Yabancı dil eğitimine çözüm

Güncelleme: 13.03.2019 15:44

Medya ve Demokrasi Derneği (MEDER) Türkiye’de yabancı dil eğitimini masaya yatırdı. MEDER’in düzenlediği “Önce Yöntem Sonra Lisan” eğitimlerinin ilki Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yabancı dil eğitimi konusunda Türkiye’nin yabancı dil eğitimi konusunda istenilen noktaya bir türlü gelemediğini belirten yabancı dil eğitimi konusunda Türkiye’nin önemli isimleri arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere birçok kuruma dil eğitimi desteği veren ASBÜ DİLMER Müdürü Nevfel Baytar, sorunun nedenlerini ortaya koyarken çözüm önerilerini de sundu.

EĞİTİM SİSTEMİ YENİDEN KURGULANMALI

Baytar, herkesin yabancı dil öğrenebileceğini belirterek, eğitim sisteminin sınav merkezli olmasını eleştirdi. Yabancı dil öğretmenleri ile yakın çalıştığını söyleyen Baytar, “Türkiye’de YDS ve YÖKDİL gibi sınavların sorularını yabancı öğretmenler bile çözemiyorlar. Dünyada kimse sınavları dikkate almıyor. Önemli olan yabancı dili konuşabildiğini gösterebilmek. Yabancı dil konusunda eğitim sisteminin yeniden kurgulanması gerekiyor” dedi. 

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde (AYBÜ) Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın (GSB) desteği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ) katkısı ile Medya ve Demokrasi Derneği’nce (MEDER) düzenlenen “Önce Yöntem Sonra Lisan” isimli program yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Türkiye’nin yıllarca sorun yaşadığı dil öğrenme konusuna parmak basılan konferansta konuşma yapan Medya ve Demokrasi Derneği Genel Başkanı Berat Erkök yabancı dil öğrenememe konusunun Türkiye’de kronik bir problem haline geldiğine değinerek “Gençlerimizden başlayarak uyguladığımız ‘Önce Yöntem Sonra Lisan’ programlarıyla yabancı dil öğrenilmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. Programın ilerleyen aşamalarında dezavantajlı birçok kesime yönelik de özel projeler ile Türkiye’nin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. ASBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Nevfel Baytar, sunum yaptığı konferansta dil eğitimi konusunda Türkiye’de yanlış bilinenleri ortaya koyarken gençlere yabancı dil öğrenme noktasında özgüvenli olmaları gerektiğini söyledi.

Yanlış yöntem boşa kürek çektiriyor

Herkesin yabancı dil öğrenebileceğini belirten Baytar, yabancı dil öğrenmek isteyenlerde dil zekâsı olması gerektiği iddialarının gerçeği yansıtmamış olduğunun altını çizdi. Baytar, dil öğrenilmemesi için birçok bahanenin oluşturulduğuna değinerek bunların hiçbirisinin geçerli olmadığına şöyle değindi: “Türkçe Avrupa dil ailesine uygun değil diyenler oluyor. Ama bu da doğru değil. Koreliler, Hintlilier de çok güzel İngilizce öğrenebiliyor. Sorun eğitim sistemimizde yer alıyor. Biz öğrencilere ilk öğretimde 1.600 saat eğitim veriyoruz ama temel İngilizce öğretemiyoruz. Sınavlara odaklı bir eğitimle çocuklarımızın dil öğrenebilmesi mümkün değil. Dünyada yabancı dil konusunda sınavları dikkate alan kurum kalmadı. Yabancı dil seviyesini ölçen uluslararası sınavlar da sadece sizin dili konuşabilmenizi ölçüyor. Türkiye, yabancı dil eğitim konusunda bir dönüşüm başlatmalı.”

