KPSS davasında verilen ceza belli oldu!

Güncelleme: 05.12.2018 14:25

2010 KPSS sorularının sızdırılmasına ilişkin davada, Cumhuriyet Savcısı, sanıklardan 66'sının "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık" suçlarından, 24'ünün "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan cezalandırılmasını talep etti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nce (FETÖ) 2010'daki Kamu  Personel Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin 102'si asker eşi  105 sanığın yargılandığı davada Cumhuriyet Savcısı Ayhan Çelik, esasa ilişkin  mütalaasını açıkladı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davaya, 4 tutuksuz sanık ve sanık  avukatları ile şikayetçi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) avukatı  katıldı.

Duruşmada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı Çelik, sanıklar  Asuman Topçu, Ayşe Bostancı, Berna Eroğlu, Bircan Aydın, Büşra Akdemir, Cennet  Yücesan, Demet Kılıç, Derya Kaymazlı, Derya Tahtacı Koç, Dönser Ceyhan, Duygu  Arslan, Elif Sarıbey, Elif Yıldırım, Elif Derya Selçuk Ağırağaç, Esra Akbaba,  Fadime Baylar, Fadime Ebru Acar, Fatma Civelekoğlu, Fatma Musluoğlu, Fatma Şahin,  Fatma Zararsız, Fatma Beyza Karabacak, Feride Öztürk, Ferişte Leyla Koyuncu,  Figen Kılıç, Filiz Dişli, Gül Çintiriz, Gülhan Yay Kaya, Güllü Acar, Gülsün Yüce,  Hatice Dağ, Hava Ergin, Hilal Uzunay, Hülya Genç Özay, Hüsniye Kukul, Işıl Koca,  İlknur Eskievli, Kadriye Irmak, Kamile Umut, Kübra Gülmez, Kübra Sagun, Meryem  Ulukış, Nermin Uçar, Nesrin Sarı, Neşe Cansever, Nezahat Can, Nurdem Biberoğlu,  Nursel Candemir, Özlem Koçin Sert, Öznur Halaçlı, Ramize Bolat, Raziye Karabacak,  Seçgül Sağlam, Serap Güler, Sibel Sandal, Tuğba Aydın, Tuba Tayan, Tuğba Eker,  Tuğba Eral, Tülay İrfanoğlu, Ümran Erdoğan, Yasemin Kocatepe, Yasemin Özgenç,  Yurdagül Misir, Zeliha Sena Durusoy ve Zühal Araz'ın "silahlı terör örgütüne üye  olmak" ve "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık"  suçlarından 35 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

11 Şubat'ta devam edilecek

Savcı Çelik, sanıklar Ayşe Nahırcı, Ayşenur Odacı, Berna Karakullukçu,  Cemile Coşkuner, Fatma Aygündüz, Fatma Gülden Şimşek, Fazilet Mermer, Nuray  Barlas, Nurcan Yapıcı, Özlem Cihan, Reyhan Abra, Seher Kubilay, Tuğba Dizdaroğlu,  Yeşim Gök, Zehra Akyüz, Zehra Toy, Zeliha İnan, Zersin Erdemli, Hatice Çizmaz,  Havva Tanrısever Çayır, Irmak Kargacı, Kadiriye Eliş, Melek Güler ve Nesrin  Gültekin'in "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis  cezasına çarptırılmasını istedi.

Firari sanıklar Arzu Asa, Esma Kalış, Fatma Türkmen, Fazilet Küsüre,  Filiz Koç, Gülcan Bilgin, Hadiye Baltacıoğlu, Hatice Uçar, Hatice Yavuz, Kevser  Tümer, Merve Anket, Nurgül Mutlu, Seçil Kinik, Sümeyra Çayan ve Yeliz Demirtaş'la  ilgili daha önce verilen yakalama kararının beklenmesi isteyen Savcı Ayhan Çelik,  bu sanıkların dosyalarının ayrılarak yargılamanın yeni bir dosyada yapılmasını  talep etti. Davanın görülmesine 11 Şubat 2019'da devam edilecek.

Sanıkların, daha önceki KPSS davalarında olduğu gibi "Fetullahçı Terör  Örgütü (FETÖ) üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşları zararına zincirleme  dolandırıcılık" ve "resmi belgede zincirleme sahtecilik" suçlarından 14 yıl 9'ar  aydan 36'şar yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. İddianamede, sanıklardan Elif Yıldırım, Fadime Ebru Acar, Fatma  Civelekoğlu, Figen Kılıç, Filiz Dişli, Hatice Uçar, Havva Tanrıseven Çayır, Hilal  Uzunay ve Seçil Kinik'te FETÖ mensuplarının şifreli haberleşme programı ByLock  bulunduğu, zanlılardan 20'sinin eşinin de ByLock kullandığı vurgulandı.

