Filistinli mültecilere yurda dönüş yasağı

Güncelleme: 15.05.2019 10:28

ABD’nin Filistin meselesinin çözümü yerine bölgede yeni bir kaos çıkaracak ‘Yüzyılın Anlaşması’ndaki plan belli oldu: 6 milyon Filistinli mültecinin ülkeyi dönmesini engellemek.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Mübarek Ramazan ayında da Filistinlilere zulmeden, bomba yağdıran terör devleti İsrail, bu bayramı da Müslümanlara zehir edecek. Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden, Golan Tepelerini İsrail’e hediye eden ABD, şimdi de Filistin meselesini sözde ‘Yüzyılın Anlaşması’ ile oldubittiye getirerek yeni bir kaosun fitilini ateşlemek istiyor.

Damat devrede

Siyonist İsrail’in ABD’deki temsilcisi gibi çalışan ABD Başkanı Donald Trump ve damadı Jared Kushner, Filistin meselesini çözmek yerine ateşe benzin dökmeye çalışıyor. Yüzyılın Anlaşması adı altında Filistinli Müslümanları haritadan silmek isteyen Trump- Kushner -İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan oluşan üçlü çete, uluslararası yasaları değiştirerek Filistinli mültecilerin ülkeye dönüşünü engellemeye çalışıyor.

İsrail’in korkulu rüyası

Yüzyılın Anlaşması’nın aslında barışı bitirecek bir girişim olduğunu vurgulayan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Kudüs ve Nil Havzası Çalışmaları Koordinatörü Dr. Gökhan Bozbaş, asıl hedefin Filistinli mülteciler olduğunu kaydetti. 6 milyon Filistinli mültecinin ülkeye geri dönmesi durumunun İsrail’in korkulu rüyasını olduğuna değinen Bozbaş, “BM’nin 1948-49’dan sonra almış olduğu ‘Mültecilerin Geri Dönme Hakkı’ kapsamında 6 milyon kişinin bugünkü Filistin topraklarına geri dönüş hakkı var. Bu hak uluslararası hukuk içerisinde tanımlanmış vaziyette. ABD, BM nezdinde mülteci tanımının değiştirmek istiyor” dedi.

Damat devreye girdi

Filistin’den göç edenlerin sayısı 400 bine yakın olduğuna kaydeden Bozbaş, çocuk ve torunlarla birlikte bu rakamın 6 milyona çıktığının altını çizdi. Uluslararası anlaşmalara göre mültecilerin çocukları ve torunlarının da mülteci statüsünde kabul edildiğini belirten Bozbaş, “Kushner’in tavsiyesi ise 1948 ile 1967’de kim göç etmişse onun mülteci olduğunun kabul edilmesi yönünde. Mülteci tanımını değiştirdiği zaman Filistin’e göç edecek mülteci sayısı 400 bin kişi kadar kalacak ki bunların tamamı 60 yaşın üstündeki yaşlılardan oluşuyor” bilgisini verdi.

İsrail bölgeyi karıştırıyor

Yüzyılın Anlaşması’nın getirdiklerinin “kabul edilemez” olduğuna değinen Bozbaş buna karşı hiçbir şey yapamayan Ortadoğu’daki devletlerin kendi iç sorunlarıyla boğuştuğuna vurgu yaptı: “Irak, 20 yıldır istikrara kavuşamadı. Suriye, Yemen, Libya iç savaşta. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin birçoğu İran tehdidi algısı nedeniyle kendisini ABD’nin piyonu haline getirmiş durumda. Katar, dört bir yandan kuşatılmış. Sudan, Cezayir göçlerle boğuşmakta. Herkes kendi içinde bir varoluş savaşı verirken İsrail, Filistin meselesinin üzerini kapatmaya çalışıyor.”

ABD’yi arkasına aldı

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Filistin Uzmanı Dr. Canan Gürseler, Yüzyılın Anlaşması’ndaki tartışmalı maddelere değindi. İsrail’in son dönemde Filistin konusunu diplomatik çerçeveden uzaklaştırarak Yahudilik merkezli bir dini yöne çekmeye çalıştığını dile getiren Gürseler,İsrail istediklerine ulaşıyor. Filistinlilerin elinde meşru dayanaklar olmasına rağmen İsrail istediklerini elde etmek için uluslararası arenadaki gücünü kullanıyor. Yahudi lobileri ve ABD bu planın arkasında” diye konuştu.

 

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
İlan - Mirasımız Derneği
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi
Rusya'dan S-400 açıklaması
Pistte korku dolu anlar!
Yeni askerlik sisteminin tüm detayları belli oldu
S-400 eğitimleri başladı
ABD menşeli ürünlerde vergi indirimi
8 ilde dolandırıcılık operasyonu!
İHH'ya yetim duası
Kudüs'ün tek açık kapısı Türkiye
Kazanan Yıldırım olacak

İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız

İranlı yetkililer, bölgeye B-52 bombardıman uçağı alayını gönderen ABD makamlarının, müzakere istedikleri yönündeki iddiaları yalanladı. Yetkililer, ABD taleplerinin bir sınırı olmadığını, ve İran'dan istenilen kısmına uymayacaklarını söylüyor.

Rusya'dan S-400 açıklaması

Kremlin Sözcüsü'nün S-400 anlaşmasına ilişkin yaptığı açıklamada "Ankara'nın da ifade ettiği gibi S-400 anlaşması bitmiş, tamamlanmış bir anlaşmadır." ifadelerini kullanıldı.

Avrupa Birliği'nin 'kader' seçimi

AB, 23-26 Mayıs tarihlerinde AB Parlamentosu için seçime gidiyor. Çeşitli senaryolar öngörülüyor. Bu senaryoların hepsinde AB karşıtları ve aşırı sağ gruplar yer alıyor.

Romanya, Türk balıkçı kayığını batırdı! Yaralılar var

Romanya'ya kalkan avına giden Türk balıkçıların teknesine sahil güvenlik ekipleri tarafından ateş açıldı. Balıkçı teknesinin batırıldığı iddia edilen olayda, 3 balıkçının yaralandığı, 5 balıkçının ise gözaltına alındığı belirtildi.

İdlib: Suriye kördüğümünde son nokta

İdlib bölgesi sadece merkezden ibaret değil; Lazkiye, Halep ve Hama kırsalıyla Maarratunnuman'dan oluşuyor ve yaklaşık üç milyonluk bir nüfus bölgeye sıkışmış bekliyor.

En Çok Okunan Haberler