Putin'den ABD'ye gözdağı!

Güncelleme: 18.12.2018 15:25

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yeni silahlarının agresif söylemlerde bulunmaya alışkın tarafları düşünmeye sevk edeceğini söyledi. Putin'in bu mesajla ABD Başkanı Trump'ı hedef aldığı yorumlanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın toplantısında konuşan Putin, yeni silahların ordu ve donanmanın potansiyelini önemli ölçüde arttıracağını, güç dengesi ve küresel istikrara katkıda bulunacağını ifade etti.

Putin "Ordunun yeni silahları önümüzdeki 10 yıl için Rusya'nın güvenliğini hatasız ve koşulsuz olarak sağlayacak, güç dengesini, yani dünyadaki istikrarı arttıracak. Yeni sistemlerimiz umuyorum ki militarist ve agresif söylemler kullanan tarafları düşünmeye sevk edecek" dedi.

Rusya'nın savunma becerilerinin, güvenliğinin arttırılması ve dışarıdaki tehditlerden korunmasının başlıca görevlerinden olduğunu kaydeden Putin, bunun öneminin ülkenin politikacıları, devlet görevlileri, toplu ve tüm vatandaşları tarafından iyi anlaşıldığını vurguladı.

Putin bu yıl ordudaki her türlü birim ve birliğin dengeli bir şekilde geliştiğini, bu gelişmenin hükümetin modern silah ve teçhizat alımına yönelik planı doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etti.

Rus lider "Küresel denkliğin sağlanmasında kilit rol oynayan nükleer cephanemizi de gözle görülür derecede güçlendirildi" dedi.

'NÜKLEER CEPHANEMİZİN YÜZDE 80'İ YENİ'

Rusya'nın nükleer cephanesindeki yeni silah oranının yüzde 80'e ulaştığını kaydeden Putin, 1 Mart'taki Federal Meclis hitabında açıkladığı yeni kıtalararası balistik füze Sarmat'ın testlerinin de başarılı geçtiğini ifade etti.

Putin "Dünyada benzerleri olmayan yeni silahların geliştirilmesinde ciddi, çığır açıcı adımlar atıldı. Avangard füze kompleksinin seri üretimine başlandı, Sarmat'lar başarılı şekilde test edildi" dedi.

Putin ayrıca, Kinjal hipersonik füze sistemlerinin deneme amaçlı göreve geçirildiğini, Peresvet lazer sistemlerinin de test edildiğini belirtti.

'GÜNDEMDEN DÜŞÜRÜLMEMESİ GEREK'

Rus ordusunun hızlıca gelecekteki olası füze savunma sistemlerinin üstesinden gelebilecek Avangard gibi modern silahlarla donatılması gerektiğini vurgulayan Putin, mevcut riskler doğrultusunda ordunun gelişiminin ve son yıllarda silah inşa alanındaki temponun devam ettirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Rus Silahlı Kuvvetleri'nin kaliteli biçimde geliştirilmesi için dijital teknolojiler, yapay zeka, robot ve insansız sistemlerin gündemden düşürülmemesi gerektiğini ifade eden Putin, Rusya'nın stratejik nükleer güçlerinin potansiyelinin arttırılmasının 2019'daki öncelikli meselelerden olması gerektiğini vurguladı. 

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Vahşi doğada, tedbirsiz uyursanız ölürsünüz.

Y. Zelanda başbakanından örnek davranış! Canlı yayınlanacak

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, Cuma günü 2 dakikalık saygı duruşu yapılacağını ve Cuma ezanının devlet kanalından yayınlanacağını açıkladı.

Kapadokya'da gün batarken

ASELSAN'ın yeni canavarı

Aşırı hız ve sonuçları

Maduro: Bu dizi sayesinde Müslüman olacağım
İçişleri Bakanı Soylu: HDP denilen parti PKK'nın siyasi koludur
Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in
Kurtulmuş: 31 Mart'ta bu densizlere haddini bildireceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Bölücü örgüte Kandil'i mezar etmek için bu seçimden güçlü çıkmalıyız'
Ebeveynler dikkat! Bağımlılığın en büyük sebebi...
Tarlayı düzeltirken tarih buldu!
TCDD personel alacak! KPSS şartı yok
İngiltere'de camilere alçak saldırı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Eskişehir'e müjde!
Sevindiren gelişme! Dev şirket konkordatodan çekildi
Bakan Dönmez duyurdu: İlk kez bu yöntemle petrol keşfi yapıldı!
İstanbul semalarında hareketli dakikalar! Pilotlar birbirlerini uyarmaya başladı
FETÖ'nün yurt dışına kaçırdığı mal varlığı
Albayrak açıkladı: Hiçbir dönem bu kadar güçlü olmamıştı!

Pentagon Trump'ın DEAŞ iddiasını yalanladı!

Pentagon, ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'ın elindeki son toprak parçasına ilişkin yaptığı son açıklamayı teyit etmedi.

Trump'tan yeni provokasyon: Golan Tepeleri İsrail'in

ABD Başkanı Trump, "52 yılın ardından ABD için İsrail'in Golan Tepeleri üzerindeki egemenliğini tam olarak tanımanın zamanı geldi." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook'ta skandal! Katliamı yakalayamamış

Sosyal medya platformu Facebook'un yapay zekasının Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik yapılan terör saldırısının canlı yayınını yakalayamadığı ortaya çıktı.

ABD ordusundan S-400 ve Türkiye açıklaması!

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, S-400 ile ilgili bir açıklama yaptı. Dunford, "Türkiye ile yaşanan S-400 sorununa çözüm bulunacağımızdan umutluyum ama bu zor bir mesele" dedi.

Dicle nehrinde feribot battı: Onlarca ölü...

Irak'ın Musul kentinden geçen Dicle Nehri'nde tekne battı. Faciada ölü sayısı 72'ye yükseldi.

En Çok Okunan Haberler