Doç. Dr. Ali Murat Kırık; dijital habercilik eğitimi verdi

Güncelleme: 05.12.2018 15:20

Basın İlan Kurumu’nun, İŞKUR işbirliği ile gerçekleştirdiği ‘Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı’nda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Milat Gazetesi teknoloji yazarı Doç. Dr. Ali Murat Kırık genç iletişimcilerle buluşarak eğitim verdi.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık dijital habercilik nedir, habercilikte dönüşüm süreçleri, dijital haberciliğin okurlara etkileri, dijital haberciliğin avantajları, dijital habercilik ve reklam başlıklarında eğitim verdi. Eğitim sonunda Kırık, kursiyerlere küçük bir bilgi yarışması yaptı.

İnternet ortamında artık mahremiyetin kaybolduğunu, bu nedenle bilinçli kullanıcılar olarak hareket etmenin önemine vurgu yapan Doç. Dr. Kırık, Amazon.com haber sitelerinin online trafik istatistiklerini sunan bir web sitesi olan Alexa’ya dair bilgiler verdi. Google Analytics konusunda da detaylı bilgiler veren Kırık; istatistikleri kursiyerlerle birlikte analiz etti. Haberciliğe dair önemli ipuçları aktardı.  

Arama motoru optimizasyonu (SEO), arama motoru pazarlaması (SEM) ve tık haberciliği konusunda da bilgiler aktaran akademisyen Kırık, görselliğin habercilikte ön plana çıktığını belirterek, örnek haberler oluşturarak içerik editörlüğünü aktardı.

Dijital habercilik alanında uzmanlaşmak isteyen adayların, bilmesi gerekli önemli uygulamaları anlatan Doç. Dr. Ali Murat Kırık big datanın önemine vurgu yaparken aynı zamanda sosyal medyada haber paylaşmanın ipuçlarına dair “Veri madenciliği yaparak çok başarılı bir dijital gazeteciliğe imza atabilirsiniz. Sosyal medyada haber paylaşırken bol bol görsel, video ve GIF kullanmalı, tek platformdan bütün sosyal medya hesaplarını kullanmaktan, sürekli reklam yapmaktan kaçınmalısınız” dedi. Sosyal medya analiz araçları hakkında da bilgiler aktaran Kırık, eğitim sonunda bir yarışma düzenleyerek kursiyerlerle keyifli ve verimli bir ders gerçekleştirdi.

Kars'ta nefes kesen tatbikat
Konya'da korkutan görüntü
İstanbul'da yoğun sis
'Süper ay' hayran bıraktı
İnsanlar tarafından terk edilen 6 şehir

Günün diğer manşetleri

Harika bir sunum! Son 18 yılda markaların değeri

İşte yeni nesil atak helikopteri

Yeni nesil ATAK helikopteri ATAK 2 tanıtıldı.

'Çöp topladığını' iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

'Çöp topladığını' iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

Deprem anında imam namaza ara vermedi!

Endonezya'nın turistik Bali Adası'nın yaklaşık 40 kilometre doğusunda bulunan bölgede meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde, cemaate namaz kıldırmakta olan bir imamın, deprem esnasında ara vermeyerek namazı tamamladığı görüldü.

Hindistan'da Pakistanlı öğrencilere uygulanan şiddet

FETÖ'cüler Gazi hakkında dava açtı!
Kredilerde vade 36 aydan 60 aya çıkacak
Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Aksa'da 16 yıldan bu yana bir ilk!
UEFA Avrupa Ligi son 16 kuraları çekildi!
Kandil partisi şaşırtmadı! Sabıkalılarla seçime girecek...
Yerli otomobil o ilde üretilecek!
Başkan Erdoğan Muğla'dan müjdeyi verdi!
Huzur ve barışı bozmak isteyenlerin korkulu rüyası: Mehmetçik!
CHP'den umudunu kesen DSP'ye koşuyor!
Dünyayı korkutan deprem! 7.7 ile sarsıldı
Meteoroloji'den soğuk ve yağışlı hava uyarısı!
Binali Yıldırım 'Harbiye' projesini açıkladı!
CHP eskiden ne ise şimdi de o!

En Çok Okunan Haberler