Putin'den ABD'ye gözdağı!

Güncelleme: 18.12.2018 15:25

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın yeni silahlarının agresif söylemlerde bulunmaya alışkın tarafları düşünmeye sevk edeceğini söyledi. Putin'in bu mesajla ABD Başkanı Trump'ı hedef aldığı yorumlanıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın toplantısında konuşan Putin, yeni silahların ordu ve donanmanın potansiyelini önemli ölçüde arttıracağını, güç dengesi ve küresel istikrara katkıda bulunacağını ifade etti.

Putin "Ordunun yeni silahları önümüzdeki 10 yıl için Rusya'nın güvenliğini hatasız ve koşulsuz olarak sağlayacak, güç dengesini, yani dünyadaki istikrarı arttıracak. Yeni sistemlerimiz umuyorum ki militarist ve agresif söylemler kullanan tarafları düşünmeye sevk edecek" dedi.

Rusya'nın savunma becerilerinin, güvenliğinin arttırılması ve dışarıdaki tehditlerden korunmasının başlıca görevlerinden olduğunu kaydeden Putin, bunun öneminin ülkenin politikacıları, devlet görevlileri, toplu ve tüm vatandaşları tarafından iyi anlaşıldığını vurguladı.

Putin bu yıl ordudaki her türlü birim ve birliğin dengeli bir şekilde geliştiğini, bu gelişmenin hükümetin modern silah ve teçhizat alımına yönelik planı doğrultusunda gerçekleştiğini ifade etti.

Rus lider "Küresel denkliğin sağlanmasında kilit rol oynayan nükleer cephanemizi de gözle görülür derecede güçlendirildi" dedi.

'NÜKLEER CEPHANEMİZİN YÜZDE 80'İ YENİ'

Rusya'nın nükleer cephanesindeki yeni silah oranının yüzde 80'e ulaştığını kaydeden Putin, 1 Mart'taki Federal Meclis hitabında açıkladığı yeni kıtalararası balistik füze Sarmat'ın testlerinin de başarılı geçtiğini ifade etti.

Putin "Dünyada benzerleri olmayan yeni silahların geliştirilmesinde ciddi, çığır açıcı adımlar atıldı. Avangard füze kompleksinin seri üretimine başlandı, Sarmat'lar başarılı şekilde test edildi" dedi.

Putin ayrıca, Kinjal hipersonik füze sistemlerinin deneme amaçlı göreve geçirildiğini, Peresvet lazer sistemlerinin de test edildiğini belirtti.

'GÜNDEMDEN DÜŞÜRÜLMEMESİ GEREK'

Rus ordusunun hızlıca gelecekteki olası füze savunma sistemlerinin üstesinden gelebilecek Avangard gibi modern silahlarla donatılması gerektiğini vurgulayan Putin, mevcut riskler doğrultusunda ordunun gelişiminin ve son yıllarda silah inşa alanındaki temponun devam ettirilmesi gerektiğine de dikkat çekti.

Rus Silahlı Kuvvetleri'nin kaliteli biçimde geliştirilmesi için dijital teknolojiler, yapay zeka, robot ve insansız sistemlerin gündemden düşürülmemesi gerektiğini ifade eden Putin, Rusya'nın stratejik nükleer güçlerinin potansiyelinin arttırılmasının 2019'daki öncelikli meselelerden olması gerektiğini vurguladı. 

 

Başakşehir'de yangın
Ankara'da trafik kazası
İstanbul'da FETÖ operasyonu
Türk askeri olmasaydı donardık
Milli gururumuz sahalara iniyor

Günün diğer manşetleri

Kolları olmayan bebeğin kardeş sevgisi

İlk kez pamuk şeker yiyen Afrikalı çocuklar

Bakıp büyüttüğü yılanları besleyen adam

Fransız doktorun bronşları açma tedavisi.

Gerçek demir adam

Başkan Erdoğan aradı 'fazla uzatmayın' dedi
Bakan tarih verdi
Galatasaray evinde şov yaptı!
ABD'li eski temsilciye sert cevap!
İhracatta yüzleri güldürecek gelişme
Bakan Soylu'dan net mesaj
Son 1 yılda terörün kökünü kazıdık!
Göçmenleri taşıyan bot battı: 117 ölü
Türkiye Katar arasında dev iş birliği
'Eline diline dursun İşi gücü yalan'
Başkan Erdoğan'ın onayına sunulacak
Bakan duyurdu! Çok yakında açıyoruz
Dev projeye onay çıktı
ABD'li senatör çok çarpıcı açıklamalar
Yalan haber yapacaklardı! rezil oldular
Trump: Rusya ve İran için de öldürüyoruz!
Ülkede alarm verildi! Virüs yayılıyor
Göçmenleri taşıyan bot battı: 117 ölü