Acele edin! Bugün son gün

Güncelleme: 01.06.2020 09:13

Kurumlar vergisi mükelleflerinin, 2019 hesap dönemine ait beyannamelerinin verilme ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri bugün gün sonunda dolacak.

Kurumlar vergisi mükellefi olan  sermaye şirketleri, kooperatifler, iktisadi kamu kuruluşları, dernek veya  vakıflara ait iktisadi işletmeler ile iş ortaklıkları için beyanname dönemi sona  eriyor.
 
1 Ocak-31 Aralık 2019 hesap dönemine ilişkin kurumlar vergisi  beyannamesinin nisan ayında verilmesi gerekiyordu ancak yeni tip koronavirüs  (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 30 Nisan'da dolan süre 1 Haziran'a ertelenmişti.

Bu kapsamda, bugün gün sonuna kadar 2019 hesap dönemine ait kurumlar  vergisi beyannamelerinin verilmesi ve bu beyannameler üzerine tahakkuk eden  vergilerin ödenmesi gerekiyor.
 
Kurumlar vergisi, kurum kazancı üzerinden yüzde 20 oranında alınıyor  ancak bu oran 2019 yılı için yüzde 22 olarak uygulanıyor.
 
Kurumlar vergisi beyannamesi elektronik ortamda düzenleniyor.  Mükellefler beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) "www.gib.gov.tr"  internet sitesi aracılığıyla "https://ebeyanname.gib.gov.tr" adresi üzerinden  elektronik ortamda  verebiliyor.
 
Kurumlar vergisi de İnteraktif Vergi Dairesinin "ivd.gib.gov.tr"  adresinden, GİB mobil uygulamasından veya vergi dairelerinden ödenebiliyor.
 
Uyumlu mükelleflere yüzde 5 indirim
 
Beyannamelere, bilanço, gelir tablosu, işletme hesabı özeti, kesinti  yoluyla ödenen vergiler, yabancı ülkelerde ödenen vergiler, temel mali tablolar,  kurum ortaklarına ve yönetim kurulu üyelerine ilişkin bildirim, transfer  fiyatlandırması kapsamındaki ilişkili kişilere ve işlemlere ilişkin liste ile  örtülü sermaye uygulamasına ilişkin bilgi ve belgelerin eklenmesi gerekiyor.
 
 Ar-Ge ve tasarım indirimi ile sınai mülkiyet hakkı istisnası gibi  indirim ve istisnalara ilişkin bilgi ve belgelerin de beyannameyle sunulması  isteniyor.
 
Kurumlar vergisi mükelleflerinden (finans ve bankacılık sektörlerinde  faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri ile emeklilik şirketleri ve  emeklilik yatırım fonları hariç) belirlenen şartları taşıyanların beyannameleri  üzerinden hesaplanan vergisinin yüzde 5'i indirime tabi tutuluyor. Bunun için  indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ile bu yıldan önceki son iki  yıla ait vergilerin kanuni süresinde ödenmesi ve vadesi geçmiş borcun bulunmaması  gibi şartlar aranıyor.
 

17 ülkeden Türkiye'ye yatırım kararı

Bu hafta en çok altın kazandırdı

Milyonlarca kişinin beklediği oran belli oldu

Elektrikte 'Yeşil Tarife' dönemi

Merakla beklenen veri açıklandı

Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı

Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Meryem suresinin okunuşu, manası ve faziletleri
Ayetel Kürsi'nin okunuşu, manası ve faziletleri...
Nas suresinin okunuşu, manası ve faziletleri
Felak suresinin okunuşu, anlamı ve faziletleri
Vakıa suresinin Türkçe okunuşu
Depremde okunacak dua
Sad suresi, Sad suresinin okunuşu ve anlamı
Furkan suresinin faziletleri ve faydaları
Furkan suresinin nüzul sebebi....
Furkan suresinin okunuşu nasıldır?
Kaymaklı limonlu kurabiye nasıl yapılır?
Gırtlak kanserinin belirtileri nelerdir?
Esmaül Hüsna'dan El Fettah zikrinin faziletleri
Fetih suresinin Türkçe okunuşu
Yasin suresinin Türkçe okunuşu