Doç. Dr. Ali Murat Kırık; dijital habercilik eğitimi verdi

Güncelleme: 05.12.2018 15:20

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirdiği ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Milat Gazetesi teknoloji yazarı Doç. Dr. Ali Murat Kırık genç iletişimcilerle buluşarak eğitim verdi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık dijital habercilik nedir, habercilikte dönüşüm süreçleri, dijital haberciliğin okurlara etkileri, dijital haberciliğin avantajları, dijital habercilik ve reklam başlıklarında eğitim verdi. Eğitim sonunda Kırık, kursiyerlere küçük bir bilgi yarışması yaptı.

İnternet ortamında artık mahremiyetin kaybolduğunu, bu nedenle bilinçli kullanıcılar olarak hareket etmenin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Kırık, Amazon.com haber sitelerinin online trafik istatistiklerini sunan bir web sitesi olan Alexa’ya dair bilgiler verdi. Google Analytics konusunda da detaylı bilgiler veren Kırık; istatistikleri kursiyerlerle birlikte analiz etti. Haberciliğe dair önemli ipuçları aktardı.  

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru pazarlaması (SEM) ve tık haberciliği konusunda da bilgiler aktaran akademisyen Kırık, görselliğin habercilikte ön plana çıktığını belirterek, örnek haberler oluşturarak içerik editörlüğünü aktardı.

Dijital habercilik alanında uzmanlaşmak isteyen adayların, bilmesi gerekli önemli uygulamaları anlatan Doç. Dr. Ali Murat Kırık big datanın önemine vurgu yaparken aynı zamanda sosyal medyada haber paylaşmanın ipuçlarına dair “Veri madenciliği yaparak çok başarılı bir dijital gazeteciliğe imza atabilirsiniz. Sosyal medyada haber paylaşırken bol bol görsel, video ve GIF kullanmalı, tek platformdan bütün sosyal medya hesaplarını kullanmaktan, sürekli reklam yapmaktan kaçınmalısınız” dedi. Sosyal medya analiz araçları hakkında da bilgiler aktaran Kırık, eğitim sonunda bir yarışma düzenleyerek kursiyerlerle keyifli ve verimli bir ders gerçekleştirdi.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kimseye yarar sağlamaz
Şüpheli oy sayısı 300 binden fazla
Seçim tutanağına yazılan geçersiz oylar torbadan çıkmadı
İşte CHP'ye yazılan geçersiz oy sayısı
İyi Parti'de İsyan çıktı! Akşener'in hamlesi partiyi karıştırdı
YSK 31 Mart seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP seçimle uğraşmak yerine kavga etmeye devam ediyor
Bir aday daha İstanbul yarışından çekildi
TBMM'ye saldırmaya çalışan teröristler tutuklandı
İlan - Mirasımız Derneği
Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi

LGS giriş belgeleri yayımlandı

LGS kapsamında 1 Haziran'da liselere giriş için yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri yayımlandı. Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul idarelerine başvurup sınav giriş belgelerini alabilecek.

Bakan Selçuk liselerdeki yeni modelin detaylarını paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde uygulanacak yeni modelde, öğretmen eğitiminin, materyallerin geliştirilmesinin ve rehberliğin kritik bir öneme sahip olacağını söyledi.

Yeni lise sistemine 'yerlilik ve millilik' damga vuracak!

MEB'in açıkladığı liselerde yeni eğitim modelinin, "evrensel" metodolojiler ile yerli ve milli unsurlarla oluşturulmuş içeriği dikkati çekiyor. Yeni modelde uluslararası alanda kabul görmüş yöntemler kullanılırken, içerik programları yerli literatür ve yerli bilimsel çalışmalarla oluşturulacak.

ÖSYM'den son gün uyarısı

2019-DGS'ye girecek adaylar, geç başvurularını bugün saat 23.59'a kadar yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanı o iddialara cevap verdi!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaştığını belirterek, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net." değerlendirmesinde bulundu.

En Çok Okunan Haberler