İstikbale umutla bakan fedakar öğretmenlerimiz okulları onarıyor!

Güncelleme: 14.09.2018 14:08

Türkiye'nin her bölgesinde yeni okul dönemi için hazırlıklar tamamlanıyor. Kırsal kesimlerde görev yapan fedakar öğretmenler, görev yaptıkları okulların onarım çalışmalarını bizzat kendileri yapıyor.

Muş ve Bitlis'te, fedakar köy öğretmenleri, görev yaptıkları okulların duvarlarını boyadı, kapı, pencere ve sınıfları temizleyerek yeni eğitim öğretim dönemine hazır hale getirdi.

Muş'un Korkut ilçesine bağlı Alazlı Köyü İlk ve Ortaokulu'nda görev yapan 20 öğretmen, okulun içini boyadı, kapı, pencere ve sınıfları temizledi. Okul idarecileri ve öğretmenler, öğrencilerin daha hijyenik ortamda eğitim görmeleri için okulu yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirdi.

Okuldaki çalışmaları inceleyen Korkut Milli Eğitim Müdürü Caner Budak, yaptığı açıklamada, ilçede 60 okul, 8 bin öğrenci ve 450 öğretmenle 17 Eylül'de eğitime başlayacaklarını söyledi. Eğitim öğretime başlamadan önce okullarda bakım onarım yaptıklarını anlatan Budak, şöyle devam etti:

"Geçen yıl bu okullarımızın 32'sini bakım onarımdan geçirmiştik. Geri kalan kısmını bu yıl devletimizin gönderdiği ödenekle yüklenici firmalara ihale etmiş bulunmaktayız. Bazı okullarımızda zaman daralması nedeniyle yetişememe gibi durumlar var. Öğretmen ve okul idarecilerimiz bize yardımcı olacaklarını söyledi. Biz de gerekli malzemeleri temin ettik. Şu anda okullarını temizleyip boya yapıyorlar. Göstermiş oldukları bu fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyoruz."

"Öğretmen her zaman rol model olmalıdır"

Okul Müdürü Gaffar Tekin de öğretmenlerle okulu yeni döneme hazırlamak için ellerinden geldiğince çaba göstererek öğrencilere daha hijyenik bir ortam hazırladıklarını dile getirdi. 

Okuldaki öğretmenlerin Türkiye'nin farklı illerinden geldiğini vurgulayan Tekin, "Hepsi kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Milli eğitimin bir ailesi olarak bütün öğretmenlerime sonsuz teşekkür ediyorum. Burada 20 öğretmen görev yapıyor. Sınıfları boyayarak kapı ve pencereleri sildik, sıraları düzelttik." dedi. 

Okul Müdür Yardımcısı Kadriye İmre ise Afyonkarahisarlı olduğunu ve 2 yıldır Muş'ta görev yaptığını belirterek "Eğitim öğretim yılı başlamadan önce bütün öğretmen arkadaşlarla okulumuzun temizliğini yapıyoruz. Bir öğretmen her zaman rol model olmalıdır. Biz okulumuzun temizliğini yaptık. Öğrencilerimize temiz bir eğitim öğretim ortamı hazırladık. Öğrencilerimizi güzel bir yıl bekliyor." diye konuştu.

Öğretmen Selin Küçükdemir de İstanbullu olduğunu ve 4 yıl önce okula atandığını anlattı. İstanbul'a göre Muş'taki hayatın daha farklı olduğunu ifade eden Küçükdemir, şunları söyledi:

"Öğrencilerle burada daha iç içeyiz. Okul bizim için evimiz gibi. Öğretmenlik sadece derslere girip çıkmak değil okulu da temizleyerek öğrencilerimize hazırlıyoruz. Öğretmenlik mesleği özveri isteyen bir meslek. Gönüllü olmanız lazım. Burada okulumuzun badanası yapıldı. Milli Eğitim Müdürlüğü gerekli tedbirleri aldı ancak öğretmenler olarak biz de yardım ettik. Burada ilk defa badana yaptım. Onun yanında masa, sıra ve pencereleri silerek okulu hazır hale getirdik."

