Putin'den ABD'ye gözdağı!

Güncelleme: 18.12.2018 15:25

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yeni silahlarının agresif söylemlerde bulunmaya alışkın tarafları düşünmeye sevk edeceğini söyledi. Putin'in bu mesajla ABD Başkanı Trump'ı hedef aldığı yorumlanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın toplantısında konuşan Putin, yeni silahların ordu ve donanmanın potansiyelini önemli ölçüde arttıracağını, güç dengesi ve küresel istikrara katkıda bulunacağını ifade etti.

Putin "Ordunun yeni silahları önümüzdeki 10 yıl için Rusya'nın güvenliğini hatasız ve koşulsuz olarak sağlayacak, güç dengesini, yani dünyadaki istikrarı arttıracak. Yeni sistemlerimiz umuyorum ki militarist ve agresif söylemler kullanan tarafları düşünmeye sevk edecek" dedi.

Rusya'nın savunma becerilerinin, güvenliğinin arttırılması ve dışarıdaki tehditlerden korunmasının başlıca görevlerinden olduğunu kaydeden Putin, bunun öneminin ülkenin politikacıları, devlet görevlileri, toplu ve tüm vatandaşları tarafından iyi anlaşıldığını vurguladı.

Putin bu yıl ordudaki her türlü birim ve birliğin dengeli bir şekilde geliştiğini, bu gelişmenin hükümetin modern silah ve teçhizat alımına yönelik planı doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etti.

Rus lider "Küresel denkliğin sağlanmasında kilit rol oynayan nükleer cephanemizi de gözle görülür derecede güçlendirildi" dedi.

'NÜKLEER CEPHANEMİZİN YÜZDE 80'İ YENİ'

Rusya'nın nükleer cephanesindeki yeni silah oranının yüzde 80'e ulaştığını kaydeden Putin, 1 Mart'taki Federal Meclis hitabında açıkladığı yeni kıtalararası balistik füze Sarmat'ın testlerinin de başarılı geçtiğini ifade etti.

Putin "Dünyada benzerleri olmayan yeni silahların geliştirilmesinde ciddi, çığır açıcı adımlar atıldı. Avangard füze kompleksinin seri üretimine başlandı, Sarmat'lar başarılı şekilde test edildi" dedi.

Putin ayrıca, Kinjal hipersonik füze sistemlerinin deneme amaçlı göreve geçirildiğini, Peresvet lazer sistemlerinin de test edildiğini belirtti.

'GÜNDEMDEN DÜŞÜRÜLMEMESİ GEREK'

Rus ordusunun hızlıca gelecekteki olası füze savunma sistemlerinin üstesinden gelebilecek Avangard gibi modern silahlarla donatılması gerektiğini vurgulayan Putin, mevcut riskler doğrultusunda ordunun gelişiminin ve son yıllarda silah inşa alanındaki temponun devam ettirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Rus Silahlı Kuvvetleri'nin kaliteli biçimde geliştirilmesi için dijital teknolojiler, yapay zeka, robot ve insansız sistemlerin gündemden düşürülmemesi gerektiğini ifade eden Putin, Rusya'nın stratejik nükleer güçlerinin potansiyelinin arttırılmasının 2019'daki öncelikli meselelerden olması gerektiğini vurguladı. 

 

Foto Galeri

Hayalindeki Tofaş'ı yeniden tasarladı

Ünüler oylarını kullandı

İstanbullular sandığa gitti

Başkan Erdoğan torununun mezuniyetine katıldı

'Yılkı' atlarından esinlendi arazi aracı üretti

Günün diğer manşetleri

Gezi'nin finansörü Kızıl Soros'a tahliye yok
Trump'tan İran'a yeni tehdit
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten seçim açıklaması!
Yeni askerlik sistemi yasalaştı!
İşçi servisinin devrilme anı! Camları kırarak çıktılar
Batman'da etçil dev çekirge alarmı!
Rus yetkiliden ABD ve İsrail'e soğuk duş
Cenazede skandal! Selen Görgüzel tabuta sarılarak poz verdi
LGS'ye girenler dikkat! Kontenjanlar açıklandı
Pençe harekatında 2 günde 9 terörist öldürüldü
Terör devleti İsrail'e şok! 500 milyon dolarlık iptal
Talep artıyor! Arazisi, evi olan yaşadı
Başkan Erdoğan'dan seçim değerlendirmesi! 'Milleti suçlamak asla yok'
Trum'tan skandal savunma!
Rusya'dan kritik S-400 açıklaması

Video

İşçi servisinin devrilme anı! Camları kırarak çıktılar

Lanetli Kaldırım...

Köpeği son anda kurtardı!

Ölü balığın kokusunu alınca ortaya çıktılar!

Erzurum'da diş hediği geleneği.

Benzer Konular

 • 1

  Rusya'dan flaş S-500 açıklaması: Hazır

 • 2

  Trump'tan İran'a yeni tehdit

 • 3

  Almanya'da 'Cami Meydanı' açıldı!

 • 4

  Bolton'dan İran'a yeni yaptırım tehdidi

 • 5

  Suriye'de yüz binler rejimin işkence yuvalarında