Çin de ABD'yi tehdit etti!

Güncelleme: 18.12.2018 15:49

ABD Başkanı Donald Trump'ın Pekin'i köşeye sıkıştırma politikalarına meydan okuyan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Kimse Çin halkına ne yapılması gerektiği, ne yapılmaması gerektiğini söyleyecek, dayatacak pozisyonda değildir" dedi.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) reform ve açılım politikasına başlamasının 40. yıldönümünde Ulusal Halk Kongresi'ne evsahipliği yapan Büyük Halk Salonu'nda düzenlenen törende Şi Cinping'den Washington'a mesaj niteliğinde bir konuşma geldi. 

Reformlara devam edeceklerini, ancak tek parti sisteminden sapmayacaklarını söyleyen Çin Devlet Başkanı, hiçbir ülkeden de emir almayacaklarını belirtti. 

'KİMSEYE TEHDİT DEĞİLİZ'

ABD yönetimlerinin sürekli Çin'i en büyük tehdit kabul eden politikalarına atıfla 'Çin'in hiçbir ülkeye tehdit oluşturmadığını' dile getiren Şi, ama Çin'in itilip kakılmaya gelmeyeceği mesajını verdi.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) reform ve açılım politikasına başlamasının 40. yıldönümünde Ulusal Halk Kongresi'ne evsahipliği yapan Büyük Halk Salonu'nda tören düzenlendi. Hiçbir zaman devlet başkanı ya da genel sekreter pozisyonunda olmamasına rağmen 1978 - 1992 yıllarında Çin'in de facto lideri olan Deng Şiaoping, 18 Aralık 1978'te refomları başlatmıştı. Reformlar yüz milyonlarca Çinliyi yoksulluktan kurtarırken Çin'i de dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline getirdi.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) reform ve açılım politikasına başlamasının 40. yıldönümünde Ulusal Halk Kongresi'ne evsahipliği yapan Büyük Halk Salonu'nda tören düzenlendi. Hiçbir zaman devlet başkanı ya da genel sekreter pozisyonunda olmamasına rağmen 1978 - 1992 yıllarında Çin'in de facto lideri olan Deng Şiaoping, 18 Aralık 1978'te refomları başlatmıştı. Reformlar yüz milyonlarca Çinliyi yoksulluktan kurtarırken Çin'i de dünyanın ikinci büyük ekonomisi haline getirdi.

Mao Zedong sonrasının en güçlü lideri, ÇKP üyelerine "Kimse Çin halkına ne yapılması gerektiği, ne yapılmaması gerektiğini söyleyecek, dayatacak pozisyonda değildir" diye hitap etti. 

'DEĞİŞTİREMEYECEĞİN ŞEYLERİ KABUL ET'

"Değiştirilmesi gereken ve değiştirilebilir olanları kararlılıkla reformdan geçirmeliyiz. Değiştirilmemesi gereken ve değiştirilemez olanları da kararlılıkla reformdan uzak tutmalıyız" diye devam eden Şi, Çin'in jeopolitik emelleriyle ilgili şu mesajı verdi:

'SERBEST TİCARET, DEVLETLER ARASI EŞİTLİK, ORTAK KADER'

"Açık dünya ekonomisi, ortak insan kaderine sahip çıkan bir topluluk inşa edilmesini, küresel yönetişim sisteminin dönüştürülmesini, hegemonizme ve güç siyasetine net şekilde karşı konulmasını aktif şekilde teşvik ediyoruz."

"Çin giderek daha çok dünya sahnesinin merkezine yaklaşıyor, dünya barışının yapıcısı, küresel kalkınmaya katkı yapıcı ve uluslararası düzenin kurucusu olarak tanınıyor."

ÇİN'İN SORUNLARI ARTIYOR

Donald Trump, 20 Ocak 2017'de başkanlık koltuğuna oturmasından beri ticaret savaşı başta olmak üzere köşeye sıkıştırma politikalarını dalga dalga Çin'in üzerine salıyor.

Şimdilik iki taraf 90 günlük 'ateşkes' sürecinde bulunuyor ve bu süre zarfında aralarındaki ticari sorunları çözmek için müzakere yürütüyor.

'YOKSULLUK EBEDİYEN GİTTİ'

Çin'in aynı zamanda borç dağı ve ekonomideki yavaşlamayla da başı dertte. Böyle bir ortamda Çin Devlet Başkanı'nın konuşmasından yeni somut reform açıklaması çıkmadı. ÇKP liderliğinin bugüne dek neredeyse mükemmel bir strateji yürüttüğünü savunan Şi, Çin halkının binlerce yıl çektiği açlık ve yoksulluktan geri gelmemecesine kurtulduğunu söyledi. 

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

Pentagon Trump'ın DEAŞ iddiasını yalanladı!

Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'ın elindeki son toprak parçasına ilişkin yaptığı son açıklamayı teyit etmedi.

Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in

ABD Başkanı Trump, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook'ta skandal! Katliamı yakalayamamış

Sosyal medya platformu Facebook'un yapay zekasının Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığı ortaya çıktı.

ABD ordusundan S-400 ve Türkiye açıklaması!

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, S-400 ile ilgili bir açıklama yaptı. Dunford, "Türkiye ile yaşanan S-400 sorununa çözüm bulunacağımızdan umutluyum ama bu zor bir mesele" dedi.

Dicle nehrinde feribot battı: Onlarca ölü...

Irak'ın Musul kentinden geçen Dicle Nehri'nde tekne battı. Faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi.

En Çok Okunan Haberler