Rum liderden haddini aşan sözler

Güncelleme: 18.09.2019 19:47

Bir resepsiyonda konuşan Rum lider Nikos Anastasiadis, Türk tarafının Kapalı Maraş'ın adımından rahatsızlığını dile getirip müzakereler için şart koştu.

Güney Kıbrıs'ta Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70’inci kuruluş yıl dönümü resepsiyonunda bir konuşma yapan Nikos Anastasiadis, gündemi değerlendirdi.

Rum lider, müzakerelerin yeniden başlaması için Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerini sona erdirmesi gerektiğini savundu.

Faaliyetleri 'Yasa dışı' ifadesi

Anastasiadis, "Biz Türkiye’nin sonunda aktif olarak yasa dışı faaliyetlerine son vererek, müzakere ortamının uygun bir şekilde yaratılmasına katkıda bulunacağını umuyoruz." dedi.

Türkiye'yi kınama çağrısı

Uluslararası topluma da Türkiye'yi kınama çağrısında bulunan Rum lider, “Türkiye’nin, (Rum) Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki faaliyetleri egemenlik haklarının açık bir ihlalidir, Birleşmiş Milletler’in Deniz Hukuku Sözleşmesi’ne aykırıdır.“ dedi.

Kapalı Maraş rahatsızlığı

Türk tarafının Kapalı Maraş'ın açılmasına yönelik adımlarını da eleştiren Anastasiadis, şöyle devam etti: “Türk tarafının Kapalı Maraş'ı yerleşime açma planları da uluslararası hukuka ve BM Güvenlik Konseyi’nin 550 ve 789 sayılı kararlarına aykırıdır. Söz konusu davranışlar, BM Anlaşması ve uluslararası hukuka aykırı aynı zamanda Kıbrıs’ta ve bölgede barış ve istikrara bir tehdit, Kıbrıs sorununa kapsamlı ve uygulanabilir bir çözüme varılması amacıyla müzakerelerin başlaması için gereken olumlu bir havaya ters olduğu için açıkça kınanmalıdır.”

BM'den kimyasal silah açıklaması!

Asker selamı verince kupası elinden alındı!

Lübnan halkı yönetime karşı isyan bayrağını açtı

Telefonla mesajlaşması 100 milyon dolara mal oldu!
AB İngiltere anlaştı!

Afganistan'da camiye bombalı saldırı!

Tel Abyad'da terörün izleri hızla siliniyor

Esed'ten Türkiye'ye küstah tehdit!