete geçti
Libya UMH Başbakanı Serrac'tan flaş çıkış!

Hafter milisleri başkent çevresinde ateşkes ihlali yapıyor

Rumlar'dan Türkiye itirafı: Onlarla kavga etmek yerine iş birliği yapılmalı

Somali'deki saldırıda yaralananlar Türkiye'ye getiriliyor