Öğretmenlerden Neziha Türk ise öğrencilerle ilgili tüm konularla ilgilenmeleri gerektiğine işaret ederek "Öğretmenlik yeri geldiğinde öğrencinin annesi yeri geldiğinde babası olabilmek ve onların duygularına hitap edebilmektir. Daha iyi bir nesil yetiştirebilmek için üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz." dedi. 

 Okulu köydeki gençlerle temizledi

Bitlis merkeze 50 kilometre mesafedeki Alaniçi Köyü İlkokulu öğretmeni Serkan Ceylan, köydeki gençlerle boya ve temizlik yaparak okulu eğitime hazır hale getirdi.

Ceylan, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden temin ettiği malzemelerle okuldaki derslikleri boyayarak kapı ve pencerelerini temizledi, yerleri köpüklü su ile yıkadı. Ceylan ve gençler, öğrencilerin daha hijyenik ortamda eğitim görmeleri için özveriyle okulu 2018-2019 eğitim öğretim dönemine hazırladı. Bitlis-Baykan karayolundaki 2 bin 710 rakımlı Kalems Dağı eteğinde bulunan okul, yeni eğitim yılında öğrencilerin ders başı yapmasını bekliyor. 

Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi bu yıl da köydeki gençlerin yardımıyla okulu yeni eğitim öğretim yılına hazır hale getirdiklerini ifade ederek şu değerlendirmeyi yaptı:

"Sadece eğitim yılının başında değil, kışın da bu zor şartlarda yine köyün gençleri bizi yalnız bırakmıyor. Odunundan sobasına kadar bize çok yardımcı oluyorlar. Kırsal kesimlere atanan öğretmenlerin çok büyük bir emeği var. Bilinçli, üretici ve istikbale umutla bakan gençlerin yetişmesi noktasında herkes elinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyor. Bir şeyi en iyi anlamanın yolu yaşayarak öğrenmektir. Buralara geldiğinizde sadece eğitici, ünitelendirilmiş yıllık plan merkezli bir öğretmenden çok, iyi bir boyacı, iyi bir odun kırıcı olmak zorundasınız." 


    Okulda iki sınıf bulunduğunu, bunları boyadıktan sonra zemini yıkayarak camları sildiklerini anlatan Ceylan, okulun çok temiz bir ortamda eğitime hazır hale geldiğini, pazartesi günü de eğitime başlayacaklarını kaydetti.

       Okulun temizliğine yardım eden gençlerden Yakup Kıyak ve Ramazan Tosun da yeni eğitim yılının herkese hayırlı olmasını diledi.

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Erdoğan canlı yayında Macron'a böyle ders verdi!

Başkan Erdoğan: (Macron'un sözde Ermeni soykırım kararı) "Macron, 'sen daha siyasette yenisin, önce tarihi iyi öğren dedim. 'Bizim tarihimizde böyle bir şey yok dedi'. Bak şimdi ben sana tarih dersi veriyorum."

Fransa'da olaylar çığrından çıktı

ATM'lerdeki dolandırıcılık yöntemine bakın!

Atatürk Barajı'nda teknolojik yenilik

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de 1. dünyada 6. sırada yer alan Atatürk Barajı, yapılan modernizasyon çalışmasıyla teknolojik olarak yenilendi.

100'den fazla ismi ifşaladılar
Çıkarları birbirlerine uymadı
Kadıköy'de gol var kazanan yok
Bakan Akar'dan kritik görüşmeler!
İlandır
İdlib'de insanlık katledildi
Hedefte Suudi Arabistan ve BAE var
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi!
Dev proje hizmete giriyor!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
Yıkılacaklar arasında o ismin de oteli var!
Erdoğan: Onlar konuşur AK Parti yapar
Yıldırım 'endişe etmeyin' deyip garanti verdi!
CHP'deki çatlak İP'ye sıçradı!
Onlarca ölü ve yaralı var!
ÖSYM'den sınava girecek adaylara müjde
TUS ve STS sınav giriş belgeleri açıklandı!
YKS başvuruları başladı

En Çok Okunan Haberler