Ailelere eğitim yardımı yapılmalı

Güncelleme: 06.09.2019 00:02

Yeni eğitim öğretim döneminde Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından çocuklara yapılacak eğitim masrafları ortaya koyuldu. Anaokuluna başlayan bir öğrenci için başlangıç olarak 785 TL kırtasiye harcaması yapılacağı belirtilen raporda lise eğitimi alanlarda bu rakamın 1245 TL’ye kadar çıkacağı vurgulandı. Raporda eğitimin sekteye uğramaması için çalışan ailelere aylık 251 TL yardım yapılması gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.


NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

2019-2020 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencinin velisine eğitim maliyetini ortaya koyan raporunu yayımlayan Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi, bir çocuğun aylık eğitim maliyetinin 251 TL olduğunu açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Araştırması ve çeşitli verilerin kullanılarak eğitim süreci içerisindeki bir öğrencinin okula başlangıç ve eğitim masraflarının hesaplandığı araştırmada birçok harcama kalemi göz özününde bulunduruldu.  Okullara kayıt ücretinden (okul aile birliğine bağış) forma/kıyafet ayakkabı, çanta, beslenme çantası, suluk, kırtasiye malzemeleri, spor ayakkabısı ve spor malzemeleri ücretlerine kadar birçok harcama kalemi ele alındı.

Okul başlangıç masrafı 785 TL’den başlıyor

Eğitim düzeylerine göre öğrencinin başlangıç masraflarına bakıldığında raporda; okul öncesi eğitime yeni kayıt yaptıran bir öğrencinin ortalama okula başlangıç masrafının 785 TL, ilkokul düzeyinde okula başlayan bir öğrenci için ortalama masrafının 1.190 TL, ortaokul düzeyinde eğitime başlayan bir öğrencinin masrafının 1.235 TL ve ortaöğretim düzeyinde ise bir öğrencinin ortalama eğitim masrafının 1.245 TL olduğu açıklandı.

Eğitim harcamaları cep yakıyor

Okul öncesi eğitimden başlayarak ilköğretimin sonuna kadar geçen sürede bir öğrencinin ihtiyaçları için yapılan harcamanın toplamının 26 bin 710 TL olduğu belirlendi. Öğrenci ortaöğretime başladıktan sonra eğitimi boyunca ortalama 12 bin 430 TL, ayda ise ortalama 259 TL harcıyor. Kantin ve yemekhaneye ayrılan para ile birlikte bu harcama okul öncesi ve ilköğretimde aylık ortalama 440 TL, ortaöğretimde ise ortalama 509 TL’ye kadar çıkabiliyor. Eğitim masrafları içerisine ulaşım ihtiyaçlarının karşılanması için ödenen servis ücretleri de eklendiğinde okul öncesi ve ilköğretimde ortalama maliyet 440 TL’den 704 TL’ye, ortaöğretimde ise 509 TL’den 763 TL’ye ulaştığı görülüyor.

Ailelere 251 TL eğitim desteği verilmeli

Yapılan harcamalar göz önüne alınınca çalışanların çocukları için devletten eğitim yardımı alması gerektiğinin altının çizildiği raporda okul öncesi dâhil çocuk başına en az 251 TL yardım yapılması gerektiği kaydedildi. Memurlara yapılan çocuk yardımlarının buna bedellere göre revize edilmesi gerektiğinin vurgulandığı raporda ayrıcı yapılacak tasarruflarla daha düşük maliyetlere de ulaşılabileceğinin altı çizildi. MEB’in okullara belli bir bütçe ayırması ile öğrencilerden sınıf donanımları, kaynak kitaplar, araç gereç gibi ihtiyaçlar için para alınmasının önüne geçilebileceğini kaydeden raporda ayrıca eğitim hayatının devamı için ailelerin karşılaştıkları zorluklara karşı devlet tarafından destek verilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Doğa Koleji öğretmenlerinin maaşları ödendi

18 milyon öğrencinin yarıyıl tatili başladı

18 milyon öğrenci yarın karne heyecanı yaşayacak

Eğitime kar engeli
EKPSS yerleştirme sonuçları açıklandı

İngiltere'de Eğitim

İstanbul'daki Özel Üniversitelerin Taban Puanları

Van'da eğitime kar engeli