Darbeciler infaza başladı

Güncelleme: 13.06.2019 00:02

Sudan’da yönetimi ele geçiren darbeciler, Mısır ve Arap ülkeleri ile görüştükten sonra ülkedeki İslâmî Harekete yönelik tasfiyeye başladı. Ortadoğu Uzmanı Necip Fazıl Aksoy, şimdiye kadar 200’e yakın kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Sudan’ı 30 yıldır yöneten Ömer el-Beşir’in askeri darbe ile devrilmesiyle darbe karşıtı halk günlerdir sokaklarda. Sivil bir yönetime geçene kadar Askeri Geçiş Konseyi adı altında yönetilen ülkede, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri darbeci generallere destek verdi. Mısır’da darbeci Sisi’yi ziyaret eden Askeri Geçiş Konseyi temsilcileri, Sudan’da İslâmî Hareket’e bağlı Ulusal Kongre Partisi’ne yönelik tasfiyeye başladı.

Bilanço artıyor

Halkın büyük çoğunluğunun İslâmî Hareket’in yanında yer aldığını söyleyen Ortadoğu Uzmanı Necip Fazıl Aksoy, bu tasfiye hareketlerine karşı halkın sivil itaatsizlik kararı aldığını belirtti. Aksoy, darbecilerin yönetimi sivillere devretmekten giderek uzaklaştığını kaydederek geçtiğimiz günlerde Hartum’daki eylemlerde halka silah sıkıldığını hatırlattı. Darbecilerin şimdiye kadar 200’e yakın kişiyi öldürdüğünü söyleyen Aksoy, bilançonun her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Sisi destek veriyor

Darbecilerin yönetimi halka bırakma gibi bir düşüncesinin olmadığını dile getiren Aksoy, “Mısır ve çeşitli Arap ülkeleri ile görüşmeler yapan Konsey, sonrasında İslâmî Hareket’e yönelik girişimlerde bulunmaya başladı. Birçok kişiyi gözaltına alan darbeciler, halkın sivil itaatsizlik kararı sonrası infazlara başladılar. Ülkede internet bağlantısını kontrollü bir şekilde kapatıyorlar” dedi.

Tasfiye başladı

Sudan’da İslâmî Hareket grubunun ülkede çoğunluğu oluşturduğuna dikkat çeken Aksoy, darbecilerin Sisi ile görüşmesinden sonra İslâmî Hareketi’nin tasfiye edilmeye başlandığını kaydetti. Halkın büyük çoğunluğunun İslâmî yaşamın devamından yana olduğunu ifade eden Aksoy, darbecilerin halkın çağrılarına kurşunla cevap verdiğini ifade etti.

Fransa'da ölenlerin sayısı 28 bin 662'ye yükseldi

İspanya'da ölü sayısı 27 bin 119 oldu

İngiltere'de 6 kişiye kadar buluşmaya izin verilecek

İngiltere'de son durum: 400'e yakın kişi öldü

İtalya'da ölü sayısı 33 bini aştı

Peş peşe silahlı saldırı! En az 60 ölü

Nazar değmiş kişi hangi duaları okumalı?
Keten tohumu faydaları nelerdir?
Topuk çatlakları neden olur?
Yüzdeki renk eşitsizliği nasıl geçer?
Münafikun suresi, Münafikun suresinin okunuşu ve anlamı
Tur suresinin faziletleri ve faydaları
Tur suresinin nüzul sebebi...
Tur suresinin okunuşu nasıldır?
Kalın bağırsak kanseri neden olur? İşte kalın bağırsak kanseri belirtileri
Kahve çekirdeği kurabiye nasıl yapılır?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua...
En Nafi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(28.05.2020)
Dolar ne kadar? 28.05.2020
Esmaül Hüsnadan Er Rauf isminin faziletleri