Engelleri kaldıran düzenleme

Güncelleme: 03.06.2019 11:55

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bundan sonraki tüm yapıların engelli kullanımına uygun olması şartı engelli bireyleri temsil eden STK’lar tarafından ‘devrim gibi karar’ olarak nitelendirildi. Karardan mutlu olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Metin, “Bu kararla binalarda engellilerle ilgili bugüne kadar yaptıramadığımız tedbirlerin daha planlama aşamasında uygun hale dönüşmesi sağlanacak.” dedi.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak önemli bir karara imza attı. Yapı Denetim Yönetmeliği’nde değişiklik yapan Bakanlık, bundan sonra inşa edilecek tüm binaların engellilere uygun bir şekilde yapılmasına karar verdi. Devrim niteliğindeki kararı Milat’a değerlendiren Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Metin, “Türkiye Sakatlar Konfederasyonu olarak takipçisi olduğumuz bir konunun çözüme kavuşması hepimizi çok mutlu etti. Bu yönetmelikte Konfederasyonumuzun öneri ile gerçekleşmiş oldu. Dolayısı ile sivil inisiyatifin, sivil örgütlerin önemi bir kez daha ortaya çıktı.” dedi.

 

 

 

Yapılar engellilere uygun değil

Engelliler için en önemli problemlerden birisinin erişilebilirlik sorunu olduğunu söyleyen Metin, “Bu problem çözülmediği sürece bulunduğu yerden dışarı çıkamayan engelli vatandaşlar toplumun içerisinde tam, eşit ve etkin yer alamıyor. Bulunduğunuz yerden dışarı çıkmanın kuralı ise yapılı çevrenin, toplu taşıma araçlarının ve bilgiye erişimin herkes için erişilebilir olmasından geçiyor. Birçok yapının engelli erişimine uygun olmadığını herkes çevresinde görmüştür. Ben çok şahit oldum. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde engelli arkadaşlarım var. Mesela geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’ya gitmiştim. Orada iki engelli arkadaşım evlenmişler. İkisi de tekerlekli sandalyede. Ama kendilerinin yaşayacağı uygun bir yer bulamamışlar. Ben bastonlarla yürüyebildiğim için şanslı engellilerden birisiyim. Bu sayede birçok problemi kendi başıma aşabildim.  Tekerlekli sandalyedeyseniz ya da daha zor durumdaysanız, daha başka malzemelere ihtiyacınız varsa o zaman yapılı çevrenin size göre yüzde yüz olarak düzenlenmiş olması gerekir ki, o problemleri aşıp toplumsal yaşamın içerisine tam, eşit ve etkin bir şekilde katılabilesiniz.” şeklinde konuştu. 

Engellilerin hayatı kolaylaşacak

Yeni düzenleme hakkında da bilgi veren Metin şunları söyledi: “Yapı Denetim Uygulama Yönetmeliği değişti. Artık mimarlar projelerini engelli erişimine uygun yapmak ve bunları onaylatmak zorundalar. Bu kararla binalarda engellilerle ilgili bugüne kadar yaptıramadığımız tedbirlerin daha planlama aşamasında uygun hale dönüşmesi sağlanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a, Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan Can’a, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a, Engelli Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç’a, Erişilebilirlik Dairesi Başkanı Dr. Deniz Çağlayan Gümüş’e teşekkür ediyorum. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu olarak takipçisi olduğumuz bir konunun çözüme kavuşması hepimizi çok mutlu etti. Bu yönetmelik de Konfederasyonumuzun önerisi ile gerçekleşmiş oldu. Dolayısı ile sivil inisiyatifin, sivil örgütlerin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Engelli arkadaşlar; gelin hep beraber örgütlenelim. Bir olursak, güçlü olursak, tek yumruk olursak yapamayacağımız bir şey yok.”

 

Dolar'da düşüş! İşte günün ilk rakamları

Bakan Selçuk açıkladı: 62 bin 500 kişiye ödeme yapıldı

Salgının ardından Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni dönem

Merkez Bankası'ndan kritik hamle!
5 milyondan fazla aileye hükümetten destek

Keban Hidroelektrik Santrali'ne yerli jeneratör

GSM operatörlerinden açıklama geldi

Ekonomide sevindiren gelişme!