Türkiye nasıl 550 milyar dolar ihracata ulaşır?

Güncelleme: 30.05.2019 14:16

29 sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan ortak basın açıklaması, Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde yapıldı. 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını isteyen 29 sivil toplum kuruluşu, “Domates-biber, don-gömlek (sebze-tekstil, düşük teknolojili makineler) satarak ancak bu kadar olunur. “ sloganları attı. işte o basın açıklamasının detayları.

29 sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan ortak basın açıklaması, Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde yapıldı. 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını isteyen 29 sivil toplum kuruluşu, “Domates-biber, don-gömlek (sebze-tekstil, düşük teknolojili makineler) satarak ancak bu kadar olunur. “ sloganları attı. işte o basın açıklamasının detayları.

Değerli basın mensubu dostumuz,

“Domates-biber, don-gömlek (sebze-tekstil, düşük teknolojili makineler) satarak ancak bu kadar olunur. “ sloganı ile bir araya gelen 29 sivil toplum kuruluşu 29 Mayıs’ın bilim günü olmasını istedi. Beyoğlu İlçesi Pera Müzesi önünde toplanan, STK temsilcileri, huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, başka kurtuluş yok” başlığıyla 29 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından ortak basın açıklaması yapıldı.

7 MİLYON NÜFUSLU HONG KONG’UN İHRACATI 550 MİLYAR DOLAR ÇÜNKÜ…

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Kemal Çiftçi, yaptığı konuşmada Türkiye’nin birinci probleminin bilim ve yüksek teknoloji üreterek pazarlamak olduğu genel kabullerdendir, diyerek şunları söyledi “ 5 milyon nüfuslu bir ada devleti olan Singapur’un ihracatı 320 milyar dolar. Peki, bizde durum ne? Son yıllarda ciddi gayretler sarf edildi ve buna rağmen şimdilik 160 milyar dolar yakaladık. Türkiye’nin 2023 için ciddi bir ihracat hedefi var. 500 milyar dolar. Bunu nasıl yakalayacağımız ayrı bir mesele olsa da bununla Hong Kong’a bile ulaşamıyoruz. Bu ülkenin yıllık ihracatı 550 milyar dolar ve nüfusu da sadece 7 milyon. Biz ise 80 milyonluk bir ülkeyiz. Şanlı tarihimiz ve kültürümüzle iftihar ediyoruz. Fakat bir şehir devleti olan Hong Kong’a bile ulaşamıyorsak bunun üzerinde ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekmez mi? “

BİLİM RAĞBET GÖRDÜĞÜ YERE GÖÇ EDER

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu Genel Başkanı Ramazan Bakkal’da konuşmasında ilime en büyük değeri veren Padişah çağ açan lider Fatih Sultan Mehmet olduğunu hatırlatarak:” Bilim üretmeden, domates biber patlıcan satarak ancak bu kadar olunur... Gerisi bolca laftan ibaret kalır... “ dedi. Bakkal, konuşmasında şunları dile getirdi: “ Bugün Bilim Teknoloji Çalışma Grubu ile birlikte 29 sivil toplum kuruluşu 29 Mayıs 2019 burada toplandık ve bugünün BİLİM GÜNÜ olmasını istediğimizi dile getiriyoruz. Bilim, Ar-Ge ve inovasyondan başka zenginliğe giden yol olmadığı gerçeğini ülkeyi yönetenlere sürekli hatırlatmak mecburiyetindeyiz.

