Bakan Pakdemirli açıkladı! 5 milyar TL ödedik

Güncelleme: 17.02.2019 12:09

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) ile Türkiye genelinde uygulamanın başladığı 1 Haziran 2006'dan 26 Aralık 2018'e kadar toplam 10 milyon 630 bin 691 poliçe düzenlendiğini, 4,5 milyar lira devlet pirim desteği sağlandığını ve 5 milyar lira hasar tazminatı ödendiğini bildirdi.

Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “2018 yılında ülke genelinde yaşanan ve ürünlere zarar veren don olaylarının sayısı kaçtır? Tarım alanlarında don olaylarından dolayı ne kaklar ürün zarar görmüştür? 2018 yılında Niğde ve Aksaray illerinde yaşanan don olaylarının sayısı kaçtır? Ne kadar ürün zarar görmüştür?” yönündeki yazılı soru önergesini cevaplandırdı.

Türkiye genelinde 2018'de aşırı sıcaklık, aşırı kar yağışı, aşırı yağış, fırtına, dolu, kuraklık, sel-su baskını, deprem, don, heyelan, hortum, samyeli, şiddetli rüzgar, yangın ve yıldırım düşmesi afetleri yaşandığını anımsatan Pakdemirli, bu olaylardan 70 ilde yaklaşık 52 bin 450 dekar kapalı, 18 milyon 468 bin 800 dekar açık alanın etkilendiğini kaydetti.

Tarım Sigortaları Kanunu kapsamında ilgili yılı içerisinde meydana gelen doğal afetlerden etkilenen çiftçilerden tarım sigortası yaptıran üreticiler için tarım sigortası eksperleri tarafından hasar tespit çalışmaları yapıldığını ve hasar dosyasının tamamlanmasını müteakip 30 gün içerisinde hasar tazminatlarının ödendiğine dikkati çeken Pekdemirli, "TARSİM ile Türkiye genelinde uygulamanın başladığı 1 Haziran 2006 tarihinden 26 Aralık 2018 tarihine kadar toplam 10 milyon 630 bin 691 adet poliçe düzenlenmiş, 4,5 milyar lira devlet pirim desteği sağlanmış, 5 milyar lira hasar tazminatı ödenmiştir." bilgisini verdi.

Niğde ve Aksaray

Pakdemirli, Aksaray ve Niğde'de geçen yıl meydana gelen don, dolu, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış ve yangın afetlerinden 418 bin 400 dekar tarımsal üretim alanının etkilendiğini belirtti.

TARSİM ödemelerine ilişkin de Pakdemirli, 1 Haziran 2006'dan 26 Aralık 2018'e kadar Niğde'de 40 bin 990 adet poliçe düzenlendiğini; 61,7 milyon lira devlet desteği sağlandığını ve 81,7 milyon lira hasar tazminatı ödendiğini bildirdi. Pakdemirli, Aksaray'da ise aynı dönemde TARSİM ile 98 bin 699 poliçe düzenlendiğini; 36,6 milyon lira devlet pirim desteği sağlandığını ve 26,4 milyon lira hasar tazminatı ödendiğini ifade etti.

"ÇKS gözden geçirilmeli"

CHP Niğde Milletvekili Gürer, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmesinde, Türkiye'nin don, sel-su baskını, kuraklık ve aşırı yağışlar nedeniyle tarımsal üretimde ciddi sorunlar yaşadığına işaret etti.

Tarımsal üretim desteklemelerinin, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilere TARSİM aracılığıyla yapıldığını anımsatan Gürer, "Pek çok üretici ÇKS’ye kayıtlı olmadığı için doğal afetlerde ciddi kayıplar yaşamaktadır. ÇKS sisteminin yeniden gözden geçirilerek tüm çiftçilerin sisteme alınması ve TARSİM’in tüm üreticilerimizin faydalanacağı bir düzenleme yapması sağlanmalıdır." diye konuştu.

