İsrail Gazzelileri göçe zorluyor

Güncelleme: 24.08.2019 08:44

Filistinli uzmanlar, İsrail yönetiminin abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki Filistinlileri göçe teşvik etmesini, kendi güvenliği açısından tehdit gördüğü nüfus artışının ve ekonomik krizlerin önüne geçme çabası olarak yorumluyor.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun salı günü Başbakan Binyamin Netanyahu'ya yakın üst düzey bir yetkiliye dayandırarak verdiği haber, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki kriz tehditlerini azaltmak ve kendi güvenliği, ekonomisi ve politikası açısından stratejik tehlike oluşturabilecek bir nüfus patlamasını engellemek amacıyla bölgedeki Filistinlileri başka ülkelere göçe teşvik etmeye çalıştığını ortaya koydu.

Haberde, İsrail'in gönüllü göçün kapısını açarak Gazze Şeridi'ndeki Filistinlileri tehcir etmeye çalıştığı belirtildi.

İsrail'in pek çok ülkenin kapısını çalarak Filistinlileri kabul etmelerini istediği ancak şu ana kadar bir cevap alamadığı ifade edilen haberde, Tel Aviv yönetiminin ülkenin güneyindeki hava kuvvetlerine ait havalimanlarından yapılacak göç yolculuklarını finanse etmeye hazır olduğuna işaret edildi.

35 binden fazla Filistinli Gazze'den ayrıldı

Haberde ayrıca, yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze'den geçen yıl 35 binden fazla Filistinlinin ayrıldığı vurgulandı.

Filistinli uzmanlar, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinlileri göçe teşvik etmesinin nedenlerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Uzmanlar, Gazze'nin İsrail tarafından her an patlamaya hazır bir "bomba" olarak görüldüğünü ve yakın gelecekte kendisi için tehlike teşkil edecek bir nüfus patlaması ve ekonomik krizlere çözüm olarak Filistinlileri göçe teşvik etme yoluna başvurduğunu belirtti.

 

 

Ortadoğu'nun kiralık katili için kırmızı bülten

Afrika Birliği'nden İngiltere'ye: Chagos Takımadaları'ndan çekil

Çin'den ABD'ye rest!

339 Siyonist, mukaddes Aksa'yı bastı
Dünya devlerine rekor ceza!

Romanya'da ABD'li diplomat konuşturulmadı

İsrail'in gayri hukuki kapatma kararına tepki

Katil İsrail 3 bin çocuğu katletti