Türkçe

Güncelleme: 01.10.2019 14:21

Bütün öğrenciler aynı öğrenme kapasitesine sahip değildir. Bazıları kolay öğrenirken diğerleri oldukça yavaş öğrenip isteksiz olabilirler. Öncelikle öğrencilere Türkçeyi doğru ve etkili kullanmanın hayatlarındaki faydasını göstermek gerekir. İnsanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilmek için dile ihtiyaçları olduğu vurgulanmalıdır. Arkadaş, akraba ve dostlarıyla doğru iletişim için Türkçenin öneminin büyük olduğu örneklerle kavratılmalıdır.

Okul ve ders başarılarının yüksek olabilmesi için doğru anlama yeteneğinin gelişmesi şarttır. Doğru ve etkili anlamanın gerçekleşebilmesi için ise kişinin ülkesinde konuşulan ve eğitim dili olarak kullanılan dili çok iyi öğrenmelidir. Matematik sorusunun ne istediğini anlayamayan çocuğun soruyu çözmesi beklenemez.

Türkçe Dersini Sevmek

Türkçe dersi en sevilen veya en sevilmeyen dersler arasında olabiliyor. Temelinde anlama ve anladığını güzel ve etkili şekilde ifade etmek bulunan bu derste öğretmenler farklı etkinlikler yapabilmektedir. Her çocuğa hitap eden etkinlik yapılabildiğinde bütün çocukların severek ilgiyle takip ettikleri dersler arasına girer. Monoton sadece ders kitaplarının içindeki müfredat konuları işlenip dilbilgisi konuları dikte edildiğinde sevilmesi oldukça zordur. Türkçe dersini sevdirecek dolu etkinlik vardır. Etkinlikli ders olduğunda öğrenciler ders saatini iple çekmektedir. Şiir günleri veya geceleri düzenlemek, atasözü veya deyimlerle ilgili kısa film çektirmek, Türkçe temalı çalışmaları panoya veya sınıfın farklı yerlerine asmak, sunum hazırlayarak sınıf arkadaşlarına sunmak, yarışmalara katılmak örnek verilebilir.

Türkçe Dersi Nasıl Anlatılır?

Yetişkinler dahi anlatılan konu ilgi çekici anlatıldığında daha dikkatli dinlerler. Bundan dolayı öğretmenin dersini dinlete bilmesi için hazırlık yapması gerekir. Sadece kitaba bağlı kalan bir eğimden ziyade farklı kaynaklardan etkileyici hikaye, etkinlikler ve videolar bulmak gerekir. Günümüz çocukları teknolojiye yakın ilgi duymaktadır. Onların bu özellikleri kullanılarak konular interaktif anlatılabilir. Tahtaya yansıttığı metinleri öğretmen kendi okumak yerine öğrencilere okutabilir. Böylece bütün öğrencilerin dikkatleri toparlanmış olur.

Bakan Selçuk uyardı!

Öğretmenlere yeni ufuk açılacak

KPSS puanının geçerlilik süresi değişti

YÖK'ten yeni düzenleme!
Bazı lisans programlarının adı değişecek!

Derya Öncü Ortaokulu Maker Kulübü dünya 4'üncüsü oldu

Erdoğan'dan lisans öğrencilerine müjde!

Bakan Selçuk'tan Seçil öğretmene destek telefonu