Doç. Dr. Kırık 'Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü'nü anlattı

Güncelleme: 07.12.2018 18:32

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık, Eğitim Bilimleri Okulları Kocasinan Kampüsü öğrencileriyle bir araya gelerek “Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü” konulu konferansı verdi.


 

Sosyal medya bağımlılığı ve sosyal paylaşım ağlarının zararlı etkilerine dikkat çekmek adına Kocasinan Eğitim Bilimleri Anadolu Lisesi’nde Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık tarafından “Sosyal Medyanın Karanlık Yüzü” konulu konferans verildi. Öğrencilerin yoğun ilgisine sahne olan konferansta sosyal medyanın etkileşimli yapısına dikkat çekildi. Sosyal medyanın bir zorunluluk haline geldiğini ifade eden Kırık; sosyal medyanın temel özelliklerini açıklayarak Türkiye’de sosyal medya kullanımına dair son istatistikleri paylaştı.

Doç. Dr. Ali Murat Kırık; sahte kimlikler, sosyal ağlarda mahremiyet, kandırılma, suiistimal ve cinsel istismar gibi konularda öğrencilere bilgi vererek YouTuber’lığın bilinmeyen yüzünü örnekler eşliğinde aktardı. Sosyal medyada paylaşılan hiçbir içeriğin silinmediğini ifade eden Kırık; “Ergenler ve gençler bazen beğenilmek veya farklı olmak için çevresinden farklı görünmek istiyor olabilir. Bu nedenle sosyal paylaşım ağlarında arkadaşlarıyla çok samimi, açık, çıplak ya da kendini teşhir eden fotoğraflar paylaşabilir. Bu fotoğraflar ciddi sorunları da beraberinde getirir. Çünkü yarın bunlar önünüze çıkabilir, tehdit ve şantajlar gerçekleştirilebilir. Dijital iz silinmez…” dedi.

Sosyal medyanın obeziteye yol açtığını ve asosyalleştirdiğini ifade eden Doç. Dr. Kırık, “Konuşmayan sadece yazan bir gençlik meydana geldi. Okuyun, yazın, ailenizle, arkadaşlarınızla daha fazla vakit geçirin, sosyal medya kullanım sürelerinizi sınırlayın.” diyerek öğrencileri uyardı. Velilerle de bir araya gelen Kırık, sosyal medya okuryazarlığı konusuna dikkat çekerek, önerilerde bulundu. Ailelerin çocuklarıyla gerektiği ölçüde ilgilenmesi gerektiğini belirten Kırık, “İlk eğitim ailede başlar. İnternet ve sosyal medyayı önce sizler iyi bilmelisiniz, eğitim almalısınız.” açıklamasında bulundu. Yasaklarla bir noktaya varılamadığını belirten Kırık; “Sosyal medyayı yasaklamak çözüm değil. Onlarla birlikte oturun, konuşun, sohbet edin, gezin. Böylece onları motive edin” dedi.

Sosyal medyadaki algı operasyonlarına da dikkat çeken sosyal medya araştırmacısı Doç. Dr. Kırık konferans sonunda öğrencilere bilgi yarışması yaptı. Yarışmada dereceye giren öğrencilere “Sosyal Medya ve İnternet Ortamında Viral Reklamcılık” kitabını hediye eden Kırık’a okul müdürü Fatih Demir tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Öğrencilerin sorularıyla sona eren konferans toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!
Prim eksiği olana müjde!
AK Parti'den flaş seçim hamlesi
Başkan Erdoğan'dan İstanbul seçmenine çağrı
PKK'ya Karadeniz darbesi!
İstanbul'a iki yeni metro hattı geliyor
İsrail'in yeni bahanesi: İdari tutuklama

Selçuk: Yapıcı eleştirileri dikkate alacağız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yeni ortaöğretim modeline ilişkin, "Toplumla paylaştık, şimdi de geri bildirim alıyoruz. Gelen geri bildirimlerden yapıcı eleştiriler var. Biz bu yapıcı eleştirileri dikkate almayacak mıyız, tabii ki alacağız." dedi.

Merakla beklenen sonuçlar açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) sonuçları açıklandı.

LGS giriş belgeleri yayımlandı

LGS kapsamında 1 Haziran'da liselere giriş için yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri yayımlandı. Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul idarelerine başvurup sınav giriş belgelerini alabilecek.

Bakan Selçuk liselerdeki yeni modelin detaylarını paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde uygulanacak yeni modelde, öğretmen eğitiminin, materyallerin geliştirilmesinin ve rehberliğin kritik bir öneme sahip olacağını söyledi.

Yeni lise sistemine 'yerlilik ve millilik' damga vuracak!

MEB'in açıkladığı liselerde yeni eğitim modelinin, "evrensel" metodolojiler ile yerli ve milli unsurlarla oluşturulmuş içeriği dikkati çekiyor. Yeni modelde uluslararası alanda kabul görmüş yöntemler kullanılırken, içerik programları yerli literatür ve yerli bilimsel çalışmalarla oluşturulacak.

En Çok Okunan Haberler