F-35'lerin üreticisinden Türkiye açıklaması!

Güncelleme: 17.06.2019 15:10

Türkiye ile ABD arasında gerilime sebep olan F-35'lerin üretici şirketi Lockheed Martin'in bir numaralı ismi Marillyn Hewson Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD-Türkiye-Rusya ekseninde başlayan S-400 ve F-35 krizleri devam ederken, F-35'lerin üreticisi Lockheed Martin'den bir açıklama geldi. Lockheed Martin'in CEO'su Marillyn Hewson, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir etkinlikte Financial Times'tan Sylvia Pfeifer'a konuştu.

'Riski en aza indirmek için değerlendirme yapıyoruz'

Hewson, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizin ardından gelen soruları yanıtladı. Hewson, şirketinin Türkiye'deki icraatları hakkında yorum yapmaktan çekindi. Lockheed Martin'in CEO'su, aralarında Türkiye'nin de olduğu farklı ülkelerin ortak fonladığı ve Türk şirketlerin de iniş takımları ile birlikte uçağın gövdesini ürettiği F-35'lerin üretiminin devam ettiğini söyledi. Hewson, "Üretim zincirinde olabilecek herhangi bir riski en aza indirme seçenekleri üzerine değerlendirme yapıyoruz" dedi.

'ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyeceğiz'

Türkiye'deki tedarikçilerin F-35'lerin siparişi üzerine çalıştığını dile getiren Hewson, CEO'su olduğu Lockheed Martin şirketin Türkiye'ye yeni sipariş verip vermeyeceği konusunda da net bir açıklama yapmadı. Hewson, "Lockheed, Türkiye'ye yeni sipariş verilip verilmeyeceği konusunda ABD hükümetinin yönlendirmesini izleyecek" dedi.

Mısır iki Türk vatandaşını sınır dışı etti

Irak'taki seçimler belirsiz bir tarihe ertelendi

İsrail'in öldürdüğü komutan defnedildi

Bolivya'da neler oluyor?
NATO konvoyuna bombalı saldırı

Rusya İdlib'e havadan saldırdı: 2 ölü

Bangladeş'te tren kazası: 15 ölü

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: ABD petrol için Suriye'yi bölmek istiyor