Çin Devlet Başkanı Şi Cinping: Ciddi bir durumla karşı karşıyayız

Güncelleme: 25.01.2020 16:58

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Corona virüsü salgını ile ilgili yaptığı açıklamada, "Çok ciddi bir durum ile karşı karşıyayız" dedi. Yerel haber ajansları Wuhan'da virüs tedavisi ile ilgili çalışan bir doktorun hayatını kaybettiği aktarırken Hong Kong Özel İdare Bölgesi ise salgına karşı acil durum ilan etti.

Çin'de ortaya çıkan ve dünya çapında paniğe neden olan Corona virüsü salgının ardından Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, "Oldukça ciddi bir durum ile karşı karşıyayız" dedi.

"KAMU SAĞLIĞI KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Cinping, salgının önlenmesi için yapılan bir toplantıda "Virüsün yayılması hızlandı. Ancak virüse karşı başlatılan savaş kazanılabilir" dedi. 

Çin'in Hubei eyaleti Sivil İşler Genel Müdür Yardımcısı Hu Yinghai, "Hastalık ile ilgili mücadeleyi sürekli ileriye taşıyoruz ancak şuan çok ciddi bir kamu sağlığı krizi ile karşı karşıyayız" dedi.

DOKTOR HAYATINI KAYBETTİ

Yerel medyanın aktardığına göre, virüs tedavisinin yapıldığı hastanede 62 yaşındaki doktor Liang Wudong, hayatını kaybetti.

Yerel basındaki haberler göre Pekin, eyaletler arası otobüs seferlerini 26 Ocak itibariyle durduracak.

HONG KONG'DA ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Corona virüsü salgını nedeniyle Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde acil durum ilan edildi.

Salgın nedeniyle hükümetin en yüksek acil durum seviyesine geçtiğini ve tatilde olan okulların, üniversitelerin 17 Şubat'a kadar kapalı kalacağını açıklayan Lam, "Hong Kong'da ciddi ve yaygın enfeksiyonlar görmedik, ancak bunu ciddiye alıyoruz ve salgının önüne geçmeyi umuyoruz" ifadelerini kullandı.

İtalya'da ölümcül salgınından ölenlerin sayısı 10'a yükseldi

Koronavirüs Avrupa'da bir ülkeye daha sıçradı

Pompeo'dan çarpıcı İdlib açıklaması: Türkiye ile çalışıyoruz

Koronavirüs bir ülkeye daha sıçradı!
İHH'dan İdlib'deki ailelere yardım eli

BM'den son dakika Libya açıklaması: İlk tur yarın Cenevre'de

Rusya'dan Türk domatesi kararı!

Suudi Arabistan'ı toz fırtınası vurdu