Bakan Selçuk açıkladı! Yeni uygulama başlıyor

Güncelleme: 05.09.2019 11:49

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'nda soruları cevapladı. Selçuk, ''Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde, sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız'' açıklamasında bulundu.

Selçuk'un açıklamalarından satır başları şu şekilde; 


BAĞIŞ PARASI VE ÖZEL SINIF İDDİALARI

Bununla ilgili soruşturmalar tamamlandı. Görevden almalar sürüyor. Bazı okullarda okul aile birliklerinin, ''okulun imkanlarının iyileştirilmesi için katkıya ihtiyaç var desteğinizi bekliyoruz'' şeklinde talepleri söz konusu.

Diyelim bir velimiz, ''para vermek istemiyorum'' deyip de kayıt yapamıyorsa bu en başta bizim sorunumuzdur ve gereğini yaparız. 

Velilerimiz 'vermek istemiyorum' dediğinde 'kaydınızı yapmıyoruz' durumu söz konusu değil, yasal olarak bu mümkün değil

''Her bir okulun fiziksel, sosyal imkanlar, ücretli, kadrolu öğretmen oranı ve benzeri konularda imkanlarına bakıp o imkanlara göre öğrenci başına o okula katkı sağlama matrisi oluşturduk.'' 

(Ara tatil) Veli için 180 iş günü değişmedikçe büyük bir değişim yok. Diyoruz ki çocuklarımız bu tatilde şunları şunları yapabilir. Çocuklarımızın akademik gelişimlerinin yanı sıra sosyal, duygusal gelişimlerinin de desteklenmesi için bu tatili fırsat bilmek istiyoruz."

"(Ara tatiller) Bu, kalıcı bir sistemdir. Yazın okullar tatil olduğunda veliler çalışırken çocuk nasıl boşta kalıyorsa dönem içinde de aynı."

"Tek bir velimiz okula kayıt olamıyorsa çözümü için ne gerekiyorsa yaparız. İlçe ve il milli eğitim müdürlükleri bu konuda masalar oluşturdu."

"(Okulların açık olduğu süre) Bizim şu anda 180 günle ilgili değişiklik yapma planımız yok."

"(Lise ve ilköğretim tasarımı) Bunun sınavlarla bir ilgisi yok. Sınav değiştiğinde eğitim sistemi düzelir ya da düzelmez gibi bir sebep- sonuç ilişkisini kabullenmiyoruz. Şu anda böyle bir ihtiyaç yok."

 "Okullar arasında öğrenme farklılıkları yüzde 40'a yakın. Bu yüzde 10'un altında olmalı. İmkan, öğrenme farklılıklarını azaltma hedefimiz var"

2020-21 YILINDA ORTAÖĞRETİM'DE YENİ DÜZEN

Selçuk: "Ortaöğretimde sınıf geçme yönetmeliğinde, sınıfta kalmaya ilişkin, tüm düzenlemeler hazırlandı, 2020-2021 yılından itibaren uygulayacağız."

3 ilin sınır ilçelerinde eğitime 5 gün ara verildi

YÖK'ten öğrencilere müjde! Ertelendi

MEB, sınır illerindeki eğitim için harekete geçti!

Türkçe
Türkiye'nin en başarılı üniversitesi belli oldu

Geleceğinize doğru bir yatırım: İtalya'da eğitim fırsatı

ALES sonuçları açıklandı

YDUS başvuruları 1-11 Kasım'da yapılacak