Mahkûmlarımız neden Müslüman oluyor?

Güncelleme: 22.04.2019 09:06

Hapishanelerdeki tutukların birer birer İslam’la şereflenmesi, ABD’yi şaşkına uğrattı. Konu ile ilgili hazırlanan Dürüst Mücadele adındaki belgesel, ABD’de pek çok eyalette hapis yatan mahkumların, barış ve huzura ermek için İslam’ı tercih ettiklerini ortaya koydu.

Süleyman Baş

“Neden bu kadar çok ABD’li mahkum, İslam’a dönüyor?” sorusuna odaklanan belgesel, ABD’de en çok izlenen yapımlardan biri oldu. Özellikle siyahi mahkumların hapishanelerde İslam’la tanışması ve dinini değiştirmesi ülkede paniğe neden oldu.

Müslümanlar yüzde 15

Cezaevine girdiğinde 18 yaşında olan ve parmaklıklar ardında 25 yılını geride bırakan Darrell Davis, hapishanedeyken İslam'a geçen ve önceki yaşam tarzını geride bırakan kişilerden yalnızca biri. Davis Müslüman olduktan sonar adını "Sadık" olarak değiştirdi. Tüm Amerikalı mahkumların yüzde 10 ila 15'ini oluşturan Müslüman dünyasının bir ferdi olan Sadık, “Birleşik Devletlerde mahkumlar huzuru ve barışı İslam’da buldukça dinlerinden vazgeçiyor. İslam daha önce hiç deneyimlemediğimiz duyguları tatmamıza sebep oldu” diye konuştu.

İslam’da mahkûmlara hitap eden ne?

Hapishanedeki mahkumların hayatları üzerine araştırma yapan yetkililer, İslam’ın hangi özelliklerinin mahkumlara cazip geldiği üzerine odaklanmış durumda. “İslam’da diğer dinlerin veremediği ne var?” sorusuyla yola çıkan yetkililer, Müslümanlığı tercih eden mahkûmlarla birebir görüştü ve eski inançları ile şimdiki inançları arasındaki farkı nasıl değerlendiklerini sordu. Sadık bu farkı “ne yaparsak yapalım huzur bulamıyorduk ve belki sorunlarımıza cevap bulabiliriz diye İslam’ı denedik. Kur’an’ı okuduk ve anlamaya çalıştık. Ve Kur’an bize daha önce hissetmediğimiz kadar huzur ve barış verdi” açıklamasında bulundu.

Hayatları değişti

“Müslüman mahkumlar olarak bir kardeşlik bağı kurduk” diyen Sadık, “böylelikle eski hayatımızın ne kadar insan dışı olduğunu fark ettik ve yeni alışkanlıklar kazandık. Kur’an bizim öğretmenimiz oldu ve bize nasıl kardeşçe yaşayabileceğimizi öğretti. Oysa daha önce pek çoğumuz İslam’ı şiddet yanlısı ve saldırgan bir din olarak biliyorduk. Ramazan aylarında birlikte oruç tuttuk ve namazlar için bir araya geldik. Bu kardeşlik bağını gören pek çok yeni mahkûm da aramıza katıldı. Hapisten çıkan kardeşlerimiz aynı hayatı özgür yaşamlarında sürdürmeye devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

İslam hızla büyüyor

Hapishanelerde hangi dine mensup grupların sayısal olarak büyüdüğü üzerine yapılan istatistiki çalışmalar, birinci sırada Müslümanların olduğunu gösteriyor. Mahkûmlar üzerine yapılan çalışmalar sonucu, Müslümanların; Katolikler, Protestanlar, Paganlar, Spiritüalistler ve herhangi bir dine inanmayanlara oranla büyük yüzde ile arttığı ve her geçen gün farkın açıldığını ortaya koydu. Daha önce de Pew Araştırma Merkezi gelecek kırk yıl içinde, Hristiyanların en büyük dini grup olarak kalmasına rağmen İslam’ın diğer bütün dinlerden daha hızlı büyüyeceğini ve 2050 yılında birinci sıraya yükseleceğini ifade etmişti.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
İlan İHH
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!
Yıldırım otogar esnafı ile sahur yaptı
Maarifimiz ve geleceğimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim kızıl elmamız da büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası
Şampiyon Galatasaray

Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Trump, 'B takımı'nın kışkırtmalarıyla İskender, Cengiz Han ve diğerlerinin başaramadığını elde etmeyi umuyor. Tüm işgalciler giderken İran bin yıldır ayakta." dedi.

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!

FETÖ, Afrika'daki okulların Türkiye'ye devrini önlemek için, bulunduğu ülkede hangi sömürgen devlet güçlüyse onun bayrağını çekiyor.

Husilerden Arabistan'a balistik füze saldırısı!

Yemen topraklarından Suudi Arabistan'a atılan iki balistik füze Hava Savunma Güçleri tarafından imha edildi.

Çin'den ABD'ye uyarı

Çin, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi'nde hak iddia ettiği bölgeye yaklaşmasına tepki göstererek Washington yönetimini "bu tür provokatif eylemlere son vermeye" çağırdı.

Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı

Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy, yemin ederek görevine başlamasının ardından İstihbarat servisi başkanı, Savunma Bakanı ve başsavcının görevine son verdiğini söyleyerek parlamentoyu feshettiğini duyurdu.

En Çok Okunan Haberler