Irak'tan Rusya'ya 57 çocuk getirildi

Güncelleme: 11.02.2019 19:29

Irak'ta aileleri DEAŞ'a katılan 57 çocuk pazar günü Rusya'ya getirildi

Ebeveynleri terör örgütlerine katılan Irak’tan 30 Rus çocuğunun özel uçakla Rusya'ya getirildiği açıklandı.

Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bugün 57 çocuk, Irak'tan ülkeye getirildi. Ajansın internet sitesinde yayınlanan mesajda, "Bugüne dek, 57 reşit olmayan Rus vatandaşı Irak'tan anavatanlarına döndü" açıklaması yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Pazar günü, Bağdat'taki Rasafa hapishanesinde anneleriyle birlikte olan Irak'tan ikinci bir grup çocuğun tahliye edildiğini bildirdi.

Mesajda, "Irak makamlarının temsilcilerine, çocukların Rusya Federasyonu'na tahliye edilmesini organize etmek için gerekli tüm belgelerin yürütülmesine ilişkin sorunların çözümünde acil yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Irak ortaklarımızla daha yakın işbirliğine güveniyoruz" denildi.

Daha önce, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Çocuk Hakları Komiseri Anna Kuznetsova’nın basın servisi, Rusya Federasyonu’nun 10'u 4 ila 13 yaş arası 27 çocuğunun Pazar günü Acil Durum Bakanlığı’na Irak'tan getirileceğini söylemişti.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı'na göre, 2018'de Irak'ta, anneleri Bağdat'ta bir hapishanede tutulan 115 Rus çocuğu vardı.

30 Aralık 2018'de, 3 ila 15 yaş arası 30 çocuğu Irak'tan teslim aldı.

Macron Boris Johnson ile görüştü

ABD Büyükelçiliği o iddiaları yalanladı

Rusya'dan kafa karıştıran açıklama

ABD'den kayyum açıklaması
Maduro'dan flaş hamle!

Esed rejimi kritik bölgeyi ele geçirdi!

Ülkenin yarısı elektrikten yoksun

Esed ve Rusya'dan İdlib'e saldırı