Sanayiciye doğalgaz desteği

Güncelleme: 14.09.2018 16:02

EPDK’nın konunu tarafları ile yaptığı görüşmeler sonrasında aldığı karara göre OSB’ler içerisinde doğal gaz dağıtımı yapılacak yetkili firmalarca yapılarak küçük OSB’lerin gelişmesinin önü açılacak. Uygulama Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

NEŞAT GÜNDOĞDU/ANKARA

EPDK,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) ve diğer sektör temsilcileri ile toplantılar yaparak sanayicilere dönük önemli bir düzenleme yaptı. Yapılan düzenlemeyle OSB’lerin talebi halinde, doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından OSB’lerin içerisinde doğal gaz altyapısı kurulacak ve dağıtım faaliyeti yapılacak. Özellikle yeni kurulan ve bütçesi yeterli olmayan OSB’lerde doğal gaz dağıtım şirketleri tarafından şebeke yatırımı yapılacak ve işletme faaliyetleri yürütülecek. Böylece OSB’ler bütçelerini diğer alt yapı ihtiyaçları için kullanabilecek.

Sanayici önemli bir kalem harcamadan kurtuldu

OSB’lere doğal gazın ulaştırılması ile birlikte sanayicinin OSB’lere yatırım yapması kolaylaşacak ve sanayicimizin rekabet gücü artmış olacak. Dağıtım şirketlerin OSB’ler için yaptıkları yatırımlar ve işletme giderleri tarifelerinde dikkate alınacak. OSB Kanunu’nun OSB’lere tanıdığı doğalgaz altyapısını kurma, işletme, dağıtım ve satışını yapma yetkisini şebeke yatırımlarına ilişkin maliyetlerin yüksek olması, şebeke ve hatların sürekli bakım ve onarım gerekliliği, doğal gaz dağıtım hizmetinde acil müdahale zorunluluğu, gibi teknik ve ekonomik nedenlerle birçok OSB kullanamamaktaydı. Sadece teknik kapasitesi yüksek ve ekonomik durumu güçlü olan büyük OSB’ler bu faaliyetleri yürütebilmekteydi. Bu düzenleme ile tüm OSB’lerin doğal gaza erişiminin önü açılmış oldu. Sanayicinin doğal gaza erişiminin kolaylaşması ile enerji girdi maliyetlerinde azalma sağlanmış olacak. Teknik ve güvenlik gerekçesiyle OSB içindeki hatların dağıtım faaliyeti konusunda uzmanlaşmış dağıtım şirketleri tarafından inşa edilip işletilmesi sağlanacak.

Yeni OSB’ler canlanacak

Yeni kurulan ve sanayiciyi çekmek isteyen OSB’lerde doğal gaz erişim imkânı olmaması büyük bir sorun teşkil ediyordu. Bu düzenleme ile dağıtım şirketleri OSB’lerin talep etmesi halinde doğal gaz dağıtım alt yapısını kurabilecek ve işletmesini yapabilecek. Bugüne kadar doğal gaz alt yapısını kurmuş olan ve işletmesini yapmakta olan OSB’ler de isterse doğal gaz alt yapısını ve işletme faaliyetlerini dağıtım şirketlerine devredebilecek. Böylece OSB’ler kendi uzmanlaştıkları alanlara daha fazla kanalize olacaklar ve bütçelerini daha etkin yönetebilecek. Düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. 

Doğu'da kış çetin geçiyor
Dünya liderlerinin bu hallerini hiç gördünüz mü?
Teröristlere kış darbesi
Komiser Orhan diziye renk kattı
İstanbul'da yolcu otobüsü devrildi

Günün diğer manşetleri

Meksika'nın dev projesi! Saatte 965 km hız yapacak

Meksika da saatte 965 km hızla gidebilen yüksek hızlı Hyperloop ulaşım aracı için gerekli projeyi tamamlanıyor.Türkiye de bu proje gerçekleşirse İstanbul-Ankara arası bu araçla 30 dakikada gidilebilir...

Erdoğan canlı yayında Macron'a böyle ders verdi!

Başkan Erdoğan: (Macron'un sözde Ermeni soykırım kararı) "Macron, 'sen daha siyasette yenisin, önce tarihi iyi öğren dedim. 'Bizim tarihimizde böyle bir şey yok dedi'. Bak şimdi ben sana tarih dersi veriyorum."

Fransa'da olaylar çığrından çıktı

ATM'lerdeki dolandırıcılık yöntemine bakın!

Atatürk Barajı'nda teknolojik yenilik

Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından GAP'a hayat veren ve gövde dolgu hacmi bakımından Türkiye'de 1. dünyada 6. sırada yer alan Atatürk Barajı, yapılan modernizasyon çalışmasıyla teknolojik olarak yenilendi.

PKK'nın talimatıyla aday oldu!
Ali Erbaş'tan dikkat çeken açıklama!
100'den fazla ismi ifşaladılar
Çıkarları birbirlerine uymadı
Kadıköy'de gol var kazanan yok
Bakan Akar'dan kritik görüşmeler!
İlandır
İdlib'de insanlık katledildi
Hedefte Suudi Arabistan ve BAE var
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi!
Dev proje hizmete giriyor!
Bakan Koca'dan atama müjdesi!
Yıkılacaklar arasında o ismin de oteli var!
Erdoğan: Onlar konuşur AK Parti yapar
Yıldırım 'endişe etmeyin' deyip garanti verdi!
İleri teknoloji hedeflendi
Türkiye'nin kredi notu açıklandı!
Merkez Bankası'ndan flaş hamle