Herkes yabancı dil öğrenebilir

Yabancı dil konusunda başarı hikâyesi yazmanın en önemli koşulunun kendi dilinin çok iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Baytar, Türkçe eğitimi konusunda da özel bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Dünya’da en fazla öğrenilmek istenilen dilin İngilizce olduğunu ve Türkiye’deki herkesin yabancı dil öğrenmeye istekli olduğu kaydeden Baytar yapılan çalışmamalarda bunun açıkça görüldüğünü ifade etti. Baytar, “Türk halkı yabancı dil öğrenmeye çok istekli. Ama nereden başlanılması gerektiğini bilmemesi ve eğitim sisteminin verdiği eğitimin onu bir yere taşıyamaması kişinin dil eğitiminde başarılı olmasının önünde engel olarak yer alıyor. Türkiye’de eğitim dönüşümü sağlanana kadar bireysel çalışma ile yol alınması gerekiyor. ASBÜ’de biz Türkiye ortalamasının çok ilerisinde bir eğitim veriyoruz. Şu an internet ortamında üretilen bilginin yüzde 80’i İngilizce, ayrıca akademik araştırmaların yapıldığı dil ise yüzde 60 oranıyla yine İngilizce. Dil öğrenmek isteyenler için internette yer alan birçok ücretsiz kaynak büyük bir fırsat sunuyor. Konuşma, okuma, yazma ve dinlemeden oluşan dört beceriyi geliştirmeye odaklanarak ilerleme sağlanmalı. Gramer veya kelime bilgisi beceri olarak sayılmıyor.”

Yoğun bir ilginin olduğu Önce Yöntem Sonra Lisan programları 15 Mart’ta Hacettepe Üniversitesinde 27 Mart’ta ise Ankara Üniversitesinde devam edecek.

 

Yeni Zelanda'da şehid olan baba oğul toprağa verildi

İstanbul'da rezidansta sır ölüm

Asırlar sonra ibadete açılacak

New York'a yeni kent simgesi

Veliden öğretmene yumruklu saldırı

Günün diğer manşetleri

Karıncalar hedefe ulaşmak için bakın nasıl koordine oldular

Ekmek makinesinin maharetlerine bakın!

Sadece malzeme bölmesine un, su, yağ ve tuzu koyuyorsunuz. ▪️Ekmeğin kalınlık ve kızarma derecesini belirleyip zamanlamayı ayarlıyorsunuz. Sabah kahvaltınıza sıcacık köy ekmeğini 90 saniyede pişirip hazır hale getiren ekmek makinesinin maharetine bakın.

Cesaret mi, delilik mi?

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı

Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı merakla bekleniyor. Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanı yayınlandı mı? Payitaht Abdülhamid 80. bölüm fragmanını TRT 1 üzerinden izleyebilirsiniz.

Başkan Erdoğan telefonda tebrik etti

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı mezuniyet törenine telefonla bağlanarak mezunları tebrik ettiği görüşmeyi resmi Twitter hesabından paylaştı.

'5 yılda 500 bin gence iş imkanı'
Bylock yazışmaları çözümlendi
Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Diriliş Ertuğrul açıklaması
Hükümet kesin karar aldı
Demirtaş: 'CHP ve İYİ Parti'ye rağmen...'
Bakan Selçuk açıkladı
Damga ve yıllık gelir vergisi beyanname verme süreleri uzatıldı
Tüm zorlukları geçtiler
ABD, Siyonist terör devletine alan açıyor! Hedef büyük İsrail
İslamofobi ve Türk karşıtlığı iç içe
Ekrem İmamoğlu, yapılmış tramvayı vadetti!
Golan Tepeleri konusundaki hadsizliğe fırsat vermeyeceğiz
Başkan Erdoğan'dan 'terör' açıklaması: O dönemin kapanması gerekiyor
2 bin 500 kadın polis alınacak!

Bakan Selçuk açıkladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ortaöğretimde ders sayılarının azaltılması ile ilgili konuştu.

Öğretmen atamasında branş dağılımı belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2019'da yapılacak 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin branş dağılımını açıkladı. Söz konusu alımlar için ön başvurular 26 Mart'ta başlayacaktı. İşte, MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı branş dağılımı...

Mustafa Alpay Medipol kariyer zirvesinde gençlerle buluştu

Gazetemiz yazarlarından BEKA Genel Başkanı Mustafa Alpay Medipol Üniversitesi İnsan Kaynakları Kulübü tarafından organize edilen kariyer zirvesinde gençlere hitap etti.

ÖSYM'den 'son gün' uyarısı

ÖSYM, 2019-Yükseköğretim Kurumları Sınavı için geç başvurularının bugün saat 23.59'da sona ereceğini bildirdi.

Yeni dil sınavı geliyor

MEDER tarafından Hacettepe Üniversitesinde düzenlenen “Önce Yöntem Sonra Lisan” konferansında konuşan YDY Yöneticileri Yönetim Kurulu Yürütme Üyesi Nevfel Baytar yeni bir yabancı dil sınavı için ÖSYM'nin hazırlık aşamasında olduğunu söyleyerek, “Uluslararası standartlara uygun, dört beceriyi ölçen yeni bir sınav için altyapı hazırlıkları tamamlanma aşamasına geldi” dedi.

En Çok Okunan Haberler