Trump'a bir kötü haber daha!

Güncelleme: 09.11.2018 14:32

Trump'ın inadı çevrecilere yenik düştü. Kanada'nın petrolünü ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki rafinerilere taşıyacak olan Keystone XL projesi Kızılderililerin ve çevrecilerin tepkisiyle Obama tarafından durdurulmuş, Trump tarafından yeniden başlatılmıştı. Şimdi ise yeniden durduruldu.

Amerika'da federal yargıç 8 Kasım Perşembe günü, tartışmalı Keystone XL petrol boru hattının yapımını durdurdu ve Trump yönetimine bir darbe vurularak çevre grupları bir- sıfır öne çıktı.

ABD Bölge Yargıcı Brian Morris, ABD hükümetinin, sınır ötesi boru hattının inşası için cumhurbaşkanlığı izninin verilmesini haklı çıkarmak için 2014 tarihli bir çevresel incelemeyi kullanmasının, Ulusal Çevre Politikası Yasası, Nesli Tükenme Yasası ve İdari Usul Kanunu'nu ihlal ettiğini tespit etti.

Perşembe günü verilen mahkeme kararında, "Mahkeme, Federal Davalılar ve TransCanada'nın Keystone ve ilgili tesislerin yapım veya işletimine ilişkin herhangi bir faaliyeti yürütmekten SEIS (Ek Çevresel Etki Beyanı) ekini tamamlayana kadar men edildi. " denildi.

Mart 2017'de, Başkan Donald Trump'ın yönetimi, boru hattının inşasını onaylayan bir izin yayınladı ve Obama yönetiminin tartışmalı projeyi engelleme kararını tersine çevirdi. ABD Başkanı Donald Trump hükümetinin Kanada'dan ABD'ye ham petrol taşıyacak Keystone XL boru hattı projesi için 24 Mart 2017 tarihinde onay vermişti. 

Tillerson da işin içindeydi

Greenpeace geçen yıl Mart ayında Dışişleri Bakanlığına mektup yazarak, Tillerson'ın ABD'li enerji devi ExxonMobil'in eski Üst Yöneticisi (CEO) olduğuna işaret edilerek, Keystone XL projesinin başvuru ve inceleme süreçlerinden çekilmesi talep edilmişti.

Obama 2015'te reddetmişti

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, Keystone XL petrol boru hattı projesini yedi yıl inceledikten sonra Kasım 2015'te çevresel nedenlerden dolayı reddetmişti.

Kızılderililer projeye karşı

Kuzey Dakota'nın Bakken bölgesinden çıkarılan ham petrolün Güney Dakota ve Lowa eyaletlerinden üzerinden Illinois'e taşınmasını sağlayacak olan Kuzey Dakota projesinin geçeceği bir kısım arazinin, 19. yüzyıldan kalma antlaşma nedeniyle Standing Rock Sioux adlı Kızılderili kabilesine ait olduğu belirtiliyor. Kızılderililer ayrıca, projenin planlandığı bölgede, atalarının mezarları olduğunu, kendileri için kutsal saydıkları bir su yatağına ve çevreye zarar vereceğini dile getiriyorlar.

Kabilenin ağustosta ABD hükümetine karşı dava açarak projeyi durdurmasına karşın ekim ayında federal temyiz mahkemesi söz konusu kararı iptal etmişti. Ancak protesto gösterilerinin ardından aralık ayında yapılan açıklamada yeni bir rota belirlenmek üzere projenin durdurulduğu bildirilmişti. Polis, projeye karşı çıkan Kızılderililerin gösterilerine sert müdahelede bulunarak yüzlerce kişiyi gözaltına almıştı.

Yaklaşık 8 milyar dolara mal olan ve bin 900 kilometre uzunluğunda planlanan Keystone XL boru hattının Kanada'nın petrol sahalarından ABD'nin Meksika Körfezi'ndeki rafinerilere ham petrol pompalaması öngörülüyor. Proje, Kanada petrolünün "küresel piyasalara açılan kapısı" olarak nitelendiriliyor.

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Ayasofya'nın 'cami' olduğu yıllar

İşte 1935 yılında alınan kararla müzeye çevrilen Ayasofya'nın 1904 yılında henüz cami olarak kullanıldığı döneme ait fotoğraflar... Twitter'ın sevilen hesaplarından Tarih Lügatı sayfası yayınladığı fotoğraflarla ilgi çekiyor. Ayasofya müzeye çevrilmeden önce çekilmiş ender fotoğraflardan.

Londra'da anma töreni

Yeni Zelanda yasa değişikliğine gidiyor

Washington'da terör saldırısına tepki

Günün diğer manşetleri

Arnavutköy'de fabrika yangını

SOLOTÜRK'ten gösteri uçuşu

THY'den Çanakkale anısına özel video

Geçen yıl özel bir uçuş ve anonsla Çanakkale Şehitlerini anan Türk Hava Yolları (THY), bu yıl da şanlı zaferin kahramanları için özel bir video yayınladı.

'Tosun' yeniden yollara düşecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) şirketi İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (İETT) Şişli garajındaki atölyesinde, 1968'de üretilen Türkiye'nin ilk yerli troleybüsü "Tosun", çevresel farkındalık oluşturması amacıyla yakında yeniden yollarda olacak.

John F. Kennedy'in, suikaste uğramadan önce unutulmaz konuşma

Bakan Soylu kirli ittifakı anlattı: HDP'lileri CHP'den, İYİ Parti'den, Saadet Partisi'nden aday yaptılar
Brexit için son karar verildi: Oylanmayacak!
Devlet Başkanı: Ölü sayısı 1000 olabilir
Akar'dan çok önemli mesaj: Fırat'ın doğusunda...
Şenol Güneş: Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası için buradayım
Hollanda'da silahlı saldırı! Ölüler var...
Bakan Soylu: İran ile sınırda ortak operasyon başlattık
Son seçim anketinden bomba sonuç!
Saadet Partisi adayı, terör propagandasından gözaltında
17 Aralık davasında karar çıktı!
Başkan Erdoğan'dan 'Yeni Zelanda' mesajı!
Katliamın ardından hikayeleri kaldı..
İran'dan yeni hamle!
PKK ile Irak arasında sıcak çatışma!
Başkan Erdoğan'dan sert mesaj!

En Çok Okunan Haberler