Demokrat kadın vekiller: Trump anayasayı açıkça ihlal ediyor

Güncelleme: 16.07.2019 14:53

ABD Başkanı Trump'ın hedef aldığı 4 Demokrat kadın vekil, yaptıkları ortak açıklamayla, Trump'ın anayasayı açıkça ihlal ettiğini belirterek azledilmesini istedi.

Trump'ın "geldikleri ülkelere geri dönsünler" şeklindeki ifadelerle hedef aldığı 4 Demokrat kadın vekil, Trump’ın Amerikan Anayasası'nı açıkça ihlal ettiğini ve azledilmesi gerektiğini savundular.

ABD Temsilciler Meclisinin Müslüman Demokrat kadın üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib'in yanı sıra diğer iki kadın üye Alexandria Ocassia Cortez ve Ayanna Pressley, ortak bir basın açıklamasıyla ABD Başkanı Donald Trump'a yanıt verdi.

"Trump anayasayı açıkça ihlal ediyor"

ABD Başkanı'nın "ırkçı" olarak nitelendirilen eleştirisine maruz kalan kadın vekiller, Trump'ın Amerikan Anayasası'nı açıkça ihlal ettiğini ve azledilmesi gerektiğini belirtti.

Trump'ın "geldikleri ülkelere geri dönsünler" şeklindeki ifadesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Omar, "Trump açıkça beyaz ırkçıların ajandasını savunuyor ve bunlar açıkça ırkçı saldırılardır. Böyle bir başkan azledilmelidir." ifadesini kullandı.

Trump'ın bu tür açıklamalarla ABD'nin asıl sorunlarından dikkatleri başka yönlere çektiğini savunan Pressley ise bu "kışkırtmaları" kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Pelosi'den, Trump'a mektup

Öte yandan, Temsilciler Meclisinin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi, Trump'a gönderdiği bir mektupla Başkan'ın kullandığı dilin kesinlikle kabul edilemeyeceğine işaret etti.

Pelosi, "Temsilciler Meclisi Başkan'ın göçmenlerle ilgili bu şekilde bir dil kullanmasına izin vermeyecektir." değerlendirmesini yaptı.

“Neden bu kadınlar ülkelerine gidip oraları düzeltmiyor?”

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Demokrat Kongre üyeleri Omar, Tlaib, Ocasio-Cortez ve Pressley'i "progresif demokrat Kongre üyeleri" olarak nitelendirmiş ve göçmen kökenli olduklarını iddia ettiği kadın üyelerin ülkeleri için "dünyadaki tam bir felaket, en kötü, en yozlaşmış ve en saçma ülkeler." ifadesini kullanmıştı.

Bu kişilerin ABD'nin nasıl yönetilmesi gerektiğini söylemesini ilginç bulduğunu kaydeden Trump, "Neden bu kadınlar ülkelerine gidip, geldikleri bozuk ve suçla kuşatılmış ülkeleri düzeltmiyor? Sonra geri gelin ve nasıl olduğunu bize gösterin. Bu yerlerin sizin yardımınıza ihtiyacı var ve yeterince hızlı ayrılamazsınız. Eminim (Temsilciler Meclisi Başkanı) Nancy Pelosi, ücretsiz seyahat ayarlamaktan mutluluk duyar." paylaşımında bulunmuştu.

Trump'ın iddia ettiğinin aksine Omar hariç diğer 3 vekilin ABD doğumlu olduğu biliniyor.

BM'den dikkat çeken Barış Pınarı bölgesi açıklaması

BM'den kimyasal silah açıklaması!

Asker selamı verince kupası elinden alındı!

Esed'ten Türkiye'ye küstah tehdit!
Telefonla mesajlaşması 100 milyon dolara mal oldu!

Lübnan halkı yönetime karşı isyan bayrağını açtı

Afganistan'da camiye bombalı saldırı!

Tel Abyad'da terörün izleri hızla siliniyor