Kamuoyunda "Bank Asya'yı kurtarma operasyonu" olarak da bilinen  dönemde, buradaki para hareketlerinin incelenmesi sonucunda 105 sanıktan Havva  Tanrıseven Çayır ve Elif Yıldırım'ın hesaplarında artış olduğunun belirlendiğine  işaret edilen iddianamede, Kübra Sagun ve Fatma Civelekoğlu'nun da FETÖ tepe  yöneticileriyle doğrudan irtibatının olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Suikast ekibindeki 2 darbe sanığının eşi

İddianamede, 105 sanıktan 102'sinin asker eşi olduğuna ve çoğu  hakkında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ soruşturması açıldığına yer  verildi. Sanıklardan Reyhan Abra'nın eşi Sadullah Abra'nın 15 Temmuz 2016'daki  darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğünü bombalayan pilot olduğu,  Kübra Gülmez'in kocası Haldun Gülmez ile Kübra Sagun'un kocası Bahadır Sagun'un  ise Marmaris'e Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikasta giden ekipte yer  aldığı belirtildi.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

'Altınkale' turizme kazandırılacak

Günün diğer manşetleri

"İkinci Efes"in çarşısı ortaya çıkarılacak

"İkinci Efes" olarak adlandırılan Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'nin "agora" olarak adlandırılan çarşısında kamulaştırma sonrası çalışma başlayacak.

Taklit edilemeyen tek şey cesarettir!

İhtiyaç fazlası yiyecekleri bakın nasıl değerlendiriyorlar

Yeni Zelenda'da ihtiyacı olanlar için, ihtiyaç fazlası yiyeceklerin konulduğu sokaklardaki buzdolabları.

Dünyanın en büyük deprem testleri

Sağlam binaların kullanıldığı, dünyanın en büyük deprem testleri. ABD'deki binaların inşaat güvenliğini artırmak için yapılan bu testlerde maket yerine gerçek binalar kullanılıyor. Testi başarılı geçen proje ülke genelinde inşaatlar da bu şekille yapılıyor.

Yüksek sese maruz kaldığında solan bitki!

Mimosa Pudica yani 'küstüm otu'. Yüksek düzeyde sese mâruz kaldığı an, anında soluyor. Ayrıca 1 hafta bakmadığınız ve su vermediğiniz zaman da soluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kimseye yarar sağlamaz
Şüpheli oy sayısı 300 binden fazla
Seçim tutanağına yazılan geçersiz oylar torbadan çıkmadı
İşte CHP'ye yazılan geçersiz oy sayısı
İyi Parti'de İsyan çıktı! Akşener'in hamlesi partiyi karıştırdı
YSK 31 Mart seçimlerinin kesin sonuçlarını açıkladı
AK Parti Sözcüsü Çelik: CHP seçimle uğraşmak yerine kavga etmeye devam ediyor
Bir aday daha İstanbul yarışından çekildi
TBMM'ye saldırmaya çalışan teröristler tutuklandı
İlan - Mirasımız Derneği
Başkan Erdoğan: Türkiye'nin bir daha kötü günlere dönmesine izin vermeyeceğiz
İran'dan ABD'ye rest: Taleplerinin sınırı yok, uymayacağız
Meteoroloji'den toz taşınımı uyarısı
İlan İHH
Trabzonspor'a müjde! Başkan Erdoğan devreye girdi

LGS giriş belgeleri yayımlandı

LGS kapsamında 1 Haziran'da liselere giriş için yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri yayımlandı. Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul idarelerine başvurup sınav giriş belgelerini alabilecek.

Bakan Selçuk liselerdeki yeni modelin detaylarını paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde uygulanacak yeni modelde, öğretmen eğitiminin, materyallerin geliştirilmesinin ve rehberliğin kritik bir öneme sahip olacağını söyledi.

Yeni lise sistemine 'yerlilik ve millilik' damga vuracak!

MEB'in açıkladığı liselerde yeni eğitim modelinin, "evrensel" metodolojiler ile yerli ve milli unsurlarla oluşturulmuş içeriği dikkati çekiyor. Yeni modelde uluslararası alanda kabul görmüş yöntemler kullanılırken, içerik programları yerli literatür ve yerli bilimsel çalışmalarla oluşturulacak.

ÖSYM'den son gün uyarısı

2019-DGS'ye girecek adaylar, geç başvurularını bugün saat 23.59'a kadar yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanı o iddialara cevap verdi!

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, matematiğin seçmeli olduğu konusunda doğru olmayan içeriklerin dolaştığını belirterek, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. Bu kadar net." değerlendirmesinde bulundu.

En Çok Okunan Haberler