Türk yatırımcının gözdesi: Daha iyisi yok

Güncelleme: 27.12.2018 21:57

Son 15 yıldır ciddi yatırım kaynağına dönüşen gayrimenkul sektöründe Türk yatırımcıları için son zamanların en karlı ülkesi olarak öne çıkan yer Montenegro olduğu belirlendi. Yapılan istatistiklerin ardından yatırımcıların gözünü çevirdiği ülkede emlak adeta altın değerinde. Karadağ'da kira çarpanı oranına kıyaslandığında yatırımlar 13 yılda geri dönüşüm sağlayarak bir çok Avrupa ülkesinin önünde yer aldı.

Bireysel yatırımcı için en değerli yatırım aracı gayrimenkuldür. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde gayrimenkul son 15 yılda ciddi getiri kaynağına dönüştü. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de her zaman yatırım listesinde ilk sırada yer alıyor. 2008'deki küresel finansal krizin ardından 2014'e kadar emlak fiyatları değer kaybeden AB'de trend son 5 yıldır geri döndü. Tabii ülkeden ülkeye değişmek kaydıyla. 28 AB üyesi ülkesi ve aday ülkelere dair düzenli istatistikler açıklayan Avrupa İstatistik Enstitüsü Eurostat'a göre özellikle AB'nin 4 yıl içinde sınırlarına katacağı Montenegro'da (Karadağ) emlak altın değerinde. Ülkede kira çarpanı 13 yıl. Karadağ, savaş ülkesi Ukrayna ve siyasi kaosu bir türlü atlatamayan Moldova'dan sonra en değerli ülke. Türkiye’de ise kira çarpanı 28 yıl. Bu rakam da bir çok Avrupa ülkesinin önünde. Nitekim Avusturya'da bu değer 51 yıl, İtalya'da 42 ve İngiltere'de 38 yıl. Haliyle 13 yılın neden bireysel yatırımcının gözlerini parlattığını anlayabiliriz.

Konut üretiminde Türkiye’deki tecrübesini Karadağ'a taşıyan Mirnadom'un kurucu ortağı ve CEO'su Serkan Şahin, ülkenin en fazla değerlenen en değerli koylarına sahip sahil şehri Bar'da konut ürettiklerini söylüyor. Ülkede yer kıtlığından dolayı sınırlı sayıda konut üretimine izin verildiğini belirten Şahin, Adriyatik kenarındaki şehirlerden en makul fiyata konut alınabilecek bölgenin Karadağ olduğunu vurguluyor. 

Oturum izni için alt limit yok

Karadağ'da emlak yatırımı yapanların bir diğer motivasyonu da ülkenin konut alana oturum izni vermesi. Konut değeri için henüz bir alt limit bulunmuyor. Avrupa'da bazı ülkeler oturum izni için alt limit getirmiş durumda. Örneğin Yunanistan'da 250 bin Euro ve İspanya'da 500 bin Euro'luk alt limitler bulunuyor. Bu da ülkece belirlenen rakamın altında bir emlak alımı yaptığınızda evinizi görmek için vize almak zorunda kalacağınız anlamına geliyor. Karadağ'da durum farklı. Oturum izninin, evin tapusu elinizde olduğu sürece her yıl yenilendiğini kaydeden Serkan Şahin, özellikle şu uyarıda bulunuyor: “Dünyanın hiç bir yerinde olmadığı gibi emlak alma yolu ile vatandaşlık verilmesi Karadağ'd da bulunmuyor. Yatırımcı, ev alarak ya da iş kurarak vatandaşlık alacağı vaatlerine itibar etmesin.”

Türk yatırımcının gözdesi

Karadağ'a dair raporlar uzun süredir Türkiye'deki birçok şirket yöneticisinin masasında yer alıyor. Zaten Bursalı İntaş gibi bazı firmalar çoktan AVM, otel ve inşaat yatırımlarında bulunmuş. D-Marin, İntaş'ın da taşeronluk yaptığı milyar dolarlık kompleks projesi Porto Novi'de marina işletmeciliğini almış bile. Sahilin şeridinin en büyük şehri Bar'daki limanın işletmesi de yine Türklere emanet. Buradaki limanın İtalya-Trieste'deki limanla birlikte Adriyatik'teki iki limandan birisi olduğunu bilirsek Kutman Grubun işlettiği limanın önemini kavrayabiliriz. Zaten hediyelik eşya, restoran ve butik gibi sayısız işletmeyi Türklerin işlettiğini söylememize bile gerek yok. Ayrıca Türk emlak yatırımcısı da sahil şeridindeki her metrekare ile ilgili bilgiye sahip. Kışın günde bir, yazın günde 2 sefer yapan Türk Hava Yolları'nın yolcu listesi, ilginin boyutları hakkında bilgi verecektir.


TABLO..
Ülke Kira çarpanı*

Avusturya     51
İtalya         42
İngiltere     38
Fransa         36
Norveç     32
Andorra     32
Rusya         31
İsviçre         30
Malta         30
Türkiye     28
Hollanda     27
Çekya         27
Letonya     26
Almanya     25
Finlandiya     24
Yunanistan     24
Lüksemburg     23
Sırbistan     23
Slovakya     22
Litvanya     21
İspanya     21
Danimarka     21
Belçika     21
Makedonya     20
Kıbrıs         20
Slovenya     19
Macaristan     19
Hırvatistan     18
Portekiz     18
Polonya     18
Romanya     16
Bulgaristan     16
Estonya     15
İrlanda     14
Montenegro     13
Ukrayna     11
Moldova     10

Kaynak: EUROSTAT, *Yıl


 

Virüs AB'yi fena vurdu! 8,3 küçülecek

Çalışma hayatında 'taşeron' sistemi değişiyor!

Motorinin litre fiyatında artış

Kıdem tazminatı tavanı belli oldu!

Merkez Bankası'ndan enflasyon açıklaması

Dolar haftaya nasıl başladı

İslam'da içki içmek neden haram?
Bel fıtığı ameliyatsız nasıl geçer?
Şeker hastalığı neden olur?
Baş ağrısına ne iyi gelir?
Fakirlikten kurtulmak için okunacak dua ve sureler
Saffa suresi, Saffat suresinin okunuşu ve anlamı
Nur suresinin faziletleri ve faydaları
Nur suresinin nüzul sebebi...
Nur suresinin okunuşu nasıldır?
Mesane kanserinin belirtileri nelerdir?
Şans kurabiyesi nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Alim zikrinin faziletleri
Altın fiyatlarında son durum..(06.07.2002)
Dolar ne kadar? 06.07.2020
Cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Meryem suresinin okunuşu, manası ve faziletleri