Merkez Bankası Başkanı Uysal yeni dönem stratejilerini anlattı

Güncelleme: 15.07.2019 14:33

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal "Sağlıklı ve kapsayıcı bir büyüme fiyat istikrarının sürdürülebilirliğini güçlendirir" açıklaması yaptı.

Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Murat Uysal önemli açıklamalar yaptı. Uysal açıklamalarında enflasyon görünümünü etkileyen bütün faktörlerin yakından izlendiğini belirterek, "Gerek beklentiler gerekse kendi projeksiyonlarımızı dikkate alan makul bir reel getirinin korunduğu bir çerçeveyi esas alacağız." dedi.

Uysal'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Mevcut araçlarımızda revizyona gidebiliriz

Sağlıklı ve kapsayıcı bir büyüme fiyat istikrarının sürdürülebilirliğini güçlendirir.
Küresel konjonktür ve sermaye akımlarının seyrine göre, rezervlerimizi güçlendirmek için mevcut araçlarımızda revizyona gidebiliriz.

Para politikası süreçlerinin tasarımında, makroekonomik göstergelerin tamamını dikkate alan veri odaklı bir yaklaşım ile hareket edeceğiz.

Kurumsal şeffaflığımızı artırmaya ve politika iletişimimizi güçlendirmeye yönelik bazı iyileştirme adımlarının üzerinde çalışıyoruz.

Enflasyon görünümünü etkileyen bütün faktörleri yakından izleyerek, gerek beklentiler gerekse kendi projeksiyonlarımızı dikkate alan makul bir reel getirinin korunduğu bir çerçeveyi esas alacağız.

Mevcut gelişmeler para politikasında hareket için bir manevra alanı oluştuğuna işaret ediyor. Bu çerçevede Para Politikası Kurulu açıklanan bütün verileri analiz ederek, ortak akıl ve istişare çerçevesinde uygun kararı verecektir..

Antalya'ya tüm zamanların rekoru kırıldı

Trump'tan gerilimi tırmandıracak çağrı: Dönün

Dünyanın en uzun kesintisiz uçuşu için hazırlanıyorlar

Ekonomide kritik rakamlar açıklandı
Memur zamlarıyla ilgili önemli gelişme!

Kamu işçisinin zam oranı belli oldu

Eczacılık ihracatında dikkat çeken artış

Bayramda tüketiciler kartlı alışverişi seçti