Sanayiciye doğalgaz desteği

Güncelleme: 14.09.2018 16:02

EPDK’nın konunu tarafları ile yaptığı görüşmeler sonrasında aldığı karara göre OSB’ler içerisinde doğal gaz dağıtımı yapılacak yetkili firmalarca yapılarak küçük OSB’lerin gelişmesinin önü açılacak. Uygulama Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

EPDK,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) ve diğer sektör temsilcileri ile toplantılar yaparak sanayicilere dönük önemli bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeyle OSB’lerin talebi halinde, doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından OSB’lerin içerisinde doğal gaz altyapısı kurulacak ve dağıtım faaliyeti yapılacak. Özellikle yeni kurulan ve bütçesi yeterli olmayan OSB’lerde doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından şebeke yatırımı yapılacak ve işletme faaliyetleri yürütülecek. Böylece OSB’ler bütçelerini diğer alt yapı ihtiyaçları için kullanabilecek.

Sanayici önemli bir kalem harcamadan kurtuldu

OSB’lere doğal gazın ulaştırılması ile birlikte sanayicinin OSB’lere yatırım yapması kolaylaşacak ve sanayicimizin rekabet gücü artmış olacak. Dağıtım şirketlerin OSB’ler için yaptıkları yatırımlar ve işletme giderleri tarifelerinde dikkate alınacak. OSB Kanunu’nun OSB’lere tanıdığı doğalgaz altyapısını kurma, işletme, dağıtım ve satışını yapma yetkisini şebeke yatırımlarına ilişkin maliyetlerin yüksek olması, şebeke ve hatların sürekli bakım ve onarım gerekliliği, doğal gaz dağıtım hizmetinde acil müdahale zorunluluğu, gibi teknik ve ekonomik nedenlerle birçok OSB kullanamamaktaydı. Sadece teknik kapasitesi yüksek ve ekonomik durumu güçlü olan büyük OSB’ler bu faaliyetleri yürütebilmekteydi. Bu düzenleme ile tüm OSB’lerin doğal gaza erişiminin önü açılmış oldu. Sanayicinin doğal gaza erişiminin kolaylaşması ile enerji girdi maliyetlerinde azalma sağlanmış olacak. Teknik ve güvenlik gerekçesiyle OSB içindeki hatların dağıtım faaliyeti konusunda uzmanlaşmış dağıtım şirketleri tarafından inşa edilip işletilmesi sağlanacak.

Yeni OSB’ler canlanacak

Yeni kurulan ve sanayiciyi çekmek isteyen OSB’lerde doğal gaz erişim imkânı olmaması büyük bir sorun teşkil ediyordu. Bu düzenleme ile dağıtım şirketleri OSB’lerin talep etmesi halinde doğal gaz dağıtım alt yapısını kurabilecek ve işletmesini yapabilecek. Bugüne kadar doğal gaz alt yapısını kurmuş olan ve işletmesini yapmakta olan OSB’ler de isterse doğal gaz alt yapısını ve işletme faaliyetlerini dağıtım şirketlerine devredebilecek. Böylece OSB’ler kendi uzmanlaştıkları alanlara daha fazla kanalize olacaklar ve bütçelerini daha etkin yönetebilecek. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

Bu besinleri sakın buzdolabına koymayın!
Yerel seçim anketinden bomba sonuç!
Dünyanın en gizemli üssü!
Türkiye'nin en çok satan lüks otomobilleri
Uyuyan güzelin sırrı çözüldü
İstanbullular dikkat! Bu yollar trafiğe kapatılacak
Cumhur, başkanı ile buluştu
Kore'de bir ilk! Tarih netleşti
Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!
Cumhurbaşkanlığı'ndan esnafa müjde!
Af teklifinin detayları belli oldu
Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki
PKK'dan büyük vahşet
Florence kasırgasında ölü sayısı yükseliyor
Bahçeli'den ABD ve Esed'e sert sözler
Sedanur'dan acı haber!
ABD yine aynı türküyü söylüyor
Twitter kullanıcıları dikkat! Yeni tespit edildi
Askeri törene terör saldırısı! Ölü ve yaralılar var
TSK açıkladı! PKK'ya büyük darbe

Semin Öztürk'ten akrobasi gösterisi

Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali üçüncü gününde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İSTANBUL'da

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Anadolu Ajansı'nın global iletişim ortağı olduğu TEKNOFEST'te düzenlenen törende konuştu.

Öğrencileri taşıyan midibüs devrildi: 1 ölü, 18 yaralı

Kocaeli Körfez'de ortaokul ve lise öğrencileri taşıyan midibüs devrildi. Kaza sonucunda bir kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı. midibüsteki öğrencilerin TEKNOFEST İstanbul'a gitmek üzere Aksaray'dan yola çıktığı öğrenildi.

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD'nin YPG/PKK bölgesine askeri sevkiyatları sürüyor

ABD, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelere silah, mühimmat ve askeri malzeme sevkiyatına devam ediyor.

Çok Okunanlar

Erdoğan'dan ABD'ye sert tepki

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu anda festival alanında kurulan platformda TEKNOFEST'te bulunanlara hitap etti. Erdoğan konuşmasında ABD'nin terör örgütü PKK/YPG'ye 19 bin tır, 3 bin kargo uçak silah gönderdiğini söyledi.

İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlığına Erdoğan'ın imzasıyla İsmail Cesur atandı. Daha önce Başkan Erdoğan'ın sosyal medya hesaplarının yöneticiliğinden tanıdığımız İsmail Cesur kimdir? İsmail Cesur nerelidir? İsmail Cesur ne mezunudur? Sorularınızın cevabı için yazımıza bakabilirsiniz.

Türkiye ve Rusya'nın hamlesi ABD'yi zora soktu!

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen İdlib mutabakatının yankıları sürüyor. Pentagon'un eski analistlerinden Yarbay Karen Kwiatkowski,İdlib mutabakatına ilişkin "Türkiye ve Rusya, ABD'nin Suriye'de işini zorlaştıracak" dedi.

Nagehan Alçı hastanelik oldu

Gazeteci Nagehan Alçı şiddetli ağrıları sebebi ile ambulansla hastaneye kaldırıldı. Alçı'nın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Af teklifinin detayları belli oldu

MHP Genel Başkan Yardımcı Fethi Yıldız, 24 Eylül'de Meclis'e sunulacak olan af teklifinin detaylarını paylaştı.

Bu kategorideki diğer haberler