Siyonistlerin mülteci korkusu

Güncelleme: 15.05.2019 00:01

ABD’nin Filistin meselesinin çözümü yerine bölgede yeni bir kaos çıkaracak ‘Yüzyılın Anlaşması’ndaki plan belli oldu: 6 milyon Filistinli mültecinin ülkeyi dönmesini engellemek.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Mübarek Ramazan ayında da Filistinlilere zulmeden, bomba yağdıran terör devleti İsrail, bu bayramı da Müslümanlara zehir edecek. Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden, Golan Tepelerini İsrail’e hediye eden ABD, şimdi de Filistin meselesini sözde ‘Yüzyılın Anlaşması’ ile oldubittiye getirerek yeni bir kaosun fitilini ateşlemek istiyor.

Damat devrede

Siyonist İsrail’in ABD’deki temsilcisi gibi çalışan ABD Başkanı Donald Trump ve damadı Jared Kushner, Filistin meselesini çözmek yerine ateşe benzin dökmeye çalışıyor. Yüzyılın Anlaşması adı altında Filistinli Müslümanları haritadan silmek isteyen Trump- Kushner -İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan oluşan üçlü çete, uluslararası yasaları değiştirerek Filistinli mültecilerin ülkeye dönüşünü engellemeye çalışıyor.

İsrail’in korkulu rüyası

Yüzyılın Anlaşması’nın aslında barışı bitirecek bir girişim olduğunu vurgulayan Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Kudüs ve Nil Havzası Çalışmaları Koordinatörü Dr. Gökhan Bozbaş, asıl hedefin Filistinli mülteciler olduğunu kaydetti. 6 milyon Filistinli mültecinin ülkeye geri dönmesi durumunun İsrail’in korkulu rüyasını olduğuna değinen Bozbaş, “BM’nin 1948-49’dan sonra almış olduğu ‘Mültecilerin Geri Dönme Hakkı’ kapsamında 6 milyon kişinin bugünkü Filistin topraklarına geri dönüş hakkı var. Bu hak uluslararası hukuk içerisinde tanımlanmış vaziyette. ABD, BM nezdinde mülteci tanımının değiştirmek istiyor” dedi.

Damat devreye girdi

Filistin’den göç edenlerin sayısı 400 bine yakın olduğuna kaydeden Bozbaş, çocuk ve torunlarla birlikte bu rakamın 6 milyona çıktığının altını çizdi. Uluslararası anlaşmalara göre mültecilerin çocukları ve torunlarının da mülteci statüsünde kabul edildiğini belirten Bozbaş, “Kushner’in tavsiyesi ise 1948 ile 1967’de kim göç etmişse onun mülteci olduğunun kabul edilmesi yönünde. Mülteci tanımını değiştirdiği zaman Filistin’e göç edecek mülteci sayısı 400 bin kişi kadar kalacak ki bunların tamamı 60 yaşın üstündeki yaşlılardan oluşuyor” bilgisini verdi.

İsrail bölgeyi karıştırıyor

Yüzyılın Anlaşması’nın getirdiklerinin “kabul edilemez” olduğuna değinen Bozbaş buna karşı hiçbir şey yapamayan Ortadoğu’daki devletlerin kendi iç sorunlarıyla boğuştuğuna vurgu yaptı: “Irak, 20 yıldır istikrara kavuşamadı. Suriye, Yemen, Libya iç savaşta. Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinin birçoğu İran tehdidi algısı nedeniyle kendisini ABD’nin piyonu haline getirmiş durumda. Katar, dört bir yandan kuşatılmış. Sudan, Cezayir göçlerle boğuşmakta. Herkes kendi içinde bir varoluş savaşı verirken İsrail, Filistin meselesinin üzerini kapatmaya çalışıyor.”

ABD’yi arkasına aldı

ANKASAM Stratejik Araştırmalar Merkezi Filistin Uzmanı Dr. Canan Gürseler, Yüzyılın Anlaşması’ndaki tartışmalı maddelere değindi. İsrail’in son dönemde Filistin konusunu diplomatik çerçeveden uzaklaştırarak Yahudilik merkezli bir dini yöne çekmeye çalıştığını dile getiren Gürseler,İsrail istediklerine ulaşıyor. Filistinlilerin elinde meşru dayanaklar olmasına rağmen İsrail istediklerini elde etmek için uluslararası arenadaki gücünü kullanıyor. Yahudi lobileri ve ABD bu planın arkasında” diye konuştu.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

İsrail canlı yayınında Filistin'e destek

İsrail'de düzenlenen Eurovision yarışmasında İzlanda'yı temsil eden grup, Filistin'e destek mesajı yolladı.

Tarımda susuzluğa çare olacak icat

Konya'da 3 mühendis, tarımda susuzluğa çare olarak, susuz tarım yapabilen,bitkilerin su ihtiyacını düzenli olarak karşılamayı sağlayan bitki ünitesi Ecobox sistemini geliştirdi. Ve bu icat yakında kurak bölgelerde ki ağaçlandırma sahalarında da kullanılabilecek.

Donmuş üzümün soğuk su ile buluşması

Donmuş üzüm soğuk suyla temas ettiriliyor ve ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor.

Yunan botu böyle taciz etti!

Denizkurdu-2019 Tatbikatı'na katılan TCG Burgazada korveti, uluslararası sularda Yunan hücumbotu tarafından taciz edildi.

Cam şişeleri kuma çeviren makine

Yeni Zelanda'lıların geliştirdiği bu makine cam şişeleri kuma çeviriyor. Kumlar yol ve inşaat yapımında kullanılıyor..

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!
Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!
HDP'den şiddet ve tehdit dolu '23 Haziran' açıklaması!
Bu çiçeği koparmanın cezası 60 bin 163 TL!
İlan İHH
Google'ın kararı sonrası Huawei'den açıklama
Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı
Meteoroloji'den 6 ile sağanak uyarısı
TSK'dan sınır ötesi harekat!
Brezilya'da silahlı saldırı!
Venezuela'da bomba alarmı!
Yıldırım otogar esnafı ile sahur yaptı
Maarifimiz ve geleceğimiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim kızıl elmamız da büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası
Şampiyon Galatasaray

Trump'a 'İskender ve Cengiz Han' benzetmesi!

İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Trump, 'B takımı'nın kışkırtmalarıyla İskender, Cengiz Han ve diğerlerinin başaramadığını elde etmeyi umuyor. Tüm işgalciler giderken İran bin yıldır ayakta." dedi.

FETÖ'nün Afrika'da bayrak oyunu!

FETÖ, Afrika'daki okulların Türkiye'ye devrini önlemek için, bulunduğu ülkede hangi sömürgen devlet güçlüyse onun bayrağını çekiyor.

Husilerden Arabistan'a balistik füze saldırısı!

Yemen topraklarından Suudi Arabistan'a atılan iki balistik füze Hava Savunma Güçleri tarafından imha edildi.

Çin'den ABD'ye uyarı

Çin, ABD donanmasına bağlı bir destroyerin Güney Çin Denizi'nde hak iddia ettiği bölgeye yaklaşmasına tepki göstererek Washington yönetimini "bu tür provokatif eylemlere son vermeye" çağırdı.

Zelenskiy herkesi görevden alarak başladı

Ukrayna'nın yeni Cumhurbaşkanı Zelenskiy, yemin ederek görevine başlamasının ardından İstihbarat servisi başkanı, Savunma Bakanı ve başsavcının görevine son verdiğini söyleyerek parlamentoyu feshettiğini duyurdu.

En Çok Okunan Haberler