Benzin ve motorine zam: Pompaya yansımayacak

Güncelleme: 15.04.2019 19:56

Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere benzine 22, motorine 18 kuruş zam geldi. Yapılan zamlar EŞEL Mobil Sistemi kapsamında pompaya yansımayacak.

Benzin ve motorine zam yapıldı. Bu geceden itibaren geçerli olmak üzere Benzinde 22, motorinde ise 18 kuruş litre başına zam geldi. Yapılan zamlar EŞEL Mobil Sistemi kapsamında pompaya yansımayacaktır.

Benzin ve motorine bu geceden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) tarafından yapılan açıklamaya göre benzine 22, motorine ise 18 kuruş litre başına zam geldi.

Zamların Eşel Mobil Sistemi kapsamında pompa fiyatlarına yansımayacağı da bildirildi.

Eşel mobil sistemi nedir?

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan "eşel mobil sistemi"yle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış neticesinde yurt içi pompa fiyatlarında meydana gelen yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Mayıs 2018'den itibaren artan akaryakıt fiyatları bu sistemle bir çok defa pompaya yansıtılmazken, geçen yıl Kasım ayında fiyatlarda vergiden karşılanan miktarın altına inilmesiyle sistem devreden çıkarılmış ve indirimler de pompaya yansımıştı. Benzin fiyatının tekrar yükselişe geçmesiyle "eşel mobil sistemi"ne geri dönülmüş oldu.

Dağıtım firmalarının belirlediği fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösteriyor.

Salgının ardından Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem

Keban Hidroelektrik Santrali'ne yerli jeneratör

GSM operatörlerinden açıklama geldi

Koronavirüs tedbiri için önemli adım
Kamu işçilerinin ilave tediyeleri bugün yatacak

Ekonomide sevindiren gelişme!

Merkez Bankası'ndan kritik hamle!

5 milyondan fazla aileye hükümetten destek