Milat Ailesi iftarda buluştu

Milat ve Yenisöz ailesi, 8. kez düzenlenen geleneksel iftar programında bir araya geldi. Ertuğrul Gazi Parkı Osmanlı Konağı'nda gerçekleştirilen iftar programına Genel Yayın Yönetmenimiz Ali Adakoğlu, Medya Grup Başkanımız Ahmet Zeki Gayberi, Genel Yayın Koordinatörümüz Serdar Arseven, Ankara Temsilcimiz Bayram Zilan ve Milat ve Yenisöz yazarları katıldı.

Kudüs'e giriş engeli

BİM 10 Mayıs aktüel ürünler indirim kataloğu!

Türkiye'deki marketler zincirinden biri olan ''BİM'' 10 Mayıs Aktüel İndirim ürünler kataloğu yayınladı. 10 Mayıs 2019 tarihi için indirimde olan ürünleri haberimizde bulabilirsiniz. İndirimli ürünler hangileri? Kampanya ne kadar sürecek? Öğrenmek için haberimizi okuyun.

Anadolu Savunma 'Seyit' ile görücüye çıktı

Assange'a böyle götürüldü

Günün diğer manşetleri

Marangoni etkisi nedir

İki sıvının farklı yüzey gerilimleri neticesinde birbirleri arasındaki kütle transferine Marangoni Etkisi denir.

Gri kategorideki teröristin yakalanma anı

İçişleri Bakanlığının Terörden Arananlar Listesi'nde "gri kategori"de yer alan PKK'lı terörist "Aras Faraşin" kod adlı Aras Aslan'ın yakalanma anı güvenlik kamerasına yansıdı.

Yıl 1951 ilk kurşun geçirmez cam testi

Balinaların devasa büyüklükleri ve onlarla oynayan yunuslar

"Doğa mutlaka bir yolunu bulur"

Fatih Terim'den 5 yıllık imza!
Aslan kutlamalara başladı
Erdoğan'dan o sanatçılara sitem
İranlı Sünni vekillerden Hamaney'e mektup
İlan İHH
İnfaz edilen kadın teröristin not defterinden çıktı
İlan - Mirasımız Derneği
Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi
Lapseki kesonu batırıldı!
Prim eksiği olana müjde!
AK Parti'den flaş seçim hamlesi
Başkan Erdoğan'dan İstanbul seçmenine çağrı
PKK'ya Karadeniz darbesi!
İstanbul'a iki yeni metro hattı geliyor
İsrail'in yeni bahanesi: İdari tutuklama

Türkiye'den yeni Çin hamlesi! Yürürlüğe girdi

Çin menşeli bazı alüminyumdan ürünlerin ithalatında uygulanan dampinge karşı kesin önleme ilişkin nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verildi.

Prim eksiği olana müjde!

Yaş şartını yerine getirdiği halde prim eksiği olan ve çalışamayan SSK'lıya emekli olmanın yolu açılıyor. Düzenlemeden 100 bin kişinin faydalanması bekleniyor.

Vatandaşın cebine 1 milyar lira tasarruf sağladık

Deniz ve kara taşımacılığında Türkiye'nin en önemli firmaları arasında yer alan Negmar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koç, “2013 yılı Temmuz ayından bu yana Eskihisar-Tavşanlı (Yalova) hattında kaliteli hizmetimizle yaptığımız indirimlerimizle vatandaşımıza 1 milyar Türk Lirası tasarruf sağladık” dedi.

Bayram ikramiyesi için tarih belli oldu!

Emeklilere verilen bayram ikramiyesi Ramazan Bayramı öncesinde 31 Mayıs'ta verilecek.

Son 7 yılda dikkat çeken büyüme

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nebati, “Son 7 yılda toplam GSYH ortalama yüzde 6,5 büyürken, bilgi ve iletişim sektörü ortalama yüzde 7,5 büyümüştür." dedi.

En Çok Okunan Haberler