Yabancı dil eğitimine çözüm

Güncelleme: 13.03.2019 15:44

Medya ve Demokrasi Derneği (MEDER) Türkiye’de yabancı dil eğitimini masaya yatırdı. MEDER’in düzenlediği “Önce Yöntem Sonra Lisan” eğitimlerinin ilki Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yabancı dil eğitimi konusunda Türkiye’nin yabancı dil eğitimi konusunda istenilen noktaya bir türlü gelemediğini belirten yabancı dil eğitimi konusunda Türkiye’nin önemli isimleri arasında yer alan Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere birçok kuruma dil eğitimi desteği veren ASBÜ DİLMER Müdürü Nevfel Baytar, sorunun nedenlerini ortaya koyarken çözüm önerilerini de sundu.

EĞİTİM SİSTEMİ YENİDEN KURGULANMALI

Baytar, herkesin yabancı dil öğrenebileceğini belirterek, eğitim sisteminin sınav merkezli olmasını eleştirdi. Yabancı dil öğretmenleri ile yakın çalıştığını söyleyen Baytar, “Türkiye’de YDS ve YÖKDİL gibi sınavların sorularını yabancı öğretmenler bile çözemiyorlar. Dünyada kimse sınavları dikkate almıyor. Önemli olan yabancı dili konuşabildiğini gösterebilmek. Yabancı dil konusunda eğitim sisteminin yeniden kurgulanması gerekiyor” dedi. 

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde (AYBÜ) Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın (GSB) desteği, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ) katkısı ile Medya ve Demokrasi Derneği’nce (MEDER) düzenlenen “Önce Yöntem Sonra Lisan” isimli program yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Türkiye’nin yıllarca sorun yaşadığı dil öğrenme konusuna parmak basılan konferansta konuşma yapan Medya ve Demokrasi Derneği Genel Başkanı Berat Erkök yabancı dil öğrenememe konusunun Türkiye’de kronik bir problem haline geldiğine değinerek “Gençlerimizden başlayarak uyguladığımız ‘Önce Yöntem Sonra Lisan’ programlarıyla yabancı dil öğrenilmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. Programın ilerleyen aşamalarında dezavantajlı birçok kesime yönelik de özel projeler ile Türkiye’nin geleceği için çalışmaya devam edeceğiz” dedi. ASBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Nevfel Baytar, sunum yaptığı konferansta dil eğitimi konusunda Türkiye’de yanlış bilinenleri ortaya koyarken gençlere yabancı dil öğrenme noktasında özgüvenli olmaları gerektiğini söyledi.

Yanlış yöntem boşa kürek çektiriyor

Herkesin yabancı dil öğrenebileceğini belirten Baytar, yabancı dil öğrenmek isteyenlerde dil zekâsı olması gerektiği iddialarının gerçeği yansıtmamış olduğunun altını çizdi. Baytar, dil öğrenilmemesi için birçok bahanenin oluşturulduğuna değinerek bunların hiçbirisinin geçerli olmadığına şöyle değindi: “Türkçe Avrupa dil ailesine uygun değil diyenler oluyor. Ama bu da doğru değil. Koreliler, Hintlilier de çok güzel İngilizce öğrenebiliyor. Sorun eğitim sistemimizde yer alıyor. Biz öğrencilere ilk öğretimde 1.600 saat eğitim veriyoruz ama temel İngilizce öğretemiyoruz. Sınavlara odaklı bir eğitimle çocuklarımızın dil öğrenebilmesi mümkün değil. Dünyada yabancı dil konusunda sınavları dikkate alan kurum kalmadı. Yabancı dil seviyesini ölçen uluslararası sınavlar da sadece sizin dili konuşabilmenizi ölçüyor. Türkiye, yabancı dil eğitim konusunda bir dönüşüm başlatmalı.”

Herkes yabancı dil öğrenebilir

Yabancı dil konusunda başarı hikâyesi yazmanın en önemli koşulunun kendi dilinin çok iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yapan Baytar, Türkçe eğitimi konusunda da özel bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Dünya’da en fazla öğrenilmek istenilen dilin İngilizce olduğunu ve Türkiye’deki herkesin yabancı dil öğrenmeye istekli olduğu kaydeden Baytar yapılan çalışmamalarda bunun açıkça görüldüğünü ifade etti. Baytar, “Türk halkı yabancı dil öğrenmeye çok istekli. Ama nereden başlanılması gerektiğini bilmemesi ve eğitim sisteminin verdiği eğitimin onu bir yere taşıyamaması kişinin dil eğitiminde başarılı olmasının önünde engel olarak yer alıyor. Türkiye’de eğitim dönüşümü sağlanana kadar bireysel çalışma ile yol alınması gerekiyor. ASBÜ’de biz Türkiye ortalamasının çok ilerisinde bir eğitim veriyoruz. Şu an internet ortamında üretilen bilginin yüzde 80’i İngilizce, ayrıca akademik araştırmaların yapıldığı dil ise yüzde 60 oranıyla yine İngilizce. Dil öğrenmek isteyenler için internette yer alan birçok ücretsiz kaynak büyük bir fırsat sunuyor. Konuşma, okuma, yazma ve dinlemeden oluşan dört beceriyi geliştirmeye odaklanarak ilerleme sağlanmalı. Gramer veya kelime bilgisi beceri olarak sayılmıyor.”

Yoğun bir ilginin olduğu Önce Yöntem Sonra Lisan programları 15 Mart’ta Hacettepe Üniversitesinde 27 Mart’ta ise Ankara Üniversitesinde devam edecek.

 

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Bahçeli'den HDP talimatı!
Ak Parti tespit etti! Hedef kayıp 430 bin seçmen
Dijital çağı yakalamalıyız
Darbenin izleri silindi
Bir skandal daha! Belediye bütçesinden propaganda
ABD'den Yunanistan'a askeri sevkiyat
Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!

Selçuk: Yapıcı eleştirileri dikkate alacağız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yeni ortaöğretim modeline ilişkin, "Toplumla paylaştık, şimdi de geri bildirim alıyoruz. Gelen geri bildirimlerden yapıcı eleştiriler var. Biz bu yapıcı eleştirileri dikkate almayacak mıyız, tabii ki alacağız." dedi.

Merakla beklenen sonuçlar açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM) Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2019-ALES/1) sonuçları açıklandı.

LGS giriş belgeleri yayımlandı

LGS kapsamında 1 Haziran'da liselere giriş için yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri yayımlandı. Öğrenciler, kayıtlı oldukları okul idarelerine başvurup sınav giriş belgelerini alabilecek.

Bakan Selçuk liselerdeki yeni modelin detaylarını paylaştı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liselerde uygulanacak yeni modelde, öğretmen eğitiminin, materyallerin geliştirilmesinin ve rehberliğin kritik bir öneme sahip olacağını söyledi.

Yeni lise sistemine 'yerlilik ve millilik' damga vuracak!

MEB'in açıkladığı liselerde yeni eğitim modelinin, "evrensel" metodolojiler ile yerli ve milli unsurlarla oluşturulmuş içeriği dikkati çekiyor. Yeni modelde uluslararası alanda kabul görmüş yöntemler kullanılırken, içerik programları yerli literatür ve yerli bilimsel çalışmalarla oluşturulacak.

En Çok Okunan Haberler