Osmanlı döneminde aydınlar bu yönde ses çıkarsa idiler, İngiltere, Fransa ve Rusya’da bilimler akademileri kurulup bilimin temelleri atılırken, makineleşmenin adım adım geliştiği çağlarda bu yönde sesler yükselse idi “hasta adam” denilmez, kurtlar sofrasına yem olmazdık. Dün ve bugün, Amerika’nın, İngiltere’nin, Almanya’nın, Rusya’nın, Çin’in, İsrail’in entrikalarına boyun eğmeyecektik. Onlar bizim üzerimizde oyun oynamaya, işbirlikçiler kullanmaya cesaret edemeyeceklerdi. Türkiye’de bugüne kadar bilim talebi ile yürüyüş veya basın açıklaması yapıldığı bilinmiyor. Belki biz ilk olacağız. Hiçbir siyasi grubu, kişiyi hedef almadan “Huzurlu gelecek için daha çok bilim, daha çok Ar-Ge, Başka kurtuluş yok” düşüncemizi devleti yönetenlere, halka ve aydınlara duyurmaya çalışacağız. Bugün ve yarın Türkiye’yi yönetenlere bilimsiz olmayacağı gerçeğini seslendirmeyi sorumluluğumuz bileceğiz. “
Basın açıklamasında ayrıca katılımcı sivil toplum kuruluşları adına da Uygur Akademi Genel Sekreteri Dr. Ferhat Kurban Tanrıdağlı da bir konuşma yaparak Uygur Türkeri’nin tarihte bilime ve teknolojinin gelişmesine gösterdiği katkıları dile getirdi.

İyi günler dileği ile

29 Mayıs Fetih ve Bilim Gününe Katılan ve Destekleyen

29 Sivil Toplum Kuruluşu

Avcılar Balkanlılar Derneği Hüseyin Öztürk

Avcılar Rumeli Balkan Kadınlar Derneği:-Gülten Yarbasan

Avrasya Bir Vakfı Şaban Gülbahar

Aydınlar Ocağı Genel Merkezi Mustafa Erkal

Bağcılar Rumeli Balkan Derneği - Aydın Zaim

Bakırköy Türkocağı

Arif Akdeniz Balkanlara Vefa Derneği Şaban Hocaoğlu

Batı Trakya Türkleri Dayanışma

Taner Mustafaoğlu

Bilim Teknoloji Çalışma Grubu

Ramazan Bakkal

Eyüp Rumeli Türkleri

Hasan Yeniciler

Gagauz Dostluk ve Kültür De.

Necdet Ertuğrul

İcatçılar Grubu

Ahmet Çaylak

İstanbul Edebiyat D.

Mehmet Yalman

İstanbul Rumeli Balkan

Kadınlar D. Hale Güloğlu

İstanbul Türkocağı

Cezmi Bayram

Kerkük Türkleri Dern.

Kemal Beyatlı

Kırım Türkleri Dern.

Celal İçten

Kosova Priştineliler Dern.

Zekeriya Şahin

Kültürel Mirasımızı Koruma ve Yaşatma D. - Hüsamettin Balkıs

Matematik Kafe

İbrahim Yumuşak

Kuruluş Gurubu

Mahmut Yoğurtçuoğlu

Milli Düşünce Merkezi

Sadık Güner

RUBASAM

Süheyl Çobanoğlu

Suriye Türkleri Derneği

Yusuf Atahan

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı

Közhan Yazgan

Türk Eğitimsen 3 nolu şube

Ali İhsan Hasanpaşaoğlu

Ferhat Kurban Tanrıdağlı

Uygur Akademi

Yesevi Vakfı

Erdoğan Aslıyüce

Yunanistan Türkleri Derneği

Ferruh Özkan

Milyonlarca kişinin beklediği oran belli oldu

Elektrikte 'Yeşil Tarife' dönemi

Merakla beklenen veri açıklandı

Haziran ayı ihracat rakamları açıklandı

Albayrak: Son 11 yılın en iyisi

Nakdi ücret desteği ödemesinin tarihi belli oldu

Göz ağrısı okunacak dua ve sureler...
Neml suresinin nüzul sebebi..
Neml suresinin faziletleri ve faydaları
Neml suresinin okunuşu nasıldır?
Dil kanserinin belirtileri nelerdir?
Göz kanserini belirtileri nelerdir?
Kırmızı kadife kurabiye nasıl yapılır?
Esmaül Hüsna'dan El Vehhab zikrinin faziletleri
Bugün hava nasıl olacak?
Altın fiyatlarında son durum...(03.07.2020)
Dolar ne kadar? 03.07.2020
Büyü ve sihir neden haram?
Göz seğirmesi neden olur?
Güneş kararmasına ne iyi gelir?
Hafızayı güçlendirmek için okunacak dua ve sureler
Mümin suresi, Mümin suresinin okunuşu ve anlamı