Türkiye Brunson için ABD'ye söz verdi mi?

Güncelleme: 12.10.2018 09:51

Bugün görülecek Amerikalı Papaz Brunson duruşması öncesinde medyada ABD ile Türkiye'nin "serbest bırakma" konusunda anlaştığı iddiaları yer almıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ından konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Böyle bir anlaşmanın olmadığı, hukuki sürecin işlediği" bildirildi.

Amerika ve Türkiye arasında uzun süredir gerilim konusu olan ve İzmir’de ev hapsinde bulunan rahip Andre Brunson’un duruşması öncesinde Amerikan yayın kuruluşu NBC, iki ülkenin Brunson'ın serbest kalması için anlaştığını iddia etmişti. Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Benim haberdar olduğum bir anlaşma yok” dedi.

NBC, iki Trump yönetimi yetkilisine dayandırdığı haberinde Beyaz Saray’ın Brunson’ın önümüzdeki günlerde serbest kalmasını beklediğini duyurmuştu.

İddialar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in düzenlediği basın toplantısında soruldu. Sözcü, Brunson’ın Cuma günkü duruşmasına işaret etti, “Benim haberdar olduğum bir anlaşma yok. Hukuki süreç devam ediyor” dedi.

Dışişleri Sözcüsü, “(Dava) hükümetin yakından takip ettiği bir konu. Büyükelçilikteki arkadaşlarımız ailesine destek veriyor” dedi. Sözcü Türkiye’de tutuklu bulunan diğer Amerikan vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge ile diplomatik misyonun Türk çalışanlarını da gündeme getirdi ve “Hepsinin durumunu yakından izliyoruz” dedi.

Sözcü Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Çarşmaba günü yaptığı “Brunson’ın serbest bırakılması insani açıdan doğru bir adım” sözlerine atıfta bulundu, başka ayrıntı vermedi.

NBC: “Brunson karşılığında ekonomik baskıda geri adım”

NBC kanalı, Brunson konusundaki haberinde Türkiye ve Amerika arasında varıldığı iddia edilen anlaşmanın ayrıntılarının net olmadığını ancak Brunson'ın serbest kalması karşılığında Türkiye üzerindeki ekonomik baskının gevşetilmesini kapsadığını ileri sürmüştü.

NBC’nin iddiasına göre, Türkiye ile anlaşma zemini Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın geçtiğimiz ay New York’ta yapılan BM Genel Kurulu kapsamında Türk yetkililerle yapılan görüşmelerde oluşturuldu.

NBC’nin haberi hakkında Beyaz Saray’dan bir yorum gelmedi. NBC’nin haberine göre Trump yönetimi içerisinde varılan anlaşmanın ne kadar nihai olduğuna ilişkin bazı şüpheler var. Üst düzey bir yetkili Türkiye’nin aylar önce de benzer bir anlaşmaya yakın olduğunu ifade etti.

Washington Post’ta Brunson konusunda yer alan bir habere göre de Trump yönetiminin Brunson’ın serbest kalması konusunda “ihtiyatlı iyimser” olduğu belirtildi.

Türk medyasında yer alan haberlerde Brunson'ı ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier Perşembe günü evinde ziyaret etmişti. Brunson'ın evinde 45 dakika kalan Maslahatgüzar ayrılırken bir açıklama yapmadı.

Diriliş Ertuğrul 5. sezonda flaş gelişme!
İşte Orta Doğu'nun en güçlü ordusu
Bu işte bir terslik var diyeceğiniz kareler
ŞOK 10 EKİM Aktüel İndirimli Ürünler Kataloğu
WhatsApp bugün değişti! Kimse fark etmedi bile
Erdoğan'dan kritik görüşme!
Merkel'den S. Arabistan'a rest!
Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama
Bakandan İstanbul'a 'dev proje' müjdesi
ABD Senatosu Prens Selman'ı hedef aldı!
Kartal deplasmanda yıkıldı! 2-0
Teröristbaşına soğuk duş! İptal edildi
Erdoğan'dan Cemal Kaşıkçı çıkışı!
Yerli üretime talep yağıyor!
Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme!
Suudi yetkiliden kan donduran itiraf!
Komşuda 114 bin kişi pis sudan öldü!
'Yeni bir dönemin arefesindeyiz'
Yakınındakileri bir bir görevden alıyor!
İşte CHP belediyeciliği!

Balıkların kum kavgası!

İzlenme rekorları kıran sevimli balıkların kum kavgası.

Ekmek nimettir, yeri çöp değildir!

Ülkemizde bir yılda çöpe atılan 2,1 milyar adet ekmeğin parasal değeri 1.5 milyar TL'dir.

Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!

Para yetmemesi- sosyal deney

Kayalığa inşa ettiği evde doğayla iç içe yaşıyor

Sırbistan'ın güneydoğusundaki Bela Palanka şehri yakınlarında, 12 metre yüksekliğindeki bir kayalığa inşa ettiği evde yaşayan Miroslav Pavlovic, 40 yıldır doğayla iç içe yaşamanın keyfini çıkarıyor.

Büyük ustayı bu sözlerle anacağız...

'Biz devletiz be. Osmanlı'dan geliyoruz. Onların nesi var? Zavallı Amerika'nın nesi var?'

Çok Okunanlar

Fetih Suresi anlamı, Arapça ve Türkçe okunuşu ile tefsiri

Fetih Suresi Müslümanlara çok büyük müjdelerle dolu olan surelerden biridir. Hz. Muhammed (sav) ve ashabına ve biz Müslümanlara zaferler müjdelemektedir. Cihada çıkan Müslümanlara da Fetih Suresi'nde uyarılar ve kolaylıklar yer alır. Özürlünün, hastanın ve âmâ için Fetih Suresinde kolaylıklar zikredilirken, özürsüz olarak cihaddan geri duranlara da azab müjdelenmektedir. Fetih Suresi gerçek iman sahipler için müjde, inanmış gibi yapanlar için korku vesilesidir.

Son vasiyeti yerine getirilecek mi ?

Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın katledilmesi hadisesiyle ilgilenen aktivistler, yazarlar ve gazeteciler, herkesin merak ettiği, "Cesedi nerede?" sorusuna yanıt ararken gazetecinin vasiyetinin Medine'ye gömülmek olduğu ortaya çıktı

Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin yeni açıklama

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın cesedine ilişkin açıklama yaptı.

S.Arabistan'dan yeni 'Kaşıkçı' açıklaması!

Suudi Arabistan Adalet Bakanı Velid es-Samani, gazeteci Kaşıkçı davasıyla ilgili soruşturma ve yargılama sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İşte CHP belediyeciliği!

CHP'li Kartal Belediyesi, Kartal'ın en işlek yerlerinden biri olan Atalar Caddesi'ne geçtiğimiz yıl parke taş döşedi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen belediyenin parke taş üzerine asfalt dökmesi vatandaşların tepkisine neden oldu.

Bu kategorideki diğer haberler