Doç. Dr. Kırık 'Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü'nü anlattı

Güncelleme: 07.12.2018 18:32

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Eğitim Bilimleri Okulları Kocasinan Kampüsü öğrencileriyle bir araya gelerek “Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü” konulu konferansı verdi.


 

Sosyal medya bağımlılığı ve sosyal paylaşım ağlarının zararlı etkilerine dikkat çekmek adına Kocasinan Eğitim Bilimleri Anadolu Lisesi’nde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık tarafından “Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü” konulu konferans verildi. Öğrencilerin yoğun ilgisine sahne olan konferansta sosyal medyanın etkileşimli yapısına dikkat çekildi. Sosyal medyanın bir zorunluluk haline geldiğini ifade eden Kırık; sosyal medyanın temel özelliklerini açıklayarak Türkiye’de sosyal medya kullanımına dair son istatistikleri paylaştı.

Doç. Dr. Ali Murat Kırık; sahte kimlikler, sosyal ağlarda mahremiyet, kandırılma, suiistimal ve cinsel istismar gibi konularda öğrencilere bilgi vererek YouTuber’lığın bilinmeyen yüzünü örnekler eşliğinde aktardı. Sosyal medyada paylaşılan hiçbir içeriğin silinmediğini ifade eden Kırık; “Ergenler ve gençler bazen beğenilmek veya farklı olmak için çevresinden farklı görünmek istiyor olabilir. Bu nedenle sosyal paylaşım ağlarında arkadaşlarıyla çok samimi, açık, çıplak ya da kendini teşhir eden fotoğraflar paylaşabilir. Bu fotoğraflar ciddi sorunları da beraberinde getirir. Çünkü yarın bunlar önünüze çıkabilir, tehdit ve şantajlar gerçekleştirilebilir. Dijital iz silinmez…” dedi.

Sosyal medyanın obeziteye yol açtığını ve asosyalleştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Kırık, “Konuşmayan sadece yazan bir gençlik meydana geldi. Okuyun, yazın, ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin, sosyal medya kullanım sürelerinizi sınırlayın.” diyerek öğrencileri uyardı. Velilerle de bir araya gelen Kırık, sosyal medya okuryazarlığı konusuna dikkat çekerek, önerilerde bulundu. Ailelerin çocuklarıyla gerektiği ölçüde ilgilenmesi gerektiğini belirten Kırık, “İlk eğitim ailede başlar. İnternet ve sosyal medyayı önce sizler iyi bilmelisiniz, eğitim almalısınız.” açıklamasında bulundu. Yasaklarla bir noktaya varılamadığını belirten Kırık; “Sosyal medyayı yasaklamak çözüm değil. Onlarla birlikte oturun, konuşun, sohbet edin, gezin. Böylece onları motive edin” dedi.

Sosyal medyadaki algı operasyonlarına da dikkat çeken sosyal medya araştırmacısı Doç. Dr. Kırık konferans sonunda öğrencilere bilgi yarışması yaptı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere “Sosyal Medya ve İnternet Ortamında Viral Reklamcılık” kitabını hediye eden Kırık’a okul müdürü Fatih Demir tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Öğrencilerin sorularıyla sona eren konferans toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Kars'ta nefes kesen tatbikat
Konya'da korkutan görüntü
İstanbul'da yoğun sis
'Süper ay' hayran bıraktı
İnsanlar tarafından terk edilen 6 şehir

Günün diğer manşetleri

Harika bir sunum! Son 18 yılda markaların değeri

İşte yeni nesil atak helikopteri

Yeni nesil ATAK helikopteri ATAK 2 tanıtıldı.

'Çöp topladığını' iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

'Çöp topladığını' iddia ettiği kadın, Kılıçdaroğlu'ndan şikayetçi oldu

Deprem anında imam namaza ara vermedi!

Endonezya'nın turistik Bali Adası'nın yaklaşık 40 kilometre doğusunda bulunan bölgede meydana gelen 7.0 büyüklüğündeki depremde, cemaate namaz kıldırmakta olan bir imamın, deprem esnasında ara vermeyerek namazı tamamladığı görüldü.

Hindistan'da Pakistanlı öğrencilere uygulanan şiddet

FETÖ'cüler Gazi hakkında dava açtı!
Kredilerde vade 36 aydan 60 aya çıkacak
Plastik poşet kullanımı yüzde 70 azaldı
Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Aksa'da 16 yıldan bu yana bir ilk!
UEFA Avrupa Ligi son 16 kuraları çekildi!
Kandil partisi şaşırtmadı! Sabıkalılarla seçime girecek...
Yerli otomobil o ilde üretilecek!
Başkan Erdoğan Muğla'dan müjdeyi verdi!
Huzur ve barışı bozmak isteyenlerin korkulu rüyası: Mehmetçik!
CHP'den umudunu kesen DSP'ye koşuyor!
Dünyayı korkutan deprem! 7.7 ile sarsıldı
Meteoroloji'den soğuk ve yağışlı hava uyarısı!
Binali Yıldırım 'Harbiye' projesini açıkladı!
CHP eskiden ne ise şimdi de o!

En Çok Okunan Haberler