Pentagon Trump'ın danışmanına ayarı verdi!

Güncelleme: 11.01.2019 16:39

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin Suriye'den çekilmesine dair net bir takvim olmamasına rağmen sürecin devam ettiğini yazdı. Gazete, ABD'li bir savunma yetkilisinin çekilme sürecinin devam ettiğini açıkladığını ve "Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton'dan emir almıyoruz" dediğini belirtti.

ABD Başkanı Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un Türkiye ziyareti öncesinde İsrail'de sarf ettiği skandal sözler gündeme damgasını vurmuştu. Bolton, "Türkiye Kürt ortaklarımızı hedef almama sözü verene dek Suriye'den ayrılmayacağız" demişti.

Bu gelişmelerin ardından "Wall Street Journal (WSJ)" gazetesi, Nancy A. Youssef ve Dion Nissenbaum'un kaleme aldığı "Pentagon, ABD'nin Suriye'den çekilme sürecini ilerletiyor" başlıklı bir yazı yayımladı.

Türkiye'ye bu hafta ziyaret gerçekleştiren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un, "Türkiye, ABD'nin Kürt ortaklarını hedef almayacağı konusunda söz verinceye kadar ABD Suriye'den ayrılmayacak." sözlerine atıfta bulunulan haberde, Bolton'un açıklamasına karşın ABD'li bir savunma yetkilisinin, "Hiçbir şey değişmedi. Biz Bolton'dan emir almıyoruz." ifadesi aktarıldı.

Çekilmeye yönelik uygulama devam ediyor

ABD'li savunma yetkilileri, çekilme konusunda Pentagon'un yeni bir emir almadığını ve alana kadar da çekilme planlarını uygulamayı sürdüreceklerini bildirdi.

Çok sayıda kara birliğinin geri çekilmeye yardım için Suriye’ye yönlendirildiğine ve amfibi hücum gemisi USS Kearsarge öncülüğünde bir grup donanma gemisinin bölgeden ayrılan birlikleri korumaya almak üzere Suriye'ye hareket ettiğine işaret edilen haberde, muhtemel bir geri çekilmeye yardımla görevlendirilmiş birliklerin halihazırda Kuveyt ve Irak'ın batısındaki El Esad Hava Üssü gibi yerlerde sahada oldukları belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın planının geçen ay bazı değişikliklere uğradığına dikkat çekilen haberde, Beyaz Saray, Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı arasında cereyan eden çekilme takvimi ve şartları konusundaki anlaşmazlık sonucu Trump’ın geri çekilme planının geçen ay içinde değişikliğe uğradığının altı çizildi.

Çekilme takvimi 'açık uçlu' olarak tanımlandı

WSJ'nin haberinde, ABD yetkililerinin, başta, tüm Amerikan güçlerini haftalar içinde Suriye'den çekmeye hazırlandıklarını söylemesine rağmen, birtakım endişelerin ardından ABD ordusunun, Suriye'den ayrılmak için 4 ay gibi bir süre istediği ifade edildi.

Habere göre, Trump yönetimi çekilme takvimini "açık uçlu" olarak tanımlıyor.

ABD'li bir yetkili, "ABD, askeri birliklerini Suriye'den güçlü, temkinli ve koordineli şekilde çekecek ve fakat bu esnada DEAŞ'a karşı yürütülen kampanyada koalisyon ortaklarının yanında savaşan güçlerin tehlikeye girmemesinin teminine çalışıyor. Başkanın dediği gibi, geri çekilme için kesin bir takvim yok." dedi.


John Bolton

Haberde, gazeteye konuşan iki savunma yetkilisinin, "Geri çekilme planının detayları belirginleştirildikçe, Pentagon'nun geri çekilmeyi yönlendiren uygulama emrinin de değişikliğe uğrayabileceği" yönündeki ifadesine yer verildi.

Yetkililer, çekilme emrinin, askerlerin ayrılmaları gereken tarihi içermediği, bunun da orduya esneklik imkanı sağladığını belirtti. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, 6 Ocak'ta, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmesinden önce gazetecilere verdiği demeçte, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Amerika’nın Suriye'den çekilmesinin Türkiye’nin "Kürt savaşçıların" güvenliğini garanti etmesi ve DEAŞ'ın yenilmesi koşuluna bağlı olduğunu söylemişti.

Foto Galeri

Türkiye tarihi yayına kilitlendi!

Türkiye'nin en değerli markaları belli oldu! İşte o liste

A Milli Futbol Takımı'na İzlanda'da saygısızlık

Almanya'da camilere saldırı

New York'ta Türk Günü

Günün diğer manşetleri

Yargıya hesap verecekler
Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete
Muhammed Mursi artık özgür, ya biz?!..
Kırmızı kategorideki devlet haini terörist gebertildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşlerimizin hakkını kimseye yedirmeyiz
Araklı'daki selde 6 kişinin cesedine ulaşıldı
Anket firmasından AK Parti'ye 'ahlaksız' teklif: Suç duyurusunda bulunulacak
Başkan Erdoğan: Normal bir ölüm olduğuna inanmıyorum
Bir zamanların dev şirketiydi, şimdi talan ediliyor
BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!
İstanbul Havalimanı'nda yeni dönem! Artık 18 saniye sürecek
Başkan Erdoğan, CHP ve İmamoğlu'nun yalanlarını bir bir anlattı!
Mursi için yurt genelinde gıyabi cenaze namazı kılındı!
Bakan Kurum 'Atatürk Havalimanı' projesinin detaylarını verdi!
Kravatlı terörist Demirtaş'tan İmamoğlu'na destek tweetleri!

Video

Daha önce buz tsunamisi görmüş müydünüz?

Trump, röportaj sırasında öksüren birini dışarı attırdı

İşte Milli Muharip Uçağımız!

Mursi'nin son sözleri tarihe geçti

Japonların bina yapımında kullandığı tuğlaya bakın

Benzer Konular

 • 1

  İran ile Rusya arasında kritik anlaşma

 • 2

  Zulme boyun eğmedi! Esaretten şahadete

 • 3

  ABD'de Trump'a şok: Adaylıktan çekildi

 • 4

  O ülke 6,8 şiddetinde sallandı! Dev dalgalar bekleniyor..

 • 5

  BM'den Mursi'nin vefatı dolayısıyla flaş çağrı!