Son 10 yılın rakamları belli oldu! Türkiye'ye servet yağdı

Güncelleme: 16.09.2019 12:56

Katılım bankaları son 10 yılda kira ihracı ile Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sağladı. Bu dönemde 85 milyar lira, 2 milyar euro, 36 bin ton altın ve 12 milyar dolarlık ihraç gerçekleştirildi. Katılım bankaları arasında Kuveyt Türk ihraç lideri oldu.

Hazine ve Türkiye'de faaliyet gösteren katılım bankaları, 10 yıl içinde yurt içi yerleşiklerden çıkarttıkları kira sertifikalarıyla toplam 85 milyar lira, 2 milyar euro, 36 bin ton altın ve 12 milyar dolarlık ihraç gerçekleştirdi. Gerçek bir varlık üzerindeki mülkiyet hakkını ifade eden ve hakkın sahibinin ilgili varlıktan gelir elde etmesini sağlayan sukuk, faizsiz bankacılık prensiplerine göre hareket eden yatırımcı grup için önemli bir alternatif yaratıyor.

KUVEYT TÜRK LİDER

Faizsiz finans sektörüne talebin artması, sektörde kullanılan "İslami tahvil" olarak da adlandırılan sukukun (kira sertifikaları) gelişimine ciddi ivme kazandırdı.Katılım Bankaları Birliği'nin sukuk ihraç verilerine göre, katılım bankalarının 1 Ocak 2010-31 Temmuz 2019 döneminde gerçekleştirdiği65 milyar 106 milyon liralık kira sertifikası ihracında enbüyük pay 21 milyar 68 milyon lirayla Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın oldu. Albaraka Türk Katılım Bankası 12 milyar 367 milyonluk sukuk ihracı gerçekleştirirken, Vakıf Katılım Bankası'nın ihracı 11 milyar 145 milyon liraya ulaştı. Vakıf Katılım Bankası'nı, 10 milyar 967 milyon lirayla Türkiye FinansKatılım Bankası, 8 milyar 904 milyon lirayla da Ziraat Katılım Bankası takip etti. Öte yandan, FETÖ'ye müzahir olan ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildikten sonra iflasına karar verilen Asya Katılım Bankası, faaliyet gösterdiği dönemde 654 milyon 230 bin lirayla katılım bankalarının sukuk ihracında yüzde 1'lik dilimde yer buldu. Hazine de kira sertifikalarını altın, euro, dolar ve lira cinsinden ihraç etti. Hazine, 1 Ocak 2012-31 Temmuz 2019 döneminde toplamda, 32 milyar 381 milyon lira, 2 milyar 403 milyon euro, 36 bin 456 ton altın ve 8 milyar dolar değerinde kira sertifikası ihracı gerçekleştirdi.

KÖRFEZ DE GELİYOR

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, son yıllarda kamunun sağlamış olduğu vergi teşvikleri ile birlikte özel şirketlerin de sukuk ihraçlarını büyük oranda artırdığını söyledi.Akyüz, özel şirketlerin, katılım bankalarının varlık kiralama şirketleri üzerinden sukuk ihraçlarını gerçekleştirdiğine işaret ederek, "Yurt içi ve dışı sukuklarda yatırımcı profilinde farklılıklar bulunmaktadır. Yurt içi sukuklarda yatırımcı profilinin büyük çoğunluğunu Türk yatırımcılar, portföy yönetim şirketleri, emeklilik fonları oluştururken, yurt dışı ihraçlarda yatırımcıların büyük çoğunluğu Körfez bölgesi ülkelerinden" dedi.

MALEZYA İLGİSİ YOĞUN

2017 yılında 19 ülkenin toplam 85 milyar doları sukuk ihracı gerçekleştirdiğini aktaran Akyüz, bu ihracın yüzde 63'ünün özel sektörle, yüzde 31'inin kamu eliyle gerçekleştirildiğini bildirdi. Küresel sukuk piyasasının, genel olarak Müslüman ülkelerde, özellikle Malezya, Endonezya ve Körfez ülkelerinde geliştiğini ifade eden Akyüz, devlet politikası olarak büyük ölçüde desteklenen Malezya ekonomisinde sukukun çok yaygın bir finansal enstrüman olarak kullanıldığını aktardı. Akyüz, Malezya'nın 2017 yılında küresel sukuk pazarında 35 milyar dolarlık ihraç büyüklüğüyle lider olduğunu vurguladı.

Borsada 6 Mart'tan bu yana en yüksek kapanış

Ekonomiye güven 'normalleşme süreciyle' toparlandı

Bakanlıktan 1 milyar euroluk çevre ve altyapı projesi

Yönetmelik değişiyor! Artık mağduriyet olmayacak

Dolarda kan kaybı devam ediyor

Bakan Albayrak: Pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağız

Nazar değmiş kişi hangi duaları okumalı?
Keten tohumu faydaları nelerdir?
Topuk çatlakları neden olur?
Yüzdeki renk eşitsizliği nasıl geçer?
Münafikun suresi, Münafikun suresinin okunuşu ve anlamı
Tur suresinin faziletleri ve faydaları
Tur suresinin nüzul sebebi...
Tur suresinin okunuşu nasıldır?
Kalın bağırsak kanseri neden olur? İşte kalın bağırsak kanseri belirtileri
Kahve çekirdeği kurabiye nasıl yapılır?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua...
En Nafi Esmaül Hüsnası manası ve faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(28.05.2020)
Dolar ne kadar? 28.05.2020
Esmaül Hüsnadan Er Rauf isminin faziletleri