Trump yönetiminden 'Suriye pozisyonu' belgesi!

Güncelleme: 14.09.2018 15:43

Eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'i Suriye Özel Temsilcisi atayan işgalci ABD yönetimi, iki sayfalık bir belgede Suriye ile ilgili pozisyonunu da ortaya koydu. Belgede Washington'ın Suriye'de siyasi çözümü desteklemek için önşartları sıralanıyor.

Londra merkezli Eş Şark'ul Avsat gazetesi tarafından elde edilen ABD yönetiminin hazırladığı belge, 'Suriye Küçük Grubu için ilkeler açıklaması' başlığını taşıyor.

Belgede Suriye'de siyasi çözüm için önşartlar ileri süren ABD yönetimi, öncelikle Suriye Devlet Başkanı Esad'ın yönetiminden, Tahran ve İranlı milislerle ilişkilerini kesmesini talep ediyor.

Şam'ın 'terör sponsoru olduğu, teröristlere güvenli sığınak sağladığı, komşu ülkeleri tehdit ettiği' gibi temelsiz iddialar üzerinden bunları sona erdirmesi talebinde bulunan Amerikan belgesi, zaten yurttaşlarının geri dönüşü için bir dizi program uygulayan Şam'dan, Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde sığınmacıların gönüllü geri dönüşü için gerekli koşulları yaratmasını istiyor.

'SAVAŞ SUÇLULARI YARGILANSIN'

Savaş suçlularının yakalanıp ulusal mahkemelerde ya da uluslararası mahkemelerle işbirliği içinde yargılanmasından söz eden belge, bir dizi anayasal reform talep ediyor.

'GÜÇLÜ DEVLET BAŞKANI YERİNE GÜÇLÜ BAŞBAKAN VE BAĞIMSIZ KURUMLAR'

Buna göre Devlet Başkanı'nın yetkilerinin değiştirilerek azaltılması ve Başbakan ile kabinesine daha fazla yetki devredilmesi amaçlanıyor. Ülke çapında merkezi yönetim yetkilileri ile kurumların bağımsızlığını garantiye alacak daha dengeli bir yapı kurulmasını öngörüyor.

'ADEMİ MERKEZİYETÇİLİĞE GEÇİŞ'

Suriye güvenlik aygıtı ve mekanizmalarının reformdan geçirilmesi için sivil toplum kuruluşlarına daha fazla rol verilmesini istiyor.

Yanısıra ademi merkeziyetçi sisteme geçilmesini savunuyor.

'SEÇİMLERİ BM DÜZENLESİN'

BM'ye Suriye'de serbest ve adil seçimler düzenlemesini sağlayacak bir karar çıkarması çağrısı yapıyor.

'RUSYA İLE MÜZAKERE EDERKEN DİKKAT'

ABD ile müttefik ülkelerden Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) ile müzakere ederken uymaları beklenen ilkeleri de sıralıyor.

Eş Şark'ul Avsat gazetesi, dün Brüksel'i ziyaret eden ABD'li yetkililerin, belgenin içeriğini, Suriye muhalefetinin üyeleri ve Avrupalı yetkililerler görüştüğünü yazdı.

Ardından ABD heyeti, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşmek üzere Cenevre'ye geçti.

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Erdoğan canlı yayında Macron'a böyle ders verdi!

Başkan Erdoğan: (Macron'un sözde Ermeni soykırım kararı) "Macron, 'sen daha siyasette yenisin, önce tarihi iyi öğren dedim. 'Bizim tarihimizde böyle bir şey yok dedi'. Bak şimdi ben sana tarih dersi veriyorum."

Fransa'da olaylar çığrından çıktı

ATM'lerdeki dolandırıcılık yöntemine bakın!

Atatürk Barajı'nda teknolojik yenilik

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de 1. dünyada 6. sırada yer alan Atatürk Barajı, yapılan modernizasyon çalışmasıyla teknolojik olarak yenilendi.

100'den fazla ismi ifşaladılar
Çıkarları birbirlerine uymadı
Kadıköy'de gol var kazanan yok
Bakan Akar'dan kritik görüşmeler!
İlandır
İdlib'de insanlık katledildi
Hedefte Suudi Arabistan ve BAE var
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi!
Dev proje hizmete giriyor!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
Yıkılacaklar arasında o ismin de oteli var!
Erdoğan: Onlar konuşur AK Parti yapar
Yıldırım 'endişe etmeyin' deyip garanti verdi!
CHP'deki çatlak İP'ye sıçradı!
Onlarca ölü ve yaralı var!
100'den fazla ismi ifşaladılar
Fransa'dan ilginç karar!
İdlib'de insanlık katledildi