Büyüme verilerine Bakan Albayrak'tan ilk yorum

Güncelleme: 02.12.2019 13:34

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yılın dördüncü çeyreğine ilişkin öncü göstergelere göre Türkiye'nin büyüme ivmesinin artmaya devam ettiğini bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirirdi, geleceğe ilişkin öngörülerini paylaştı. 

Çeyreklik bazda büyümelerin ardından üçüncü çeyrekte ekonominin yıllık bazda da büyümeye geçtiğini belirten Albayrak, dengelenme dönemi başarısı, maliyetlerde sağlanan düşüş, artan güven endeksleri ve değişim sürecinin etkileriyle sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli gördüklerini ifade etti.

Çeyreklik bazda büyümelerin ardından 3. çeyrekte ekonomimiz, yıllık bazda da büyümeye geçti. 

Dengelenme dönemi başarısı ile maliyetlerde sağlanan düşüş, artan güven endeksleri ve değişim sürecinin etkileri ile sanayide gelen yıllık bazda büyümeyi önemli görüyoruz.

Albayrak, "Dördüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, büyüme ivmemizin artmaya devam ettiğini gösteriyor. Yüzde 5'lik büyüme hedefimiz için sanayi katma değerini artırmaya, özellikle yatırımlar tarafındaki toparlanmayı hızlandırmaya, üretim ve istihdam odaklı sektörleri güçlendirmeye odaklanacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

81 ilde 100 bin sosyal konut inşa süreci başlıyor

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası'nın kararı öncesi dolarda son durum
Merkez Bankasının İstanbul'a taşınması 2022'de tamamlanacak

BKM'den flaş kredi kartı açıklaması

Ankara'nın vergi rekortmenleri belli oldu

Yabancı yatırımcı Türkiye'yi tercih ediyor