Portekiz’de nam salmış Türk kebapçı

Güncelleme: 30.06.2020 22:00

Eğitimini yurtdışında devam ettirmek için Porto’daki Coimbra Üniversitesi’nde giden Türk öğrencilere adeta babalık eden Kebapçı Fethi ve eşi öğrencilere adeta anne babalık yapıyor.


 

Mondego Nehri’nin kıyısına kurulan ve Portekiz’in 4’üncü büyük şehri olan Coimbra şehri, dünyanın en eski üniversitelerinden birisi olan Universidade de Coimbra (Coimbra Üniversitesi) ile ünlü. Tokat’ın Turhal ilçesine kayıtlı olan Özdoğan Ailesi, anavatanlarından yaklaşık 4 bin 500 km uzaklıkta, Efes Kebap isimli dönerciyi işletiyor. Bu ailenin, Avrupada bulunan diğer Türk dönercilerden farkı; Portekiz’e, Erasmus için gidip gelen öğrenciler arasında nam yapmış olması… Ailenin babası Fethi Özdoğan, daha önceden Suudi Arabistan, İtalya ve Avusturya’da çalışmış. Uzun yıllar gurbette bulunmanın verdiği özlemle, Coimbra şehrine gelen Türk öğrenciler ile birlikte çiğ köfte geceleri düzenliyor ve hepsine ayrı ayrı yardım ediyor.

‘Babanın oğlu Kemal’

Kemal Sunal hayranı olan Fethi Özdoğan’a, öğrenciler tarafından Kemal Sunal’ın Sahte Kabadayı filmindeki “Babanın oğlu Kemal” lakabı takılmış. Ailenin annesi Aysel Özdoğan ise adete her öğrenciye annelik yapıyor.
Son olarak ailenin çocukları Deniz Özdoğan, kendisi ana dili Türkçe başta olmak üzere Almanca, Portekizce, İspanyolca ve Portekizce ile birlikte 5 dil biliyor. Avusturya doğumlu olup ailenin Coimbra’ya gelme sebebi olan Deniz, ilkokul çağında ailesi ile birlikte Avusturya’dan, Portekiz’in Porto şehrine taşınmış. Eramus öğrencileriyle ailesi ile birlikte bu şehirde tanışan Deniz, Coimbra Üniversitesi’ni kazanınca ailesi onu yalnız bırakmamışlar ve hep beraber Coimbra’ya taşınmışlar. Yaklaşık 5 senedir Coimbra’da yaşayan aile, Deniz’in üniversite eğitimi bitince Türkiye’ye temelli dönmek istiyor…

 

 

Fransa'da yeni Başbakan belli oldu

Fransa Başbakanı istifa etti

Tehdit ettiler: Kraliyete ait kurumları vururuz!

AİHM Fransa'yı suçlu buldu

Merkel: Avrupa, tarihinin en zor durumunda

ABD'de Evanjeliklerin Trump'a desteği azaldı

Zümer suresi, Zümer suresinin okunuşu ve anlamı
Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...
Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(03.07.2020)
Dolar ne kadar? 03.07.2020
Büyü ve sihir neden haram?
Göz seğirmesi neden olur?
Güneş kararmasına ne iyi gelir?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua ve sureler