Türkiye Brunson için ABD'ye söz verdi mi?

Güncelleme: 12.10.2018 09:51

Bugün görülecek Amerikalı Papaz Brunson duruşması öncesinde medyada ABD ile Türkiye'nin "serbest bırakma" konusunda anlaştığı iddiaları yer almıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ından konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Böyle bir anlaşmanın olmadığı, hukuki sürecin işlediği" bildirildi.

Amerika ve Türkiye arasında uzun süredir gerilim konusu olan ve İzmir’de ev hapsinde bulunan rahip Andre Brunson’un duruşması öncesinde Amerikan yayın kuruluşu NBC, iki ülkenin Brunson'ın serbest kalması için anlaştığını iddia etmişti. Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ise “Benim haberdar olduğum bir anlaşma yok” dedi.

NBC, iki Trump yönetimi yetkilisine dayandırdığı haberinde Beyaz Saray’ın Brunson’ın önümüzdeki günlerde serbest kalmasını beklediğini duyurmuştu.

İddialar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’in düzenlediği basın toplantısında soruldu. Sözcü, Brunson’ın Cuma günkü duruşmasına işaret etti, “Benim haberdar olduğum bir anlaşma yok. Hukuki süreç devam ediyor” dedi.

Dışişleri Sözcüsü, “(Dava) hükümetin yakından takip ettiği bir konu. Büyükelçilikteki arkadaşlarımız ailesine destek veriyor” dedi. Sözcü Türkiye’de tutuklu bulunan diğer Amerikan vatandaşı ve NASA çalışanı Serkan Gölge ile diplomatik misyonun Türk çalışanlarını da gündeme getirdi ve “Hepsinin durumunu yakından izliyoruz” dedi.

Sözcü Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Çarşmaba günü yaptığı “Brunson’ın serbest bırakılması insani açıdan doğru bir adım” sözlerine atıfta bulundu, başka ayrıntı vermedi.

NBC: “Brunson karşılığında ekonomik baskıda geri adım”

NBC kanalı, Brunson konusundaki haberinde Türkiye ve Amerika arasında varıldığı iddia edilen anlaşmanın ayrıntılarının net olmadığını ancak Brunson'ın serbest kalması karşılığında Türkiye üzerindeki ekonomik baskının gevşetilmesini kapsadığını ileri sürmüştü.

NBC’nin iddiasına göre, Türkiye ile anlaşma zemini Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın geçtiğimiz ay New York’ta yapılan BM Genel Kurulu kapsamında Türk yetkililerle yapılan görüşmelerde oluşturuldu.

NBC’nin haberi hakkında Beyaz Saray’dan bir yorum gelmedi. NBC’nin haberine göre Trump yönetimi içerisinde varılan anlaşmanın ne kadar nihai olduğuna ilişkin bazı şüpheler var. Üst düzey bir yetkili Türkiye’nin aylar önce de benzer bir anlaşmaya yakın olduğunu ifade etti.

Washington Post’ta Brunson konusunda yer alan bir habere göre de Trump yönetiminin Brunson’ın serbest kalması konusunda “ihtiyatlı iyimser” olduğu belirtildi.

Türk medyasında yer alan haberlerde Brunson'ı ABD Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey Hovenier Perşembe günü evinde ziyaret etmişti. Brunson'ın evinde 45 dakika kalan Maslahatgüzar ayrılırken bir açıklama yapmadı.

Konya'da korkutan görüntü
İstanbul'da yoğun sis
'Süper ay' hayran bıraktı
İnsanlar tarafından terk edilen 6 şehir
Çamlıca Camii açılış için gün sayıyor

Günün diğer manşetleri

CHP'li Lütfü Savaş, 15 Temmuz'a 'darbe' diyemedi?

CHP'li Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ın, darbeye direnen masum vatandaşları şehit eden darbeci askerler için 'savunmasız askerler' deyip, belediye meclisinde saygı duruşu istediği ortaya çıkmıştı. Lütfü Savaş şimdi de 15 Temmuz hain darbe girişimine “darbe” dememesi ile gündeme geldi

Bir yaprağa mürekkep koyarsanız ne olur

Bir yaprağa sabun veya mürekkep koyarsanız, Marangoni efektini kullanarak mürekkeple çalışan bir tekne elde edersiniz. Mürekkep veya deterjan sudan daha düşük bir yüzey gerilimine sahiptir ve akışı tekneyi ileri iter.

Asrın icadı! Yok böyle bir bant

Sürpriz sonlu harika bir gösteri

Azmin zaferi

Maduro'dan Türkiye talimatı
Soylu'dan 'taciz' iddialarına cevap
Fast food çene gelişimini de olumsuz etkiliyor
Bakan Soylu'dan 27 bin personel müjdesi
İlandır
Mersin'de 5 katlı bina çöktü!
Gebze Halkalı hattı martta açılıyor
Asgari ücret desteği tüm yıl verilecek
Bangladeş'te yangın faciası! 69 ölü
Zillet İttifakı'nda kirli senaryolar devrede! İYİ taktik 
Fransa'da 'H3N2' alarmı!
Konya'da korkutan görüntü
Hulusi Akar: YPG tehdidine son verilecek
Cumhur İttifakı 15 Temmuz gecesi başladı
Meteorolojiden yağmur ve kar uyarısı

En Çok Okunan Haberler